Çocuklarda eğitime başlama yaşı gittikçe düşüyor

May 01, 2011 - 8 Yorum

Bu yazıyı oğlum anaokuluna başladıktan ve ikinci senesinde Montessori okuluna geçtikten sonra yazmayı tasarlamıştım. Biraz daha bekleyeyim derken, ElfAna, Nurturia‘da Alpi’nin okumaya merak sardığını ama erken olduğunu düşündüğünü belirten bir yorum yazınca düşüncelerim tekrar tetiklenmişti. Şimdi hem Kıpırcan anaokulunu, hem Kımılnaz yuvanın ilk dönemini bitirmek üzere ve bu konuda daha kapsamlı yazacak kadar gözlemim biriktiğine inanıyorum.

Öncelikle başlığın yaratacağı yanılgıları önlemek için, yazımın çocuklarda sadece okula başlama yaşının düşmesini değil, belli başlı konularda, evde ve okulda eğitime geçiş yaşının düşmesini de kapsadığını belirteyim. Yazımda bu konuyu, kendi gözlemlerinden değişimin sebepleri, olumlu ve olumsuz yanları ve geleceğe bakış açısından ele almaya çalışacağım.

“Öğrenmenin yaşı yoktur” diye bir deyiş vardır. Biz bunu daha çok eğitime ve öğretime geç katılanları takdir etmek veya sürekli eğitimi teşvik etmek için kullanırız. Bizim jenerasyona bakarsanız, okula 5-6 yaşında, ilkokula 7 yaşında başladık. Okuma ve yazmayı çoğunluğumuz 1. sınıfta, el yazısı ve çarpım tablosunu 2. sınıfta öğrendik. Liseye geldiğimizde işler tersine döndü. Amerika’da üniversitede öğretilen matematik ve fen bilimleri konularını biz Lise 2’de bitirmiştik. Genel olarak ise sistem herkese standart, çocuğunlukla ezber usulu ve bol ev ödevi takviyeliydi.

Sonuç nasıl oldu derseniz; öğretmenlerin iyi olduğu konularsa çoştum, öğretmenlerin yetersiz olduğu dersleri anca geçtim. Ailemin yakın takibi tüm eğitim hayatım boyunca çok etkiliydi. Sistemin yamukluğundan dolayı bir sürü takviye (dersaneler) almak zorunda kaldım. Ancak amaç iyi bir kariyer ve disiplindiyse, fena bir sonuç olmadı diyebilirim.

Bizim çocukların jenerasyonuna bakarsanız, daha anne karnında müzik dinletmeye ve kitap okumaya başlıyoruz. Emeklemeden işaret dili öğretiyoruz. Oyuncakları illa eğitici ve zihin geliştirici olsun diye özen gösteriyoruz. Okula başlama yaşı 3’e düştü. İlkokul 6 yaşında başlıyor. Anaokulunda yani 5 yaşında okuma yazma, toplama, çıkarma ve hatta çarpım tablosu öğreniliyor. Piyasada, daha 6 aylık 1 yaşında okuma öğreten sistemler bile var. Bu yaşlarda ön müzik ve spor çalışmaları ve 5-6 lı yaşlarda piyano, keman, belli başlı spor dallarında çok ciddi çalışmalar başlıyor.  Müfredat dışı sporsal ve sosyal etkinlikler – bütçesi kaldıranlara – olmazsa olmaz.

Böyle bir ortamda önce “çocuğa çok yüklenmeyelim” veya “bakalım o hazır mı?” gibi sorularla yola çıkıp, bir süre sonra “benim çocuğum geri kalmasın” veya “herkes yapar da ben yapmazsam çocuğumun geleceğiyle oynamış olmayayım” gibi endişelerle koşuşturmaya başlıyor insan. Bilimsel olarak belli yaşlarda açılan algı pencereleri, çoklu zeka teorisi, farklı eğitim ekolleri üzerine fahri doktora yaptık sayılır. Her ne kadar dış baskıya direnmeye çalışsak da olmuyor, düzen öyle veya böyle şekil veriyor bize de. Şu andan, ilerisi için neler çok kritik, neler o kadar önemli değil çok da kestiremediğimiz için tamamen içgüdülerimizle yolumuzu bulmaya çalışıyoruz.

