Burçlar, çocuklarımızın karakterleri ve ebeveynler ile uyum

Jan 11, 2011 - 5 Yorum

Önümüzdeki günlerde oğluşumun karakter özelliklerini anlamaya ve ona uygun davranarak daha iyi anlaşmaya çalışmaların üzerine değişik yazılar gelecek.

Oğluşum bir tanedir. Gerçekten kendi oğlum diye demiyorum öyledir. Evin dışında, okulda, restoranda, kursa, derste, arkadaş bulumalarında, arkadaşları ile çok uyumlu, öğretmenlerini veya bizi iyi dinleyen, uygulayan ve paylaşan bir çocuktur. Hani dışarıda gördüğünüz çocukları mum gibi, sanki yetişkin gibi söz dinleyen yabancı (turist) aileler vardır ya. Hah işte oğluşum – kızım da öyle – beni öyle şanslı bir anne yapmıştır.

Gel gör, evde bu Dr. Jekyll gider yerine Mr. Hyde gelir. Annemin deyimi ile kendisi “dışarının iyisi, evin delisidir”. Empati, sempati bir yere kadar. Hakikaten iletişim kopukluğu yaşadığımız zamanlar oluyor. Ulaşamıyorum kendisine.

Bu konuda araştırma yaparken burçlara rastgeldim. Burçların çocukluk özellikleri ve ebeveyn olarak ne yapmak gerektiğine dair bilgiler veren bir takım websiteleri buldum. Burçlar çok meraklı olduğum, ilglenip takip ettiğim bir konu değildir ama nereden ne fayda alabilirim diye başı kesik tavuklar gibi dolanırken denk gelince okumadan edemedim. Bu eğlenceli konuda öğrendiklerimi sizinle paylaşmam lazım.

Oğluşun burcu İkizler. Beklenen doğum tarihinde veya evvelinde geleydi, Boğa burcu olacaktı. Ama 40 haftanın üzerine 9 gün daha oturunca, içeriden sağlam bir ikizler olarak çıktı kendisi.

Bendeniz Yengeç burcuyum. Uyum tablolarına göre yengeç ile ikizlerin (hele ebeveyn çocuk ikilisi olarak) hiç şansı yok. Ben ayda o merkürde. Ama buraya bir parantez açıp hayatta en iyi üç arkadaşımdan ikisinin ikizler olduğunu ekleyeyim. (Üzüm, Minnoş, okuyorsanız öptüm sizi. Annelerinizi arayacağım pek yakında. :p) Yani orada burada yazanları hap gibi de yutmamak lazım. Eşimin burcu ile oğluşun burcu çok uyumlularmış. Babasının oğlu olmasının bir sebebi olabilir mi?

İkizler burcunun tek bir karakter özelliği hariç hepsi oğluşa uyuyor. İkizler burcu çocukları:

 1. Ayaklarında kanatlarla doğmuşlardır. Çok hareketli ve kıpır kıpırdırlar. (Bingo!)
 2. Çok seslidirler (Caaanım Merkür gezeninin etkisi) (AAAAAAA!)
 3. Sabırsızdırlar ve sebat etme özelliğinden yoksundurlar. (İnanmıyorum!)
 4. Dikkatlerini toplamakta ve sabit durmakta güçlük çekerler. Çabuk dikkatleri dağılır. (Cidden!)
 5. Çift karakterlidirler (A-haaaaa! Dr Jekyll ve Mr Hyde dememiş miydim?)
 6. Çok meraklı ve öğrenmeye açtırlar. (Kesinlikle!)
 7. Macera ve seyahati çok severler. (Doğrudur!)
 8. Kafası ve kalbi arasında çatışma yaşayabilir (İşte bu!)
 9. Elleri çok kabiliyetlidir. Yazmaya erken başlayabilir. Müzik enstrümanı çalmaya kabiliyeti vardır. (Evet!)

Uymayan özellik:

 1. Rutine gelemez. Yemek konusunda sorunludur. (Yok öyle birşey. Rutinlerin adamı benim oğlum)

E bunları biliyoruz, sadede gel diyorsanız, bu özelliklerdeki bir ikizler çocuğuna iyi bir ebeveyn olmak için ne yapmalı sorusuna da şöyle cevaplar verilmiş.

 1. Çocuğu fiziksel olarak kesinlikle sınırlamaları ve bastırmamalı. Aksine ona bol bol fiziksel hareket imkanı sunulmalı. (Doğru yoldayız)
 2. Öğrenme açlığı için çok sayıda kitap ve bolca oyuncak sunulmalı. (Kitaptan bol ne var?, oyuncak konusunu tekrar düşünelim 😉
 3. Gün içinde ona ayak uyduracak bol sayıda aktivite, etkinlik hazırlamalı veya planlamalı. (Uzmanlık alanım)
 4. Çift karakter arasındaki gel gitleri ve kafası ve kalbi arasındaki çatışmalarına karşı anlayışlı olmalı. (Oluyorum ama hala kopukluk yaşıyoruz.)
 5. Kafasının dağılmasını ve dikaktini toparlamasını öğrenmesi için beynini eğitmek gerek (Ama nasıl? bu konuyu derinlemesine araştırmalı)
 6. Duygusal ve zihinsel açıdan gel gitleri anlaması ve onları kontrol etmeyi öğrenmesine yardımcı olmalı (O.K.? Ufukta pedagoji ve psikoloji doktorası görüyorum)

Biraz eğlencesine de olsa gerçekten oğluşumun karakter özelliklerini listelememde çok yardımcı oldu bu çocuk burçları işi.

Neden sonra Kımılnaz’ın da ne burcu olduğuna baktım. Güneş kızım, yay burcuymuş. Onun benim baskın gördüğüm karakter özelliklerinden birkaçı burç özelliklerinde de var. Özellikle bağımsızlığa düşkünlüğü.

Bunları da öğrenmiş oldum. En azından oğluşumla bilgiye açlık, öğrenme merakı ve kitap sevgisi konusunda çok uyumluyuz.

Aranızda böyle burçlara meraklı, çocuklarınızın burçlarını takip eden, çocuk/ebeveyn burç uyumlarını inceleyen var mı? Bu bildikleriniz işinize yarıyor mu?

Dip not: Araştırmalarım burçlardan daha derinlere iniyor elbet. 🙂 Deneme, uygulama ve yanılmalardan sonra neler öğrendim, devam edecek.

Kaynakça:
http://www.tomorrowsedge.net/gemini-child.html
http://www.iloveindia.com/astrology/sun-signs/gemini/child.html
http://www.123newyear.com/birthday/gemini/son.html
http://www.novareinna.com/constellation/geminichild.html
http://www.heavenschild.com.au/gemini_child.html


Etiketler: ,
Kategoriler: Bebek / Çocuk, Disiplin

«       |       »
"Burçlar, çocuklarımızın karakterleri ve ebeveynler ile uyum" için 5 Yorum yapılmış.

 1. derbay says:

  Evet, kimi burçlarla ilgili kişilik örtüşmelerini deli işi görsede bende burçlara inanıyorum. Ve benim oğlum da kesinlikle burcunun özelliklerini taşıyor. Bu özellikleri bildiğimden ve doğal olarak çocuğun kendini ifade edişine istinaden ona karşı yaklaşımımız gelişmiş olsa da, bu ebeveyn-çocuk burç uyumunu hiç kurcalamamıştım, biraz araştırayım 🙂

  Sevgiler

 2. Hatice says:

  Pratikanne, derdime derman olacaksiniz sanirim bu yazi dizisiyle. Oglum neredeyse 7 aylik olacak son haftasinda 6.ayinin ve ikizler burcu. Bu ozelliklerin hepsi ona da uyuyor. Rutin konusunu bilemiyorum zira sanirjm ben zorluyorum bu konuyu:) Rutin ariyor galiba ama bir yandan da yikmaya da calisiyor arada! Yemek konusunu da henuz daha yeni yeni ek gidalara basladik diye bilemiyorum ama simdilik tercihi meme emmeden yana ve benim de isime geliyor.

 3. idil says:

  Sekiz aylık bir ikizler burcu bebeğinin annesiyim üstelik yükselenide ikizler!!!!!Kitap konusunu bilemiyorum ama fiziksel aktivite ve etrafındakilere olup biten merağı ve oyuncaklarını umursamayıp bütün evi keşfe çıkması sanırım gelecek günler hakkında tüyolar veriyor!! İkizlerin duygusal iniş-çıkışlarının hararetli olduğunuda sevgili ikizler oğlumun ikizler babasından biliyorum, çok sevimli, konuşkan, sempatik olabilirken biranda parlayıveriyorlar, hareketli ve uğraştıran bir burç ama eğlenceli ve rutinden uzak olduğu kesin bu da bir kova anne olarak benim için tatminkar:)) Bu yazı dizisine bayıldım, takipteyim!! sevgiler idil

 4. tomurcuk says:

  Hahaha benim oğlan da çoook büyük bir sürpriz yapmazsa ikizler olacak. Ben kova burcuyum ve ikizlerle çok iyi anlaşırım. Çift karakterli denerek kızılan bir burçtur ama beraber yaşaması çok zevklidir. Neşeli, konuşkan, öğrenme meraklısı, pozitif insanlardır. Mesela eşim koç burcu ve tipik bir koç olarak burçlara inananlara çok sinirlenir. Tabii ki insanlık 12 tipe ayrılmış değil ama makromekanizmaların mikro hayatlarımıza etkisi olduğu inanılır geliyor bana. İkizler için yapılması gereken en önemli şeyse dikkatini toplamasını sağlamak olmalı. İleride maymun iştahlı olmaması için yoğunlaşma gerektiren aktivitelere yönlendirilebilirler. 15 dakikada bir ara vererek bir işle en az 1 saat uğraşmaları sağlanabilir.

 5. Anaların aslanı-aslanların anası says:

  Benim minnoşlar da ve ben de ikizler burcuyuz. Bu yazı çok işime yaradı. Ama hala aklımda bir soru, minnoşlarım prematüre herşeyde düzeltilmiş yaş ön planda. Acaba burçlarda da düzeltilmişe bakmamıza gerek var mı? Ya peki hepsinin ortalamasının alınması gerekiyorsa? E bir de yükselen burç, ay burcu vıttır zıttır….Ay ben vazgeçtim. Kalsın bütün burçlar sizin olsun :))))

Bir Yorum Yazın