Türksel Yılbaşı Ağacı Süsleri

Nov 03, 2010 - 7 Yorum


Geçtiğimiz haftasonu çok Türksel bir haftasonu geçirdi Chicago. Ben de gönüllü olarak çalıştığım Türk Amerikan Kültür Derneği dolayısı ile etkinliklerin bir kısmına dahil oldum.

Perşembe akşamı Chicago Başkonsolosluğunun Cuhmuriyet Bayramı resepsiyonu ve Cuma akşamı Northwestern Universitesinde Fahir Atakoğlu konseri vardı. Malesef bunlara evde çekirdek aile olmamız ve eşimin de rahatsızlanması dolayısı ile katılamadım.

Cumartesi akşamı Cumhuriyet Balosu vardı. Bildiğin Koloneyd Salonundaki gibi tuvaletler giyip gittiğin balo. Ama yemekten sonra herkes Türkçe şarkılara çoşup oynuyor. Çocukları bırakacak kimse bulamadığımızdan onları da giydirip süsleyip götürdük. Onlar da takım kıyafet, kravat, prenses elbisesi giyecekler diye dünden razılardı zaten. Baloda konuşmalar sırasında uslu durdular, fakat müzik başlayınca düğünlerde pistte dönen çocuklar gibi aynen dönerek koştular.

Pazar günü derneğimizin Atatürk Okulunda okuyan çocukların hazırladıkları muhteşem tören vardı. Herkesin tüyleri diken diken, gözler yaşlı, burunlar sümüklü seyrettik. Bazen burada Türkiye’deki herkesten daha yoğun Türk hissettiğimizi düşünüyorum.

Chicago belediye başkanı da 29 Ekim 2010’u Chicago’da Türkiye Cumhuriyet Bayramı ilan etti. Herkesler kutlasın.

Tam bunlarla uğraşırken Belediye (Cook County)’de her ülkeyi temsilen yılbaşı ağaçları süsleniyormuş ona süs lazımmış diye haber geldi. Atatürk Okulu’nun hamarat öğretmenleri bir taraftan ben bir taraftan görmüş olduğunuz Kımılnaz’dan daha kısa ağacı donattık. Açıkçası öğretmenlerimiz çok kısa zamanda bayağı iyi iş çıkarmışlar. İlk bakışta çoğunu hazır zannettim. Ağacın tüm fotoları burada.

Benimkiler de aşağıda.

Çocukların kil hamurları

Nazar boncuğu oldular

Bir tahta parçası, keçe ve uhu (kalıbı tamamen kafadan attım. Önce dikecektim ama uhu ile çok kolay oldu. Sadece tecrübesizlik, kat yerlerini daha iyi yapacağım bir dahaki sefere)

Semazen oldu

Bir tahta, maket bıçağı ve internetten indirilmiş resim

Karagöz ve Hacivat oldu. Vaktim olsaydı, jelatin kağıdı ile uğraşırdım ama son dakika gölü bu kadar oldu.

Ve işte benim süsler, ip takılmış, takılmaya hazır. Solda bir de styrofoam (köpük) dan van kedisi var.

Etiketler: , ,
Kategoriler: Dikiş Odası, Sanat

«       |       »
"Türksel Yılbaşı Ağacı Süsleri" için 7 Yorum yapılmış.

 1. banu says:

  çok güzel olmuş eline sağlık gerçekten beğendim 🙂

 2. Nihan SARI says:

  oralarda insan nasıl da duygulanır.biz bile salya-sümüktük burada.insanlar evlerine bayraklarımızı asınca çok duygulanıyorum ben.

 3. Janset says:

  Susler harika…ozellikle semazeni cok begendim :))

 4. Banu says:

  Hem minik ellerine hem de kocaman yüreklerine sağlık. Bir ulus olarak be hepBİRlikte nice Cumhuriyet Bayramlarına. Sevgiler.

 5. ŞÜKRAN says:

  Gösterdiğiniz çabaya emeğe ne kadar teşekkür etsek azdır çok duygulandım duygulanmamak elde değil.. O minik elleri ve sizleri sevgiyle kucaklıyorum..

 6. colette says:

  Çok beğendim,gurur duydum,ellerinize sağlık,minik elleri de öperim ben:)Gurbette insan bu gibi etkinliklerde daha duygusal oluyor.Şikago çok büyük ve modern bir şehir oralarda bu güzellikleri yaşatıyor olmanız ne harika.Sevgiler…

 7. mutlueller says:

  Emeğinize, düşüncenize sağlık. Nice Cumhuriyet bayramlarına…
  Bloğunuzu yeni keşfettim, çok hoş, çok güzel…
  Ben de ziyarete beklerim.

Bir Yorum Yazın