Lego dağınıklığına çözüm

Apr 26, 2011 - 5 Yorum

Eğer evinizde LEGOsever çocuklar ve de yetişkinler varsa eminim hem siz veya evi toplayan kim ise o çıldırıyordur, hem de çocuğunuz istediği modeli yapmak için aradığı parçaları bulamayınca huysuzlanıyordur. Özellikle belli temalı LEGO modellerinden aldıysanız onları da tek tek ayrı yerlerde saklamak, parçalarına sahip çıkmak çok zor. Kıpırcan’ın grili, siyahlı, bejli LEGO parçaları, Kımılnaz’ın pembeli turuncularına karışıyor. Çocuklara, “bunun parçasını öbürüne takma” demek de saçma. Bırak kafasıdan nasıl geçiyorsa yaratsın.

Velhasıl-ı kerim, gecenin bir yarısı topuğuma ufak bir lego parçası iğne gibi batmış söylenirken, kafamda bir ampul belirdi. Benim bulduğum en pratik LEGO toplama ve düzenleme yöntemi şu. Orta ve büyük boy plastik poşetleri alın. Her poşete tek bir renk lego parçalarını doldurun. Modeli önemli değil. Tabi Jumbo, duplo ve normal legoları karıştırmamak lazım.

Sonra bunları orta boy bir kutuya yan yana dizin. Yanına veya altına modellerin kitapçıklarını koyun. Eğer büyük LEGO plakanız varsa, onu da bir kenara sokun. Siz sağ, çocuklar selamet. Parçaları bulmaları da toplamaları da kolay oluyor. Yaptıkları modeller bir süre etrafta dolanıyor, sonra tekrar bozulup farklı şekillere giriyor.

Bu daha evvel denediğim her modeli bir plastik kutuda tutma çabalarına örnek. Halen daha bazı yapılmış, ama bozulmamış modelleri böyle içi gözüken plastik kutularda saklıyoruz.

Sizlerin bu LEGO’lara başka derleme, düzenleme, toplama, toplattırma çözümleri varsa, paylaşırsanız sevinirim.


Etiketler: ,
Kategoriler: Oyun

«       |       »
"Lego dağınıklığına çözüm" için 5 Yorum yapılmış.

 1. emine says:

  http://www.walmart.com/ip/Sterilite-1.2-Qt-Modular-Latch-Box-Lapis-Set-of-6/15442444
  Bizim bu turde kutularimiz var,her lego grubu icin ayri boyut ve isterseniz saplari baska renk ve hatta ustten beslenme cantasi gibi tasinacak sekilde kulplari olanlar var.Her boyut birbirinin ustune cok guzel oturdugu icin butun oyuncaklar icin kullaniyorum.Ama sanmayinki cok duzenliyiz yinede sagda solda buldugumuz lego parcalarinin sekline ve rengine bakarak hangi grupta oldugunu ogrenip yerine koyuyorum.Acma kapamasida cok kolay,tavsiye ederim.

 2. Blogcu Anne says:

  Biz şu drawer organizer’lardan aldık, boy boy legoları dağıttık çeşitli gözlerine. Tek kusuru kapağının olmaması. Onu da hallettik miydi tam olacak.

 3. Ashley says:

  Benim odamın bir duvarı Ikea Trofast ve adını bilmediğim kırmızı metal bi dolaptan oluşuyor. Ben plastik çantaları hayvan figürleri için kullanıyorum. Ilk önceleri annem ayakkabıcılardan ve marketten karton toplar onları birlikte seçtiğimiz kaplarla kaplardık ve sütelerine yine renkli notlarla rengini yazardık .Ama şimdi tekli parçalar 3lü parçalar, şeffaflar lego baseler,brick seperatorlar hersey tek tek ayrı dondurma kutuları da dahil bircok seyin içinde.19 aralıkta türkiye’ye gidince bende Legoları koyayım :)) Ayrıca o ayağa batan parçalardan annemde çok ceker:D O yüzden bir ara bana sadece Knex ve Geomag alıyordu 😀 asfghj

 4. baharb says:

  http://www.amazon.com/IRIS-3-Drawer-Sorting-Building-Removable/dp/B007HON9QY/ref=pd_sim_hg_2

  su fena gorunmuyor ama acaba cok mu kucuk?

  pratik anne, ingilizce iyi hos da turkce yazilarin daha bir renkli ve keyifli oluyor, devam 🙂

 5. cocuklacocuk says:

  Bizim lego merakımız yeni, oğlumla başladı 7-8 ay kadar önce. Geçenlerde baktım epey bir set olmuş, parçalar diğer oyuncakların içine karışıyor. Sadece legoları koymak için plastik kutu aldım. Çok denk geldi bu yazı.

Trackbacks/Pingbacks

 1. LEGO kitapçıklarını düzenleme | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın