Kabızlık problem olan çocuklarda tuvalet eğitimi

Nov 30, 2010 - 5 Yorum

Kıpırcan’da ufaktan beridir potansiyel kabızlık problemi mevcut. İki gün kakasını yapmasa hemen kabız oluveriyor ve sonra çok zorluk çekiyor(uz). Özellikle tuvalet eğitimi döneminde ve sonrasında bu durum bize normal tuvalet eğitiminin getirdiği sıkıntıların üzerine fazladan endişe olmuştu.

Bu gibi durumlarda benim tavsiyem ve Kıpırcan’da uyguladığımız metod, çocuğunuza gün içi belli bir kaka yapma saati belirlemeniz ve o saatte muhakkak tuvalete oturtmanız. Tercihan kaka yapmasını da teşvik etmekte fayda var. Biraz kitap, biraz oyun, biraz sesli işaretler (biz bazen köpüklü banyo kartını kullanıyoruz) ve artık sizin çocuğunuzda ne işe yararsa kullanmak kabızlıktan yeğdir.

Kıpırcan’da kabızlığın tavan yaptığı dönemde gösterdiğimiz bir doktor bize bu durumu şöyle açıklamıştı. Çocuğun k.akası var ama bir gün yapmıyor. Çıkış noktasına yakın k.aka sertleşmeye başlıyor. Zaten çıkışı zorlaşan k.ak.a ikinci gün de çıkmazsa orası iyice sertleşiyor. Bu durum kronikleştikçe bağırsağın o çıkış noktası genişlemeye başlıyor ve orada birikme oluyor. Kısır döngü şeklinde kabızlıkığa neden oluyor.

Bu birikmeyi ve genişlemeyi engellemek için her gün düzenli olarak tuvalete oturtup kaka yaptırırsanız, bağırsak boşalıyor ve birikme olmuyor. Ayrıca vücut o vakite boşaltıma programlanıyor. Bunun belli bir “saatte” olması gerekmiyor. Biz akşam yemeğinden sonra meyve yedirip, yarım saat sonra tuvalete oturtuyoruz. Sonra banyo, diş fırçalama, pijama giyme ve yatma geliyor. Bu kendisinin bezi atıp tuvaleti kullanmaya başladığı 3.5 yaşından beri yani son 2 senedir böyle.

Seyahatlerde de aynen bu rutine devam ediyoruz. Böylece seyahatte bir problem çıkmasına mahal vermemeye çalışıyoruz. Seyahatte olsak bile marketten meyve alıp meyvelerini muhakka yediriyoruz.

Tuvalet saati rutinini, düzen oturtmak ve hayatı kolaylaştırmak için kronik kabızlık problemi olmayan çocuklarda da kullanabilirsiniz. Ama herkese de uymayabilir. Kımılnaz’da durum tamamen farklı mesela. Onun sistemi iki günde bire programlı ve ne zaman gelirse o zaman yapıyor. Onun da iki günde bir yapıp yapmadığını takip ediyoruz.

Kabızlık üzerine diğer yazılarım:
Bebek ve çocuklarda kabızlık ve bağırsak problemlerine doğal çözüm yiyecek ve içecekler
Kayısılı ve yoğurtlu kurabiye
Bebeklerde geciken kaka problemi


Etiketler: ,
Kategoriler: Tuvalet Eğitimi

«       |       »
"Kabızlık problem olan çocuklarda tuvalet eğitimi" için 5 Yorum yapılmış.

 1. tosbagalar says:

  Benim küçük oğlumda da aynı sorun var. Kakasını birkaçgün tutuyor ve özellikle yapmıyor. En son da bazen ağlayarak üzerine yapıyor. Çişini klozete yapıyor ama kakasını yapmıyor. Bu konuda klozete oturmayı bile reddediyor.

 2. Zeynep says:

  Aslında vucudun kendi kaka saatini kestirip o saatte tuvalete oturtmak, sadece kabızlıkta degil normal tuvalet eğitimde de işe yarar gibi geliyor bana.Bu yöntem problem yaşayan büyük insanlar için bile çözüm getiren bir yöntem. Ama günde bir bazen 2 kere tuvaletini yapan ve saati de pek belli olmayan bir çocuğunuz olursa işler zorlaşıyor.Hem işine oyununa ara verip bez değiştirmek zülüm geliyor, hem de popodaki kakadan rahatsız oluyor, sunuç bez değiştirme seansları zorlu geçiyor.3,5 demişsin Kıpırcan için bezi attığı yaş olarak, benim oğlum daha 2, ben de onun kendi kendine bez bırakma seviyesine ulaşmasını bekliyorum ama bu kaka mevzuu zorluyor bizi bu aralar..

 3. Pratik Anne says:

  Tosbagalar,
  Biz de o donemden gectik. Erkek cocuklarinin tuvalet isindeki zorluklardan biri de o. Ayakta yapabildikleri icin once cisi ayakta hallediveriyoruz ama tuvalete oturma isine bir cozum olmuyor. Ki kabizlik daha ciddi bir problem.
  Tuvalete oturma isini cok buyuk rusvetlerle hallettik. Sonra da kakasi rahat gelsin de hergun yapsin diye doktorumuzla konusupbiz bir sure bagirsak duzenleyici kullanmistik. Bunu da tuvalet egitimi asamasinda kakasini tutup kabizlik problemi basgosterince doktor onermisti.
  Ben bu yuzden hep tuvalet egitimi degil tuvalet aliskanligi daha kolay ve cocugu zorlamadan yapilan yontemdir diyorum zaten.

 4. Pratik Anne says:

  Zeynep,
  Dedigim gibi her cocuga farkli yontem uyuyor. Bu yontemi kizima kullanmiyoruz ve vucudu kendi saatini kestiriyor, gidip kendi oturuyor tuvalete. Her gun de yapmiyor ama kabiz da degil. Cocugun ihtiyaclarina ve gereksinimlerine dikkat ederek karar vermek lazim.
  Kipircan zaten bezliyken de kakasini genelde yemeklerden sonra gidip kanepe arkalarinda saklanip ikinarak yapardi.
  Kipircan'in tuvalet egitimi donemi beni gercekten cok germisti. Size bu yaslarda duzenli saatlerde tuvalete oturtmanizi, cis/kaka yapsa da oyunla tuvalete oturtmayi sevdirmenizi tavsiye ederim. Sonra Kipircan ve tosbagalarin oglu gibi tuvalete oturmama inadi basgosterebiliyor.

 5. adem says:

  TEK ÇÖZÜM KİVİ DENEYİN GÖRÜN…5 DK SONRA KOLAYLIKLA ÇÖZÜLÜR…

Bir Yorum Yazın