Pratik sineklik tül perde

Jul 14, 2010 - 5 Yorum

Yazın çocuklar gündüz vaktin çoğunu bahçede geçirdikleri için, arka kapımız çoğunlukla açk duruyor. Eve çok girip çıkıyoruz. Bazen ben içeri giriyorum evde veya mutfakta iş yapmak için veya en azından birşey almak için. Çocukların sesini duymak, arada kafamı çıkartıp görmek için kapı hep açık. Eve çok sinek girmeye başlayınca ben de ne yapsam ne yapsam diye düşünürken, en son uçuş sırasında hep harika ama çok pahalı ürünler satan SkyMall dergisinde şu tel veya tül perdeyi gördüm. Kopya çekerek benzerini arka kapıya yaptım. Mıknatıslarla beraber $15 ancak tutmuştur.

Malzemeler

 • Kapı yüksekliği kadar sert tül. (Kapı yüksekliği + Dikiş payı) Ben tülü, kumaşçının gelinlik tülleri kısmından aldım. Yanında pullu pullu tüller vardı. Metresi $1.5
 • Mıknatıs (yanlara arkası yapışkanlı şerit mıknatıs; ortaya alta yuvarlak ağır mıknatıs)
 • 1 uzun (kapı genişliği kadar), 2 kısa çubuk

  Yapılışı

 • (Kapının genişliği + Dikiş payı + 3 cm ) / 2 genişliğinde iki uzun parça kesin. ben ortasını 1 inch genişliğinde katladım ama kenarlarını hiç pay bırakmadan özel ayakla içine kıvırıp bastırdım.
 • Dikerken neresi ön, neresi arka dikkat edin.
 • İki parçanın üstünü ve altına ince çubuğa geçecek şekilde bastırın, yanları açık bırakın. Üstünü dikerken iki tül üstüste gelecek şekilde tek tarafı tamamen dikmeden bırakın.
 • Yanlara mıknatıs koyacağınız yerlere cep dikin. Mınkatısları yerleştirin.
 • Üste geçecek çubuğu hazırladığınız boşluğa geçirip, tülleri üstüste gelecek şekilde yerleştirin ve kalan açıklığı ve yanları bastırın.
 • Tülün alt ortasına koyacağınız mıknatısları yerlestirip, alt çubukları taktıktan sonra alt tarafın yanlarını da bastırıp kapatın.
 • Yaptığım tülün üst çubuğunu kapıya tutturacak birşey çakacaktım ama kapı çerçevesi ile siding arasında boşluk varmış. Oraya sıkıştırdım. Alttaki çubuklar ve mıknatıs ağırlık yapıp tülün uçuşmasını ve sağa sola sıkışmasını engelliyorlar. Yanlardaki mıknatıslarda yanların kapalı durmasını sağlıyorlar. Aslında yanları raptiye benzeri birşeyle tutturmayı düşündüm ama sonra çekerken yırtılır diye yanlara şerit mıknatıs koydum.

  Tülü ortadan hop açıp, girip çıkıyoruz. O arkamızdan kapanıyor.


  Etiketler:
  Kategoriler: Dikiş Odası

  «       |       »
  "Pratik sineklik tül perde" için 5 Yorum yapılmış.

  1. Crebro says:

   Yaratıcı olmuş gerçekten.

  2. mine says:

   günlüğün adı gibi pıratik olmuş, ellerinize sağlık

  3. Bir annenin ise donme macerasi says:

   Yine harika bi is cikartmisin Pratik anne:) Benim elimden gelmez boyle isler ama gecen gun bende Home Depot'da pratik sineklik yapimi gordum. Sadece cita ve ince tel ile su kablolari zimbaladigimiz aletle telleri citaya tutturmuslardi. Ama kapiya monte kismi nasil olur ona dikkat etmedim.

  4. Pratik Anne says:

   Tesekkurler.

   Valla bizim kapiya monte etmeyecegimiz bir modele ihtiyacimiz vardi. En azindan 4 kenar olarak. Perde gibi rahat oldu.

  5. nalan says:

   ben de silikon sinek teli(pimapencilerin kullandığı cins)dikine üçe böldüm ,her parçayı birbiri üstüne 8er cm taşırarak koydum altına ağırlık çubukları geçirdim

   kapı eninden 3er santim büyük olarak içerden üst tarafa monte ettim
   Aradan geçilince üst üste gelen kısmı ve ağırlıklar sayesinde tekrar eski haline geliyor.
   Benimki daha ucuza maloldu:)
   pratik kızım,tel parası 2m 10cm=10 tl
   sevgiler

  Bir Yorum Yazın