Tortikollis – Bebek ve çocuklarda doğuştan boyun eğriliği

Mar 11, 2010 - 61 Yorum

Nurturia’da bir annenin sorusu üzerine aslında çok üzün süredir yazmayı planladığım ama oydu buydu derken kalmış bir konu (tecrübemiz) hakkında yazımı bitirip yayınlamaya karar verdim. Bu yazı sağlıkla ilgili olup, sadece bizim tecrübelerimizi yansıtmaktadır ve hiçbir şekilde diplomalı ve tecrübeli sağlık personelinin tavsiyelerinin yerini tutmaz.

Kıpırcan’ı normal (vajinal) yolla doğurdum. Doğum uzun olmakla beraber zor değildi. Herhangi bir müdaheleye (forseps, vakum vs) gerek kalmadı. Doğumdan sonraki 2. ay kontrolünde çocuk doktoru Kıpırcan’a Tortikollis teşhisi koydu ve bizi bir fizik tedaviciye yönlendirdi.

Tortikollis, türkçe tanımı ile konjenital (doğuştan) boyun eğriliği. Anne karnında duruşundan ve büyük bir ihtimalle doğum esnasındaki bir travmadan (sert hareket) kaynaklanan boyun kası kasılması. Bu kasılma sonucu boyun tek tarafa eğik duruyor ve de tedavi edilmezse bebek büyüdükçe boyun kemikleri o pozisyonda sertleşip kalabiliyor. İlk başta bebek zaten kafasını tutamıyor diye gözardı edilebiliyor bu boyun eğikliği. Bu yüzden doktorun elle boyun kaslarını kontrol edip teşhisi çok önemli. Dikkatli bir çocuk doktorunun önemini biz burada çok iyi anlayıp şükretmiştik. Erken teşhis sonrası ise tedavisi hem basit hem de etkili. Aşağıda Tortikollis hakkında birkaç güvenilir referansın linkini de ekledim.

Fizik tedavicimiz Kolombiya kökenli çok tatli bir kadındı. Çocuk ortopedisti olduğundan ofisi uygun ekipmanlarla döşenmişti. Kadın önce Kıpırcan’ı kontrol etti. Sonra odadaki bir iskeleti kullanarak bu kasılmanın vucudun geri kalanına nasıl bir etki yapacağını ve de nasıl tedavi edeceğimizi anlattı.

Tedavi edeceğimizi diyorum çünkü aslında görevin çoğu bize verildi.

1. Kafanın sağa ve sola dönüş menzilini eşitlemek için egzersizler.
2. Elle boyunun kasılan tarafına masaj

Egzersizler kasılan tarafın kaslarını esnetmek için aksi tarafa yapılan hareketleri içeriyordu. Fakat bu hareketleri elle değil, çocuğun ilgisini çekecek eşya veya oyuncaklar ile yaptırıyorduk. Kafayı eğilen tarafın aksine yana omuza değdirme, kafayı eğilen tarafın aksine omuz üstünden yana arkaya çevirme ve kafayı eğilen tarafın aksine arkaya yukarı çevirme hareketlerini gün içi tekrarlamamız gerekiyordu. Bunları ufakken yüzüstü halde yatarken, sonra 6 ayı geçip oturmaya başladıkça otururken yaptırdık.

Bir de nasıl kendimiz tutulan boynumuzu masajla rahatlatmaya ve yumuşatmaya çalışırız. Kıpırcan’ın boynuna da kremle yumuşak yumuşak masaj yapmaya çalışıyorduk.


Kıpırcan o dönem çok ufak olup kucakta taşındığından doktorumuz onu resimde görüldüğü gibi eğilen tarafın aksi tarafına, ağaç dalına uzanmış kedi gibi yatırarak boynu da biraz esneterek taşımamızı tavsiye etti. Kıpırcan ağırlaşana kadar hep böyle taşıdık. Uyurken de hareket etmeye başladığı döneme kadar eğiklik olan tarafın aksi yönünde yastıksız yatırıyorduk. Kıpırcan’ı kundaklayıp yan yatırıyordum. Durum düzeldikçe cızbız usulü bir sağına bir soluna eşit olarak yatırmaya dikkat ettim. Aslında doğduğundan beri bunu yapıyorduk ama araya tortikollis girince tek tarafa yatırmak durumunda kaldık.

Bu arada ilk başlarda ayda bir, sonraları daha seyret fizik tedaviciye kontrole gidiyorduk. O da gelişimine bakıyordu. Çünkü tortikollis, yani boyun eğriliği olan bebeklerin gelişiminde bebeğin kendini dengelemek için tek tarafa ağırlık verme riski olabildiği söylenmişti. Bu yüzden Kıpırcan’ın tek dizini yengeç gibi yukarı kaldırarak emeklememesine, tek el ve tek kolunu kullanmaya ağırlık vermemesine, ayağa kalkarken sadece tek yçnden kalmaya çalışmamasına, merdiven çıkarken tek ayağını kullanmamasına dikkat ediyor, çok zorlamadan her iki tarafını da eşit kullanmasına teşvik ediyorduk. Doktor kontrolde top atıp topu almak için hangi tarafını kullandığına, bir oyuncaya uzanırken hangi elini kullandığına, nasıl emeklediğine bakıyordu. Bunları detaylı görmek için oğlanı çırılçıplak soyuyordu. Anneannem Kıpırcan çırılçıplak odada dolanıp durdukça huylanıyordu ama kadın omurgasına varıncaya kadar kontrol ediyordu.

