Yepyeni bir yıl ve değişmeyen dilekler

Dec 31, 2010 - 14 Yorum

2008’e girerken bunları,
2009’a girerken şunları dilemişim
2010’a görerken böyle bir yazı yazmışım

2010 senesi ikinci yarısından sonra benim için dinginleştiğim, sakinleştiğim bir sene oldu. Gerçekten ne istediğimi ayırt etmeye başlamanın, basit şeyler istemeyi öğrenmenin güzelliğini yaşadım.

Eşime hep sorardım, ne istiyorsun diye. “Sadece herkesin sağlıklı olmasını istiyorum” derdi. Ben de ısrarla “ama başka birşey istemiyor musun?” diye sorardım. O da “hayır, sadece sağlıklı olalım yeter bana.” derdi. Kafam basmazdı. Şimdi çok iyi anlıyorum ve katılıyorum.

Olur mu, sorabilir miyim, ne cevap verirler diye kafa yorarken, istemeyenin 2 yüzü kara diyerek işime ara verip yazın çocuklarımla başbaşa uzun bir tatil yapabilme fırsatı elde ettim. Çocuklarımla arkadaş arkadaş gezdiğim, öğrendiğim, eğlendiğim günlerin ne büyük nimet olduğunu düşünüyorum. Bu fırsat için gönülden şükrediyorum.

Tekrar işe başladığımda çocuklara bakması için dünyalar iyisi ve tatlısı bir abla bulduk. 2010’un piyango ikramiyesi buydu. Gözün kapalı çocuklarını emanet edebileceğin, çocukların her sabah camda beklediği, akşamları üzgün ve süzgün camdan uğurladığı, onları bir sizin kadar seven bir bakıcı bulmak kadar büyük bir şans olabilir mi?

Çocuklarımla vakit geçirirken kafamdan geçen, istediğimi zannettiğim bazı hayal ve planların bana (belki sadece şimdilik) 2 beden büyük olduğunu farkettim. Yine yakın dönemde, çocukluğumdan beri yaptığım ama lise yıllarında okul ve üniversite telaşına yarı yolda bıraktığım bazı ilgi alanlarımın ve kabiliyetlerimin bana ne kadar zevk verdiğini hatırladım ve bu uğraşlara (özüme) geri dönüş yaptım. Yavaş yavaş kendimi irdeliyorum, kendimle ilgili değişik şeyler keşfediyorum, varolan ama unuttuğum şeyleri tekrar buluyorum. Çocuklarım ve çocuklarımı anlamaya çalışmam, bana çok farklı bir bakış açısı yaratıyor.

Hala hayatta gerçekleştirmeyi istediğim şeyler, erişmek istediğim hedefler yok değil ama herşey sırayla, herşey vaktinde. Ben saplantı yapmadan, gözümde büyütmeden istemeye, planlamaya devam edeceğim ve gözümü gönlümü açık tuttukça o yollara çıkan kapılar bana bir bir açılacak. Bunu biliyorum. Yeter ki, herkes sağlık sıhhatte olsun.

Yeni yılda herkese sağlık, birlik ve beraberlik, iç huzuru ve mutluluk diliyorum. Bir de karşınıza hep iyi insanlar çıksın.

Diğer manevi ve maddi kazançlar akabinde gelecektir zaten.

Dip not: Pratik Anne 5 yaşını devirmiş. 667 yazı yayınlanmış. Vay anasını. Ne geveze hatunmuşum. 🙂


Etiketler:
Kategoriler: Aklımdan Geçenler

«       |       »
"Yepyeni bir yıl ve değişmeyen dilekler" için 14 Yorum yapılmış.

 1. blogcuanne.com says:

  Çok güzel…

  Yeni yılın kutlu olsun. Sağlık ve mutlulukla dolsun 🙂

  Sevgiler…

 2. GÜL'ÜMSE says:

  Sevgili pratik anne,bloğunuzu tesadüfen gezinirken keşfettim…
  Yazınızı okurken,20 sene önce benim hissettiklerimi yaşıyor olmanız dikkatimi çekti..bende iki çocuk annesiyim,şu anda 26 ve 30 yaşlarındalar,hep hayallerim ve yapmak istediklerimi,çocuklarımın öncelikleri ağır bastığından ertelemiştim..iyikide öyle yapmışım..o günler bir daha geri gelmiyor..çocuk yetiştirmek ve onlarla ilgilenmek..çok zor ama ilerde meyvelerini topluyorsunuz..şimdi hobilerime bolca zaman ayırıyorum..şu anda neler hissettiğinizi çok iyi anlıyorum..onları bol bol sevin ve zaman ayırın..
  Yeni yılda sevdiklerinizle mutlu sağlıklı günler diliyorum..sevgilerimle..

 3. anne müdürü says:

  ben henüz geçmiş yılın muhasebesini yapmadım. geri bakmak lazım hiç değilse senede bir gün değil mi?
  mutlu yıllar.. sağlıkla

 4. gezicini says:

  hepimize kendimizi daha iyi özümseyebildiğimiz, sağlık dolu yıllar dilerim.
  sevgiler
  gorki

 5. Anne ve Bebisi says:

  Mutlu yillar 🙂

 6. Crocus says:

  pratikanne,yeni yılın size ve ailenize uğur getirmesi dileğiyle,Mutlu Yıllar

 7. Limonlu Turta says:

  Sana ve ailene, sevdiklerine önce sağlık, sonra huzur ve mutluluk diliyorum. 2011'de de hayal etmeye ve onları gerçekleştirmek için gayret etmeye devam…
  Hayata anlam katmanın ya da bir fark yaratmanın başka bir yolu var mı?
  Sevgiler,
  ç.

 8. Benden Bizden says:

  mutlu yillar pratik annecim :))

 9. Senem says:

  Yeni yilda hersey gonlunuzce olsun pratik annemiz 🙂 not ; keske her geveze boyle dolu dolu konusup yazabilse, seneye de takipteyiz ins ; ))

 10. our twins of N.Y. says:

  Mutlu yillar…
  **
  blog aleminde nice 5'lere…15'lere…25'lere…Iyi ki varsin pratik anne!

 11. banushka says:

  sen hep geveze kal 🙂 2011 için dileğin dileğimdir; sağlıklı huzurlu iyi bir yıl olsun…

 12. Aylin Anne says:

  herşey gönlünce olsun pratik anne 🙂 Sevgiler sizlere

 13. OiP says:

  :)) mutlu yıılar, nice 5 yıllar!!
  Sevgiler

 14. Evren says:

  Evet evet bence de sağlık çok önemli! İyilik sağlık olsun, Pratik Anne hep konuşsun 🙂

Bir Yorum Yazın