Proje 4 – Çocuklar için mutfak önlüğü

May 11, 2010 - 4 Yorum

Çocukların resim önlükleri var ama hem kolları uzun hem de önü kısa. Evde ve bahçede sulu, boyalı, şeylerle haşır neşir olduklarında kullanabilecekleri, hem de yemek yapmaya yardım ederken “aşçı” gibi olmak için giyebilecekleri şu geçirmez bir önlük yapmak istedim.

Malzemeler
Muşamba kumaş (Oilcloth)
Cırt (Velcro)
Kenarlar için sutaşı (bias)
Aşkılar için kumaş
İplik

Önce patron çıkarmak için çocuğunuzun ölçüsünü alın. Önce göğüsten, dize kadar olan uzunluğu ölçün. Sonra askılar için boyun ve bel çevresini. Patronu, kağıdınızı ikiye katlayıp çıkarmak çok kolay. Ölçülere göre kestiğiniz dikdörtgeni ikiye katlayıp göğüsten koltuk altına doğru çeyrek yuvarlak kesin.


Kumaşınızı kesin. Kenarlarına sutaşını dikin.


Askıları aldığınız ölçüye göre iki kat kesin ve tersten dikin. Tersyüz yaptıktan sonra dışına tekrar dikiş geçin. Askı parçalarının sadece bir tarafını kumaşa dikin. Diğer ucuna cırtları (velcro) dikin. Çocuğunuzun üstünde ölçerek kumaşta yapışması gereken kısma, cırt ın diğer parçasını dikin.


Ben kendileri takıp cırtlayabilsinler diye kemeri göbeğin önüne uzayacak şekilde yaptım. Bunu yaptım, yetti zannedersiniz. Kıpırcan aşçı olmak için bir de aşçı şapkası istiyor. O ister de ben yapmaz mıyım?

Diğer projeler:
Proje 1 – Okuma köşesi için minder koltuk (bean bag chair)
Proje 2 – Kollu uyku battaniyesi
Proje 3 – Hatıralıklar için raf
Proje 5 – Aşçı şapkası


Etiketler:
Kategoriler: Dikiş Odası, Mutfak

«       |       »
"Proje 4 – Çocuklar için mutfak önlüğü" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  kızım harika olmuş, eline sağlık! kımılnazın göbüşünü yirim yirim!

 2. nalan says:

  Eline sağlık,çok güzel olmuş
  Bu çalışmanın 2adet resmini linki ile beraber on marifetorgda yayımlamam için izin verir misin?

 3. Yelish says:

  ben hiç beceremem gibi geliyor bana …

 4. nalan says:

  sevgili pratikanne,izin verdiğin için teşekkür ederim yazıyı yazıp yolladım fakat editörden aşağıdaki yanıt geldi yazımı görmen için buraya aktarıyorum okuyunca istersen yorumu onaylamadan silebilirsin.
  seni her zaman takdirle okuduğumu yineleyerek sevgiler yolluyorum
  nalan
  "Merhaba nalana (Nalan Güler),

  Yazinizda islediginiz konu baska bir Turkce icerikli kaynakta zaten ele alinmis. Bu durum konunun orjinalligini yitirmesine neden oluyor. Lutfen sonraki yazilarinizda bu kritere de dikkat ediniz. Katkilariniz icin toplulugumuz adina tesekkur ederiz.

  Belki uzerinde calismak istersiniz diye yazinizi bu mesaja ekliyoruz:

  çocuklarımız için önlük yapalım Pratik Anne blogu benim çok takdir ettiğim ve beğendiğim bir blogdur.Torunumu beklerken her yazısını inceleyip bir sürü modern bilgiler edindim . Bu gün de uğradığımda kızına bu güzel önlüğü diktiğini gördüm.

  kendisinden izin isteyerek sizinle paylaştım.

  ayrıntılı anlatımı ve kalıpları burada "

Bir Yorum Yazın