Biz bu tedaviye 1.5 yaşına kadar devam ettik. En son başka bir pediatrik ortopediste gözüktük. Hem elle kontrol etti, hem de boyun omurlarının röntgenini çekti. Eşit ve düzdür diye tedavi olduğumuzu teyid etti.

Sonradan çocuk doktorumuz ve fizik tedavicimizin “alışkanlık” diye etiketlediği hafif bir eğilme gözlemlemeye devam ettim. Elle kontrolde boyun hep normal çıkıyordu. Kıllanan anne modunda olduğumdan emin olmak için 2 yaşına yakın göz doktoruna gittik. Tek gözde tembellik olmadığını da teyid ettikten sonra artık korku endişelerimizden arınmış bir vaziyette çocuğumuzu 4.5 yaşına getirdik.

Kıpırcan şu anda fiziksel olarak çok aktif ve atletik bir çocuk. Allah’a şükür tortikollisten birkaç fotoğraf dışında hiçbir iz kalmadı.

Eğer çocuğunuzda büyüdükçe düzelmeyen ve sadece tek bir tarafta gözlenen boyun eğikliği farkederseniz, önce çocuk doktorunuza, sonra mümkünse çocuk prtopedistine ve fizik tedaviye başvurun. Erken teşhiste tedavisi çok basittir ama üzerinde durulmazsa uzun süreli yan etkileri olabilir.

Herkesin tavrusu sağlıkla doğsun, sağlıkla büyüsün inşallah.

Tortikollis
Torticollis (Baby Center)


Etiketler: , ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Tortikollis – Bebek ve çocuklarda doğuştan boyun eğriliği" için 61 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Sanırım mezun.com'u okurken yıllar önce dikkatimi çekmişti bu yaşadıklarınız. Ancak bu kadar ayrıntısıyla bilmiyordum, hatta teşhis konduğunu ve fizik tedaviyi o kadar uzun süre sürdürdüğünüzü de bilmiyordum. Dolu dolu gözlerle okudum ama tabi Kıpırcan'ın ne kadar aktif bir çocuk olduğunu bildiğimden, uzun sürmedi bu :o)
  Doğru ve erken teşhisin yanı sıra, bir de sizin gibi anne babalar oldukça bu çocukların sırtı yere gelmez.
  Çok yararlı bir yazı olmuş, umarım Nurturia'da bu soruyu soran arkadaş gibi birçok kişiyi aydınlatır.

 2. Pratik Anne says:

  Evet Acalya,
  Valla ilk zamanlarda internette o boynu egik buyumus cocuk ve yetiskinleri gordugumde icim sikismisti. Allah'tan iyi doktorlara denk geldik. Ortopedist cocugun sagi ve solu esit olmazsa atletik olamaz demisti. Aslinda hic dikkat etmemistim ama internette bu konuda guvenilir Turkce kaynakca cok azmis. Benimkinin de tecrube oldugu goz onunde bulundurulursa webMD, babycenter benzeri turkce kalifiye sitelerde hic bilgi yok.

 3. İlk says:

  Ne kadar guzel anlatmissin! Gecmis olsun diyecegim ama zaten gecmis 🙂 Bilincli anne baba olmanin ne kadar onemli oldugunu tekrar gormus olduk. Tebrikler size!

 4. Kerime says:

  Cok gecmis olsun, cok faydali bir yazi olmus yine. Bende 6 aylik hamileyim ve sitenizden sik sik faydalaniyorum. Bir sorum var.Bu egriligi iki ay kontrolunde doktorunuza sizmi ilettiniz yoksa muayene esnasinda o mu farketti?

 5. Deynerya says:

  Merhaba, sitenizin sessiz sedasız takipçilerindenim. Oğlum on iki aylık olduğunda başını sağ tarafa bırakıyordu, isterse düzde tutabiliyordu ama çoğunlukla sağ tarafa eğiyordu. Yürüyüşünde de bir gariplik vardı ama ilk dikkatimizi çeken kafasını bir tarafa eğmesiydi. Doktorumuzla konuşunca göz doktoruna yönlendirdi. Göz kontrolü normal çıkınca nöroloji’ye yönlendik, sorunun kaynağı ne yazık ki beyin tümörü idi. Bu sonun başlangıcı oldu. Neyse sözün özü boynu bir tarafa eğmeyi doktor kontrolünde değerlendirmek lazım derim.
  Sevgiler.

 6. Anonymous says:

  benim kızım 5 aylık ve oda sağa dönüyor solada ben onu kafasını çevirmediği tarafına yatırıyorum sürekli alışsın diye doktor bir şey yapmanıza gerek yok zamanla düzelir dedi . bende tedirginim ne yapsam bilmiyorum masajı okudum bende yapacağım her gün .yinede bu tür olaylar yaşayanlar yorum yazsınlar bizde tek olmadığımızı bilelim.