Daha başında, çok başında olduğumuz bu yolculukta, herşeyden önce anne baba olarak çocuğu gözlemlemek ve evde ve okulda ona öğretilenleri çok yakından takip etmek çok önemli diye düşünüyorum. Yazım (teorik değil) Kıpırcan ve Kımılnaz’dan pratik örneklerle neler yaptık, neler öğrendik şeklinde devam edecek .

Yazı ile ilgili referans (Kaynak:Türk Dil Kurumu Sözlüğü):

Eğitim:  Çocukların ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında, doğrudan veya dolaylı yardım etme, terbiye.
Öğretim: 1 . Belli bir amaca göre gereken bilgileri verme işi, tedris, tedrisat, talim.
2 . Öğrenmeyi kolaylaştıracak etkinlikleri düzenleme, gereçleri sağlama ve kılavuzluk etme işi.
Öğrenim: Herhangi bir meslek, sanat veya iş için gerekli bilgi, beceri ve alışkanlıkların elde edilmesi amacıyla yapılan çalışma, tahsil.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Çocuklarda eğitime başlama yaşı gittikçe düşüyor" için 8 Yorum yapılmış.

 1. crocus says:

  bu yarışın içine sokmamak için kulaklarımı şimdilik kapatıyoruz anne+baba olarak,ne kadar dayanırız bilmiyorum.

 2. meral says:

  Benim için çok bilgilendirici bir yazı serisi olacak. “Hah evet ben de tam böyle düşünüyordum” diye diye okudum yazınızı 🙂 Yani elalem neler neler yapmış. Çoluk çocuğu 0-6 ayda bile eğitime götürüyorlar. Bizimki 1,5 yaşında geç bile kalmışız. Kapsamlı olarak burada bildiğim Gymboree var. Deneme dersine götürelim dedik. Tamam gerçekten profosyonelce yapıyorlar işlerini. Her tarafı özenle dizayn edilmiş. Ama gelgelelim 3 aylık haftada 45 dakikalık ders için 720 lira! Değer mi emin değilim. Bu ayıracağımız bütçeyle çocuğun ileride ki eğitim yaşantısına katkıda bulunsak daha iyi olmaz mı? Başta babası karşı çıktı.O kadar para verip taa buraya getireceğimize, havalar da ısınıyor ben parkta oynatırım çocuğu, dedi. Şimdilik askıda bıraktık. Ama benim hala kafamı da kurcalamıyor değil. Kaç yaşında başlasak napsak diye düşünüp duruyorum.

 3. Fatoş says:

  Bende merakla bekliyorum yazı dizisini. Geriye dönüp keşke diyecek, bir şansımız daha olacak fırsat yok. O yüzden seçimlerimiz çok önemli.

 4. Bahar says:

  Bu yazı dizisi çok faydalı olacak. Henüz beş aylık bir kızım var. Ben de ona gereken zamanda gereken bilgileri vermek istiyorum. Kendi çocukluğum ve okul hayatımla alakalı yaşadığım yanlışları düşündükçe de ister istemez endişeleniyorum. Umarım ben çocuğuma aynı hatalarla yaklaşmam.

  Siteniz çok güzel. Hep yazın olur mu! Sizi seviyoruz.

 5. Moonshine says:

  Ben de ne zamandir “egitimin gucu” ile ilgili bir yazi yazacaktim. yazin sayesinde ilham geldi ve sonunda yazdim 🙂

  • Pratik Anne says:

   Eline sağlık. Çok güzel olmuş. Nesiller arası fark. Bizim çocuklarımız neler yapacak Allah bilir.

 6. Husra says:

  Biz dusunduk tasindik ve cocuklarin ikisini de okuldan almaya karar verdik. Onumuzdeki sene ailecek “unschooling” yapiyoruz 🙂

  • Pratik Anne says:

   Sevgili Husra, Keske eski forumumuz olsaydı da bize neden ve nasıl böyle bir karar aldığınızı ve neler yapacağını anlatsaydın. İstersen buraya da yazabilirsin. Çok merak ettim açıkçası.

Bir Yorum Yazın