İsveç’te çocukluğumla karşılaştım

Apr 23, 2010 - 8 Yorum

23 Nisan Çocuk Bayramınız kutlu olsun. Bu yazının bu güne gelmesi güzel bir tesadüf oldu.

Böyle seyahat ettiğim zaman çocuklara özel ve güzel birşey alıyorum ki dönüşüme sevinsinler. 🙂 Diyorlar ya anne babanın dönüşü kendi başına hediye. Hikaye! 🙂

Neyse İsveç bu konuda acayip kolay bir ülke oldu. Hatta aldığım şeyleri çocuklara mı aldım kendime mi aldım orası şaibeli. Bu şehirde resmen çocukluğuma geri döndüm. Bakalım siz de hatırlayacak mısınız?

Nils ve Uçan Kaz in maceraları: Her Allahın pazar günü, arkasından bu çizgi film başlasın diye, işitme engelliler haber bültenini ne sabırla izlerdim. O zamanlar tercümeler de seslendirmeler de çok kaliteliydi. Bu kitabı bulunca atladım resmen. Daha kalın ama resimsizi vardı. Çocukların yaşları itibari ile bunu seçtim.

Uzun Çoraplı Kız Pippi’nin maceraları: Bunun da stop-motion kukla filmlerini seyrettiğimi hatırlıyorum. İnternette bulamadım. Kımılnaz’a hem bebeğini hem kitabını aldım.

Vicky the Viking‘i hatırlayan var mi? Esasen çizgi film Alman ancak İsveç yazarlı bir kitabın (Vicke Viking) üstüne kurulmuş. Artık bir kısmı hayal meyal bu çizgi filmlerin ama çocukluğumun sevdiğim çizgi filmlerinin kaçı bu ülkedenmiş meğerse.

Barbapapa: Evet Barbapapa İsveç’ten değil -Fransa’dan- ama burada Amerika’da olduğundan daha fazla popüler. TV’de Barbapapa çizgi filmi var mıydı hatırlamıyorum ama bu karakterleri gördüğümde hatırlayabildiğim en eski çocukluk hatıralarıma ışınlandım. Çünkü çocukken üstünde bu karakterler basılı olan nevresim takımım vardı. Ve hala duruyor. 30 senelik, hala sağlam ve hala mevcut. Evde yaygı olarak kullanıyoruz. Veletler bebekken üstünde debelensinler diye yere sererdim.

Lego: İtiraf ediyorum ben lego çocuğu değildim. Ama çocuklarım çok seviyorlar. Lego’nun memleketi olan Danimarka’ya gitmişken Lego almadan olmazdı.

Yeni keşfim Sven Nordqvist. Bu yazarı kitapları aldığım kitapçıdaki bayan tavsiye etti. Resimleri ve hikayelerine bayıldım. Denk gelirse aklınızda bulunsun.

Bu arada acentadaki bayan azimle bana bir gün öncesine (yani bugüne) bilet buldu. Dün geceye kadar havaalanları 4 saatte bir açıp kapayan İsveç Hava Kontrol yeni kurallar kabul ederek tüm hava sahasını açtı. Herşey yolunda gidecek inşallah ve siz bu yazıyı okurken ben uçakla evime, kocama, çocuklarıma ve anneme dönüyor olacağım.

Herkese mutlu ve kutlu bir bayram ve mutlu ve sağlıklı bir haftasonu diliyorum.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Kütüphane, Seyahat

«       |       »
"İsveç’te çocukluğumla karşılaştım" için 8 Yorum yapılmış.

 1. gezicini says:

  iyi yolculuklar ,sağ salim gidiş haberlerinizi bekliyoruz.
  bayramımız hepimize kutlu olsun!
  sevgiler
  gorki

 2. Anonymous says:

  size ulaşamıyorum.mail de attım? gmaile…. nükhet yıldız…hatırladınız mı bilmem 🙂

 3. kuzunun annesi says:

  umarım dönmüşsündür, biz babamıza kavustuk, çifte bayram oldu .
  Tontonlar, evet vardı cizgisi:)

 4. Açalya says:

  hatirlamaz miyim? ah o Pippi! sana iyi yolculuklar

 5. suinci says:

  işitme engelliler haber bülteni hala varmı bilmiyorum ama nils bir ara oynamıştı kanalların birinde ama dediğin gibi kalite sıfır.ben bile sevindim bulduğuna…

 6. Damla says:

  Barbapapa Tonton'lar, sonuncu hariç hepsi de benim çocukluğumu anlatıyor.

  Hatta doğum sürecini Tonton'luğa benzetmişliğim var: http://www.kitubi.com/2007/12/26/LohusaDepresyonuHopHopHopDe%C4%9Fi%C5%9FTonton.aspx

 7. Kaymacina says:

  uzun çorap pipi favorilerimden de … ay çocuk olasım geldi.şimdiböyle güzel çizgi flimler yok yada var mı bilmiyorum belkide yaşlanıyorum

 8. kozmopolitan says:

  Uzun Çoraplı Kız Pippi benim çocukluk idolümdü. Kızıma okumayı planladığım ilk kitaplardandır. Tontonların adını da karakterleri de unutmuşum ama sizin yazınıdaki resmi görünce çoookkkk eskilerden bir şeyler canlandı zihnimde. Hafızasını kaybetmiş de sisler ardından bir şeyler hatırlayan biri gibi. Çok garip hissettim kendimi.

Bir Yorum Yazın