  • gökben says:

   benim oğlum daha 2 haftalıkken farkettik tortikolis rahatsızlığını. Götürdüğümüz doktorlar birkaç egzersiz gösterip gönderdiler. 2 yaşındayken tekrar kontrol amaçlı götürdüğümüzde fizyoterapist tarafından 1 hafta egzersiz yapıldı. Fakat oğlum büyüdüğü için izin vermiyor egzersizlerde zorluk çıkarıyordu. Bunun üzerine artık bundan sonra zamana bırakın çocuk büyüyünce hareketleri kendi isteğiyle yapması gerekir dendi. Eğer zorlanırsa ters bi etki yapabilirmiş. Bizde korkumuza bıraktık. Ve boyun eğriliği aşırı olmamak kaydıyla devam ediyordu. Şuan oğlum 6 yaşında ve ameliyat deniyor ve ekleniyor geç kalınmış. Ben elimden geleni yaptım bütün doktorlara gösterdim. Ama bana zamanla geçeceği ve geçmezse ileride küçük bir operasyonla kasın uzatılacağı söylendi. Benim size tavsiyem egzersizleri yapın. Gerçi tortikolisin çeşitleri varmış kimi egzersizle geçer kimi geçmez ameliyat gerektirirmiş. Biz şuan çok üzgün bir şekilde ameliyat gününü bekliyoruz ve bu arada da fizyoterapistler taafından da egzersizlerini yaptırıyoruz. Belki ameliyat gününe kadar bir yol katedebiliriz diye umudumuz var. 6 gün oldu henüz başlayalı biraz olsun faydasını gördük. Rabbim tüm hastlara şifa versin içerisinde de benim yavruma. AMİN.

 7. Pratik Anne says:

  Adsiz,
  Doktoruna bu durumu ilettiniz mi? O ne dedi? Bir endiseniz varsa, uzman doktora da gosterin isterseniz.

 8. Fatoş says:

  Merhaba
  Nurturia da bu soruyu ben sormuştum. Ama sizin böyle bir yazı hazırladığınızı yeni farkettim. Çok aydınlatıcı olmuş ellerinize sağlık. Oğlum 9 aylık oldu. Son kontrolde doktor düzelme olduğunu, ameliyata gerek kalmayacağını söyledi. Ama yaşında tekrar görecek. Aslında hala sağa yatık duruyor zaman zaman. O tarafta hafif sertlik kalmış. Egzersizlere devam etmemizi söyledi. Ancak oğlum yaptırmıyor pek. Sanırım alışkanlık oldu o tarafa eğmek. Umarım o da düzelir.

 9. Anonymous says:

  mrh ben almanyadan yaziyorum
  benim
  8 aylik
  kizim var dogumda kordon dolanmasi oldu
  kizim 4 aylikken doktorum yiz ustu koyunca kafasini kaldirmasi gerektiginive bu nu yapmadigini soyleyerek bizi terepiye gonderdi orda kizimda boyun egriligi oldugu soylendi bahsettiginiz hareketlerin aynisini bizde yapiyoruz haftada iki defa gidiyorum cocuk hastenesinede gittim kontrole devam etmem soylendi ben yurumesinde emeklemesin sorun olup olmayacagini sordugumda engel olmayacagini boynunun duzelecegini soylemisti kizim yeni emeklemeye basladi ve bana dedigi sey simdiye kadar yaptiklari masajlarin emekliyip ve yurumesi icin oldugu ve onuda artik yaptigini ve boynununda zamanla duzelecegi ben hic bi anlam veremedim simdiye kadar bosunami gittim boynunda hala bir duzelme goremedim onlarda bana ilerledigini caba gosterdigini soyluyorlar ne yapacagimi sasirdim
  lutfen bana bir fikir verin sizde 1 yasina kadar duzelmesse operesyon gerektigini okumustum 2 ayda 1 yasina girecek duzelmezse ne yapacam bilmiyorum terepistim ameliyatlik birsey olmadigini soyledi ama ben artik onlarada guvencimi kaybettim bi gun dedikleri seyi yarin farkli diyorlar
  hareketleride bana yaptirmiyor
  cok zorlaniyorum yaptirirken ne yapmam lazim lutfen yorumlarinizi bekliyorum acaba diyorum turkiyeyemi gotursem

 10. Anonymous says:

  mrh ben de bu sorunla muzdaribim 8 aylik kizim var boyunda sag tarafa egrilik var fakat 5 aydir terepiye gidiyorum hala ben bir degisiklik goremedi doktorum ilerleme oldugunu soyluyor ama gozle gorunuyor egri oldugunu ne yapmaliyim bilmiyorum ben almanyadayim bide turkiyeye doktora gotursemmi diyorum kararsizim ne yapmaliyim artik sasirdim

 11. raife says:

  öncelikle allah herkesin evladına acil şifa versin.benim kızım 19 aylık oldu 4 aylıkken farklettim boyun eğriliğini,ilk zamanlar egzersiz yaptık daha donra kullanmadığı tarafa destekli boyunluk kullanmaya başladık,geçen hafta doktorumuz ameliyet olması gerektiğini söyledi.ne yapacağımızı şaşırdık ameliyetın tehlikesi varmı olupta düzelmeme gibi bir ihtimal varmı merak ediyorum.ya bütün çektiği acılara rağmen düzelmezse ya tekrarlarsa.ama şu bir gerçekki bilmiyorum sizlerde benim gibimi düşünüyorsunuz bu hasatalığın bu kadar ciddi olduğunu ilerde fiziki bozukluklara yol açıcağını neden bize en başında söylemediler.önce egzersizle sönra boyunlukla geçirmeye çalıştılar şimdi ameliyet deniyor.bu kadar kolaymı el kadar yavruyu ameliyet ettirmek.allahım herkesin evladına önce sağlık versin onları anne babalarına bağışlasın inşallah

