Proje 6: Çocuklar için çekmeceli sanat / çalışma masası

Nov 29, 2010 - 5 Yorum


Kıpırcan ile Kımılnaz ufakken kendi başlarına oturup yemeklerini yesinler, arada resim yapsınlar oyalansınlar diye salonun bir kenarına bu ufak masa ile sandalyeyi aldık, koyduk. Zamanla burası tam randıman bir sanat, boyama, yazma çizme atölyesi haline geldi. Masanın üzerinden eksilmeyen ve toplanmak bilmeyen defterler, kitaplar, kalemler, kalemlikler fena halde gözü rahatsız etmeye başladı.

Ben de bu ıvır zıvırı da içine koyabileceğimiz bir masa aradım taradım bulamadım. İki çocuğun birden iki yandan çalışabileceği, eşyaları görünmeyecek şekilde kaldırabileceği çekmeceleri olan ve de çok yer kaplamayan bir masa yoktu. Bari kendim yapayım dedim. İKEA websitesini de kurcalarken istediğim gibi bir masayı yapmak için gerekli parçaları buldum.


Kullandığım malzemeler:

TROFAST Çekmece çerçevesi, VIKA AMON masaüstü (küçük boy), 2 GRUNDTAL havlu asacağı, 2 MALA kağıt rulosu

Küçük boy masaüstü kullanmak istediğim halde TROFAST çerçeveler ya tekli ya üç gözlü geliyordu ve yanlarda çocukların bacaklarını sokacakları yer kalmıyordu. Bu yüzden çercevenin tek gözünü kesmeye karar verdim. Bu işe girişince yardıma marangozluk işlerinde usta ve alet edevatı olan çok sevdiğimiz bir arkadaşımızı çağırdım. Sağolsun işin ağır kısmını o yaptı.

Masanın yapılışı:


1. TROFAST in sadece iki gözünü monte et.


2. İkinci gözden ileri uzayan alt ve üst tahta parçalarını kes.


3. Altta yere oturan ön ve arka tahta parçalarını tak, onları da kes.

4. Geriye kalan yan tahtayı, çerçevenin kısa kalan tarafına ekle ve vidala.


5. GRUNDTAL askılıkları VIKA AMON masa üstünün altına monte et. Bu boruların yanyana sığması ve kagıt ruloları geçirebilmek için boruları takıp çıkarabilmek için takmadan evvel yaklaşık 3.8 cm kesmeniz gerekiyor. Kesmeden evvel de borunun içinde vidayı tutan ufak civatayı da geri itmeniz lazım. Bunu kesme işleminden evvel çekiç ile 4 cm geriye itin.

6. Askı raylarını taktıktan sonra TROFAST çerçeveyi ters çevirip masaüstüne monte edin. Biz 10 tahta vidası ile vidaladık.

7. MALA kağıt rulolarını takın.

8. Çekmece raylarını takın ve çekmeceleri yerleştirin.

Biz yapım aşamasında TROFAST’i masa üstüne, GRUNDTAL rayları takmadan ortalayıp vidaladık. Fakat sonradan GRUNDTAL in kenar parçaları sığmayınca vidaları çıkarıp ileri almak durumunda kaldık.

Masa çok oturaklı. Normal çocuk masalarından çok az biraz daha yüksek. Biraz daha yüksek sandalye alsak iyi olacak.

Çocuklar masalarına bayıldılar. Kağıt rulosu olunca tek tek boyanmış sayfaları toplamakla uğraşmayacağız. Defter, kalem, boya, fırça gibi malzemelerini de çekmecelerden alıp tekrar çekmeceye koymayı öğrenecekler inşallah.

Eğer yer sıkıntınız yoksa komple TROFAST çerçeveye (kesmeden) büyük boy VİKA AMON masaüstü monte ederek bu masayı yapabilirsiniz. O zaman GRUNDTAL’leri kesmenize de gerek kalmaz.

Ayrıca bunun üstüne LEGO base plate koyup, çekmecelere de parçaları doldurup LEGO oyun masası olarak da kullanabilirsiniz. İKEA’nın as-is reyonundan 25 cent e aldığım tahta parçasına base plate leri yapıştırıp, onu da ufak menteşe ile masaya tutturup İnspector Gadget gibi bir alet yapmayı düşünüyordum ama sanırım abartı olacak. Base plateleri tahtaya yapıştırıp istediğiklerinde masa üstüne koyabilecekleri şekilde kenara koyacağım. Taşınabilir olarak kenarda dursun. İstedikleri odada da kullanabilirler.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Sanat

«       |       »
"Proje 6: Çocuklar için çekmeceli sanat / çalışma masası" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Kon-Tiki (Ashley) says:

  Benim odamda da 3 tane Trofast var biri dik duruyor diğeri yatak olarak yerde diğeride duvara monte edilir şekilde ve içleri lego dolu ama malesef onlar çok yetersiz olduğu için annem yeniyıldan sonra bir belki 2 tane daha ısmarlayabilir. Sizde çok uğraşmışssınız ama güzel bir sonuç çıkmış ortaya :)Güle güle kullansınlar

 2. elifada says:

  Başarılı bir İkea hacker çalışması olmuş…Güle güle kullansınlar:)

 3. beste says:

  ne beceriklisiniz, cok guzel olmus, gule gule kullansinlar

 4. Limonlu Turta says:

  Bu çalışmayı http://ikeahacker.blogspot.com/search/label/children
  adresine gönderdiğini umuyorum, hazır aynı postu ing. de yazmışken:)Ellerinize sağlık çok güzdel olmuş. Güle güle kullansınlar.
  Sevgiler,
  ç.

 5. Pratik Anne says:

  Limonlu Turta,
  GOnderdim tabiki. O yuzden ingilizcesini de hazirladim. Bekliyorum bakalim.

Bir Yorum Yazın