 12. ruken says:

  merhaba,
  ya bu yazının üzerinden çok zaman geçti biliyorum ama inşallah cevap verirsiniz. Bugünlerde içim içimi yiyor. Bebeğimin bir yanağı tombişleşti. 3,5 aylık şu anda. kafasını hep sağa çeviriyordu biz de alışkanlık diye müdahale etmiyorduk. uyurken de sağa ceviriyordu. Boynu bana eğriymiş gibi gelmiyor. öteki taraftan seslendiğimizde ya da oyuncaklar gösterdiğimizde kafasını rahat çeviriyor, ama hep sağa bakma eğiliminde. Ultrason çektirdim hafif asimetri var. diye sonuç çıktı. 1 mm fark var. Fizik tedaviye yönlendirildik. Bebeğime germe hareketi yapılırken çok ağlıyor. Ben de zaman zaman kızıma işkence mi yaptırıyorum diye düşünüyorum. Acaba kıpırcanın boyun eğriliği gözle ayırtedilebiliyor muydu? Fizik tedaviye giderken ayaklarım geri geri gidiyor. Belki de boyun eğriliği yok. Yanlış teşhis diye düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi. Bebeğim kafasını tutabiliyor her iki yana çevirebiliyor buna rağmen boyun eğriliği olabilir mi?

  • Pratik Anne says:

   Ruken Hanim, Tortikollis cocuk doktorunun veya pediatristin elle kontrol ederek teshis koymasi gereken bir durum. Boynun tek tarafindaki kas diger tarafa gore daha kasilmis oluyor. Kafasini iki yana ceviriyor olabilir ama kafa tek bir omuza dusmeye meyil ediyor genelde. Biz ilk basta boyun egriligine yormamistik cunku daha oglum kafayi tam tutamiyordu ancak sonra fotograflarda dikkat edince hep ayni tarafa egik oldugunu farkettim. Dedigim gibi esas teshis elle boyun kaslarinin kontrolunden sonra geldi.

 13. nurcihan says:

  Merhablar,
  15 gunlukken oğlumun boynundaki şişliği ben fark ettim ve cocuk cerrahisine yonlendirldik (cerrahpaşa hast.) gecen sene agustos aından itiberen size de uygulanan boyun hareketleri verdiler.Suan oglum 11 aylık gecen ay 2. ultrasınu cektiler sol tarafındaki (şişliğin olduğu taraf) kasın biraz daha kalın olduğunu solediler.Ayrıca sol tarafında elime bir kucuk bir beze geliyor.Cocugun durusunda bir egirilik yok asimetri falan da yok. Doktror pek bir şey kalmamıs dedi ama beze ve ultrasonda sol tarafındaki kasın diğerine gore 1-2mm daha kalın olması kafamı karıstırıyor.Sizde de boyle bir durum olmusmuydu.Yoksa tortikolis olan tarafla diğeri taraftaki kas tedavi sonunda eşitlenmişmiydi.Turkiyede bu konuda iyi bir doktor tavsiyesi olan varsa memnun olurum.Şimdiden Teşekkürler.

  • Pratik Anne says:

   Bizde beze gibi bir durum olmamisti. Doktorlar en son rontgen ve elle kontrol edip hersey duzgun demislerdi. Turkiye’de bu konuda doktor tavsiyesini tecrubeli arkadaslar yazabilirler. Sehir ve hastane de yazarlarsa refeans olur.

   • arzu says:

    merhaba, paylaştığınız bilgiler çok çok değerli ve yıllar sonra da faydalanabiliyoruz. teşekkürler. İzmir için böyle bir referans veren oldu mu acaba?

 14. ilknur says:

  Merhaba,

  Benim kızım 5.5 aylık ve boyunda sağa doğru eğiklik var. Biz de fizik tedaviye yönlendirildik. İstanbulda yaşıyoruz lütfen bize bildiğiniz bir çocuk ortopedistinin adını ve çocuklarda uzmanlaşmış bir rehabilitasyon merkezinin adını verebilir misiniz? Bana kişisel mail adresimden ulaşabilirseniz sevinirim. Gerekirse telefonumu da verebilirim. Lütfen bu mesajı okuyan herkes bilgi versin. Şimdiden teşekkürler. Herkesin evladına sağlıklı bir ömür diliyorum.

 15. Ayfer says:

  İlknur geçmiş olsun,benim oğlum da 25 günlükken sol tortikollis teşhisi kondu.İlk zamanlar fizyoterapistle anlaştık evde egzersiz yapıldı ve bana da öğretti.Şimdi 7 aylık oğlum,yüzde seksen düzeldi.Ancak gece gündüz demeden egzersiz yaptım hala da yapıyorum.İstanbulda Feride Bilir adında çocuk fizyoterapisti var,onu çok öneriyorlar.Ben çeşitli hastanelere gittim tedaviye almadılar,bebek küçük diye.Allah şifa versin hepimizinkine…

 16. ikay says:

  Merhaba,ben de 3,5 aylık bebeğimde aynı problemi yaşıyorum bir doktor tortikolis dedi,diğeri Tortikolis değil ama boyun kası kasılıyor dedi,çok üzülüyorum,”Pratik anne says” ban gittiğiniz doktorun adını yazarsanız sevinirim,fizyoterapiye götüreceğim fakat çok ağlıyor yanlış müdahele olsun istemiiyorum,kasları yırtılabilirmiş.Üzüntümden sütüm kesildi,çok üzgünüm,Avrupa yakasındayım teşhisi doğru konulsun istiyorum..Bakamadığı kasılan tarafa değil de diğer tarafa mı yatıracağım,kimi doktor yastık öneriyor bir tarafa,bazı doktorlar yastıksız diyor ne yapmalıyım ?Emzirirken daha az baktığı kasılı taraftan emzirecekmiyim,hiç mi o taraftan emzirmeyeceğim?

  • Pratik Anne says:

   Sayin Ilkay Hanim, Cok gecmis olsun. Biz yurtdisinda yasadigimizdan buradaki bir doktora gittik. Ben yastik kullanmadim ancak evde devamli kasilmis olan kasi esnetecek sekilde koluma yan koyup dolastiriyordum. Yatirirken zaten yan yatiriyordum ama bir sag bir sol cizbiz yapmaya calisiyordum. Emzirirken her iki taraftan da emzirdim. Bebeginiz 3.5 ayliksa daha tedavi edilmesi icin yeterli suresi vardir diye dusunuyorum. Uzulup kendinizi harap etmeyin dersem bana darilmayin. Cozume odaklanmaya calisin. Cocugunuzun rahatsiz olmasi gercekten uzucu, ben de yasadim, ama tedavisi mumkun. Bunu dusunmeye calisin. Yorumlarda yazan anne/babalardan gitigi doktordan memnun olan varsa, yazabilirse sevinirim.

 17. ikay says:

  Pratik says anne verdiğiniz cevap için teşekkür ederim,inanılmaz endişeliyim en çok önerilen fizyoterapi doktoruna gittik.Fakat bize eğik kasılan tarafa yapılan hareketler verdi,kafasınıçenesini sadece o tarafın omuzuna çevirme hareketini yapın sağlam tarafa yapmayın dedi.Yüzükoyun yatırp kasılan tarafa başını döndürüp hergün artan dakikayla tutun dedi.Yanihareketler hep kasılan tarafa sadece omuz sabitlenip baş sağlam tarafa ittiriliyor o hareket kasılmayan tarafa.Bu hareketleri uyguladıktan sonra kendini vücudunu daha çok kasılan tarafa kasmaya başı daha çok eğilmeye başladı.Bir de yatarken hiç sırtüstü yatırmadınız mı hep yan mı yatırdınız,başının yanına kum torbası koydunuz mu bu doktor kasılan tarafın altına yan yatırıp koyun dedi,ağaç dalındaki gibi taşırken kasılan taraf değil kasılmayan tarafa mı taşıdınız bize kasılan tarfa doğru taşıyın dedi,tKucakta otururken başı yana eğildiğinde elinizle destek oluyormuydunuz,şartlansın da istemiyorum bu sefer o desteği bulamayınca aramak için hep yan eğer gibi geliyor,çok endişeliyim,inanılmaz üzgünüm,hep ya yanlış tedaviye maruzsak diye düşünmekten alıkoyamıyorum,her doktor farklı söylüyor bebeği iyileşen anne olaraksizin söyledikleriniz benim için daha değerli,teşekkür ederim..

 18. ikay says:

  Deynerya says,bebeğinizin durumu şimdi nasıl,tümör bulgusu için ne çekildi,ameliyat olduysa iyileşme süreci nasıl oldu?Bebeğimin boynunda ele gelen kitle yok bende şüpheleniyorum yarın gideceğim hastaneye,Allah bütün bebelerimize şifa versin,sağlıklı olsunlar tek temennim bu:

 19. fatma says:

  merhaba benım bebegım 4,5 aylık ve tortıkolıs teşhısı konuldu.Eskişehırde yaşıyorum dogumumu acıbadem hastanesınde yaptım dogumum nomaldı kolay bır dogumdu.bebegım dogdugundan berı hep sag tarafa yatıyodu 2 aylıkken anlamıştım ve doktoruma her gıttıgımde uzerıne basa basa dememe ragmen gecıcenı soyleyerek gecıştırdı doktorumu degıştırdım aynı hastanede başka bı dr baktıy yıne aynı şeylerı duydum. kafasının şeklı degıştıkce yanagınında bı tarafı kuçuk kalmaya başladı ama cocuk dr.malesef hıcbı teşhıs koyamadılar en sonunda 4 aylık aşısı ıçım saglık ocagına goturdumde ebeye sordumda o koydu teşhısı duşunebılıyomusunuz.Kendı doktorumuza gıttık benı ortopedıste yonlendırdı ama hala tortıkolıs degıl ıcınız rhatlasın amacıyla fakat ortopedıst arkadaşını yanıltmamak ıcın cok hafıf egzersızle gecıcek degıp kale almadan başını çevırmedıgı tarafa yonlendırmemı soyledı.Bu kadar ılgısız doktorlar toplulugu reklam peşınde bır hastane olan acıbademın bırcok yerde şubelerı var sakın yanılıp yolunuz düşse bıle gıtmemenızı tavsıye edıyorum.Cok geç kalıp kalmadığımı merak edıyorum ve eskişehırde kıme ve nereye gıtmem gerektıgı hakkında yardımcı olabılıısınız lutfenn.hep farkında olmama ragmen bu kadar cıddı bı problemın dr tarafından anlaşılmamış olması benı cok uzmekte.Bebegıme yıne aynı şekılde yalnış tedavı uygulanmasından korkuyorum lutfen yardımcı olunn

 20. ikay says:

  Merhaba,Fatma says ben bu durumu öğreneli iki hafta oldu ve gitmediğim yer kalmadı.2 çocuk doktoru,3 fizyoterapist,1 ortopedist,bir de yarın nörolojiye gideceğim.Hepsi birbirinden farklı şeyler söylüyor,Bebeğim artık insan görünce canını yakacaklar diye ağlıyor.Bugün boyun ultrosonu ve röntgen çektiler.Ultrosona göre kitle yok boynunda fakat görünüş tortikolis,bir doktor boyunun sağ kasını kasıyor diğeri solunu kasıyor diyor.Çok çaresizim.Cumartesi günü Gönül Aydın fizyoterapist ile çalışmalara başladık.Canı çok yanıyor o ağlıyor ben ağlıyorum,Eğik omuz kulak mesafesi dar olan tarafın başının altına 750 mg tuz paketi koyun diğer tarafa yastıksız yaırın dedi.http://www.youtube.com/watch?v=3fEiCN6Bg-A&feature=relmfu Bu sitedeki Tortikolis ile ilgili hareketlere bakın bunların hepsini önerdi bize.Yüzükoyun yatmayı sevmediği için yüzükoyun el kol ücü ile göğsünü kaldıramıyor bunun da geri olduğunu söyledi çalışın dedi.Çok mutsuzum,acaba kitle de olmayınca zarar mı veriyorum diyorum,Göğsünü 4 gündür çalışmamız neticesinde biraz daha iyi,ama o ağlıyor ben eriyorum.Acıbadem’e bende gitmeyi düşünüyordum Latif Abbasoğlu varmış ama kararsızım şimdi..Doktorlar hep böyle,çok iyi araştırmak lazım.Sitede güzel eklentiler var onları izledim hep..Allah acil şifalar versin yavrularımıza iyileşsin adağım var,gözünün içine bakmadığım an yok hep onu izliyorum..

 21. ikay says:

  Pratik says anne bir sorum olacak,bebeğinizin boynuna Tortikolisi varken masaj yaptığınızı yazmışsınız,ben zeytinyağıyla masaj yapıyorum fakat tek taraflı mı iki tarafa mı yapayım,siz nsıl yaptınız,benim oğlumun da boynunda ultrasonda kitle çıkmadı,eğikliğin olduğu tarafa mı kasılmayan dğer tarafa mı yoksa her iki tarafa mı masaj yapayım,enseye doğru mu gıdık altı boyun kaslarının olduğu tarafa mı yaptınız,teşekkür ederim bilginize ihtiyacım var 🙁

  • Pratik Anne says:

   Ilkay Hanim,
   Ben kasilmis yani egik tarafa masaj yapiyordum. Boynun yan tarafina. Zaten siz de elle yoklayinca farkediyorsunuz. Yumusak yumusak yapiyordum ki cani acimasin.

 22. ikay says:

  Cevabınız için çok teşekkür ederim,benim oğlumun sol tarafında olduğunu fizyoterapist söyledi,başı o tarafa eğikti,hareketler verdi o tarafa olan eğikliği şimdi geçti diğer tarafa eğmeye başladı başını çok üzülüyorum,boyun ultrasonunda kitle çıkmadı,başına bakıp karar veriyorlar hala şüphelerim devam ediyor yarın boyun cerrahına da götüreceğim,Yüzükoyun durumda bırakıyormuydunuz,benimki hiç sevmiyor ellerinin üzerine göğsünü de kaldıramıyor ama dirseklerinin üzerinde kısa süre duruyor.Sizin oğlunuzun da başı bir tarafa eğikken hareketler sonrası kısa sürediğer tarafa eğildi mi?Size minnetarım cevaplarınız iin teşekkürler yaşayan anne olarak beni anladığınıza inanıyorum,Allah’ın izniyle yavrum iyileştiğinde sizinle paylaşacağım.

 23. sibel says:

  merhaba benim kizim su an 6 aylik ve sag tarafa dogru boyun egriligi var.ayrica sag ayagini tam olarak basamiyor .sormak istedigim konu sizin cocugunuzda da boyun disinda sorun var miydi?

  • Pratik Anne says:

   Sibel Hanim, Benim oglumda sadece boyun kasilmasi vardi. O da duzeldi. onun disinda bir sorun yoktu. Diger annelerden baska problemleri olanlar varsa belki cevaplarlar.

 24. uğur says:

  mrba bizim bebegımız 4 yaşına girdi 2 kez ameliyat geçirdi ama boynu yine kasıldı ALLAH aşkına bir hekim veya hastane biliyorsanaız bizi kurtaracak yazın tesekkürler

  • ilknur says:

   Benim de kızım 1 yş ameliyat oldu ama hala eğrilik devam ediyor. Şu an 4 yaşında. Çocuğunuzun şu anki durumunu ve bu tarihe kadar 2. ameliyat sonrasında neler yaptığınızı öğrenebilir miyim?

 25. derya says:

  oglu su an 2 aylik ve tortikolins 15 gunlukken boynunda bi sislik farkettim hemen dr gittim ve tortikolins dendi fiziktedaviye gitmem soylendi dr üzulecek birsey yo dedi ama bide bana sorun oradan fizyoterapiste yonlendirildim fiyoterapist nasil masaj yapilacagini anlatti kucu dedi masajla gececek dedi surekli yapiyorum ama artik izin vermiyor yapmama bu ay çocuk dr cok fazla hissedilmiyor dedi ama bir ay sonra tekrar git bi dr gorsun dedi suan okadar bi hissedilen sislik yok hatta hi elle bile hissedilmiyor ama aglayinca cok az cikiyor bir ay sonra baska bi dr gidecem cok korkuyorum ne yapacam bilmiyorum sizinde acaba masaj yaparken elinize sisligin gelmedigi oldumu bide Ankarada önere bileceginiz bi dr vami

 26. ikay says:

  Uğur says,ben İstanbul’da bildiğim araştırdığım bir çok genel cerrah,ortopedist,fizyoterapiste gittim.Ortopedist olarak Muharrem İnan ve Ahmet Doğan’ı Fizyoterapist olarak Gönül Acar hanımı öneririm,DERYA SAYS hanım benim bebeğiminde boynunda hiç kitle yoktu boyun ultrasonu da omurgasından emar da çekildi temiz çıktı bazen kitle olmasa dahi şişlik olmasa dahi olabiliyor dedi doktorlar,çok kırgınım ve mutsuzum,çok acı çekti yavrum yüzükoyun uyumuyordu ilk defa 6 aylıkken kendi kendine uyudu,o günüyzım bir köşeye yüzükoyun uyuyan bebeklere özenirdim,Gönül Acar hanımın gösterdiği egzersizlerin çok faydasını gördüm,emeklemeyi de onun sayesinde başardı,bebeğim bazen hiç birşey yokmuş gibi düzeliyor egzersizleri aksatmıyorum ama ayın bir haftası eğiyor 3 haftası düzeliyor,ayrıca Tortikolisi olan bebeklerin vücutlarında bazen şekillenmeler oluyormuş yani benim bebeğimin bacak boğum çizgileri eşit değil kalça ultrasonu ve röntgeni çektirdim temiz çıkıklık yok fakat acaba bacak boyumu eşit değil diye şüphe ediyorum doktorlar şimdilik birşey yok diyor ama 4 yaşına kadar da bazen eşit gelişmesse farklılaşabiliyormuş,bebeğimin bu durumunu 3 aylıkken farkettim o günden bu güne yüzüm hiç gülmedi ve hergün yeni birşey öğreniyorum eğer bebeğim düzelir ve koşup yürüdüğünü görürsem tekrar doğmuş olacağım,ve hiç birşeyi dert etmeyeceğim,ilk öğrendiğimde diyordum ki 1 yaşına bir gelse herşey belli olur şimdi diyorum bir yürüse bir koşsa bir 3-4 yaşına gelse,Rabbim nasıl bir korku nasıl yaşamak,nasıl bir çaresizlik anlatamam,hiç yaşamamış olmayı diledim,diyorumki beni uyutsalar 3 yıl sonra uyansam,ömrümden alıp bana evladımın güzel dümdüz koşabildiği günleri gösterseler,Rabbim herkese sağlık versin,kuzularımıza sağlıklı hayat nasip etsin ben hep arayış içerisindeyim,bebeğimin yürüyüp koştuğu günlerde de burada paylaşacağım Allah’ın izniyle,duacınızım sizlerde bana edin çok ihtiyacım var…

  • zekiye says:

   merhaba şimdi bu durum benim bebeğimdede var kalçada sıkıntı çıktımı yuruyebiliyormu bende cok doktor dolaştım maalesef anlamıyorlar benim bebeğiminde boğumları farklı

   • ZEYNEP says:

    cvb yazmadığına göre düzelmiş sanrıım.. benim kzıımda da tortikolis vardı 8.ayda düzeldi bizde gönül acara gittik çok ilgili olmadığını gördüm ve vazgeçtim. zaten ortalama tedavi süresi 6-8 ay kızım 1 yaşında ve tortikolisi geçti

    her bebeğin gelişimi farklı.emekleyecek diye de bir kaide yok emeklemden yürrüyen çok bebek var.

    benim kzıım gayet saglıklı yürüyor şuan.. ayrıca 20 ye yakın kelime söylüyor. doktor zaten 6 aylık ken dedi kimse anlamaz söylemediğiiniz sürece tortikolis olduuğunu diye..

    her olumsuzluğu baz almayın iyi pozitif düşünün. Sizinde boynunuza biri istemediğiniz hareketi yapsa tepki gösterirsiniz.Zamanla alışacak. Allah daha büyük dert keder vermesin.

    Boynu egri kaç insan var hayat.Fizik tedavi doktorumuz siz farkında değilsiniz ama bir çok isnanda hafif egrilik var demişti..

    Önemli olan erken teşhis ben uurken bile en az yarım saat gerdirdim boyununu doktorlar bile şaşırdı 1 ayda nasıl düzeldi diye.2 ayda yine saga yatkınlık oldu onun sebebi de o kasın diğerinden önce uzaması. ama 3. ayda tamamen geçti tortikolis. ben 8 aydan sonra devam etmedim egzersize. benden daha iyi çeviriyo her iki yöne kafasını.

    ve boynu da düz çok şükür. Hatta dizi de bile oynama teklifi aldı kuzummmm.

    üzülmeyin basit bir hastalık ve çözümü çok kolay.

    BOL BOL EGZERSİZ…

    KİMİ KALBİ DELİK DOGUYOR KİMİ KARACİĞER YETMEZLİĞİ KİMİ BAŞKA BAŞKA HASTALIKLAR BİZ YİNE DE ŞANSLIYIZ.

    ŞÜKÜR VE BOL EGZERSİZ. SİZLERİ SEVİYORUMMMMMMMMMMM

 27. demet says:

  Merhaba eve gelen fizyoterapistin ismini yazabilir misiniz benimde bebeğim 15 günlük ve tortikollis teşhisi kondu dr hareketleri gösterdi ama yapamıyorum çok ağlıyor ve çok kasiyor bizimki biraz büyük bi sislikmis çok üzülüyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Pratik Anne says:

   Demet Hanim,

   Gecmis olsun. Erken teshis cok onemli. Bu konuda sansli sayilirsiniz. Bir yurtdisinda yasiyoruz. Evimize fizyoterapist gelmedi. Hep biz ofisine gittik ve evde hareketleri ben yaptirdim. Sevmiyordu, agliyordu ama oyunla, numaralarla yaptirdik oyle boyle.

 28. yücel toksoy says:

  merhabalar,sitenizi yeni buldum.benim bebeğim 6 aylık ve 3 aylıkken Tortikolis teşhisikoydu doktorumuz. fizik tedaviye gerek görmemişti ama 6 ay kontrolünde başı hala tam düzelmediği için terapiye gönderdi.fizik tedavide gösterilen hareketleri yaptıktan sonra başı bu sefer diğer tarafa eğildi.Bu durum beni çok üzüyor doktorumuz endişelenecek bir durum olmadığını söylüyor ama burada annelerin yazdıklarını okuyunca daha çok korkuyorum.İstanbulda yaşıyorum iyi bir ortapedist ve fizyoterapist konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olacağim.şimdiden çok teşekkür edrim.

 29. yücel toksoy says:

  Siteniz çok bilgilendirici.Biz annelerin sorularına cevap veriyor,devamını diliyorum.

 30. pelin says:

  Iyi günler. Internette tortikollis arastirmasi yaparken yazinizi gördüm. 1 aylik kızımda bu sorunun oldugunu düşünüyoruz.cocuk doktorumuzda şüphemizi dogruladi. Fakat erken daha beklemelisiniz dedi. Zor bir dogum gecirdim uzerine bunuda yasayinca doktorlara güvenim kalmadi. Doktor arastiriyoruz. Bizimle fizik tedavi uzmaninizin adini paylasabilir misiniz? Bir anne olarak kendimi cok caresiz hissediyorum. Bir an once ne yapilabilir kime gidilir.. yola cikmak gerek diye dusunuyorum. tesekkurler.

 31. fatma says:

  merhaba pratik anne benim oğlum 12 aylık ve tortikolis olduğu söylendi sağ scm 6mm sol scm 7mm çıktı fakat oğlum doğduğun da hiçbirşey yoktu 3aylıkken tortikolis var mı dıye ultrason çektirdim eşit çıktı fakat lenf büyüklüğü var oda zararsız denildi bir ay sonra tekrar ultrason çektirtim yine bişey yok denildi fakat oğlum büyüdükçe ben şüphelendim ve çocuk cerrahına götürdüm tortikolis çıktı ve doktor ameliyat diyor ben aradaki fark çok olmadığı için fizik tedavi istedim ama yinede ameliyat diyor ortopedi doktoru bunda birşey yok eğzersizle kurtarır dedi fizik tedavi doktoruda aynı şeyi söyledi içime bir umut doğdu sizce ben ne yapabilirim oğlumu kurtarabilir miyim?eğzersizlere başladım cevap alabilir miyim?ben bolu da yaşıyorum başka şehirdeki doktorlara götürmeli miyim? bir yandan umutluyum bir yandan çok çaresizim ameliyat olmasından çok korkuyorum bana yardım eder misiniz?teşekkür ederim

  • Pratik Anne says:

   Fatma Hanim,
   Gecmis olsun. Bu konunun uzmani cocuk ortopedi doktoru bulup ona goturmenizi tavsiye ederim. Benim burada birsey soylemem yanlis olur. Egzersizlerinize duzenli devam edin. Umarim en kisa surede kolayca duzelir.

 32. cigdem says:

  Benim kizimda soldan saga donuk yatiyor… sizinle gorusmek isterim eger siz musaitseniz… mail adresimi yazdim… iletisim kurabilirsek cok mutlu olurum. saygilarimla.

 33. ozlemk says:

  Merhaba, El ile muayenede sag Tortikolis suphesikoyuldu.egzersizleri yapmaya basladik.kizimin kafasi 10 gun icerisinde sol tarafa meyillendi.tortikolis bu kadar kisa surede duzelmez.herhalde boynunda incinme vardi gecti dediler.egzersizleri biraktik.3 4 gun icinde tekrar saga meyillendi.egzersizlere tekrar basladik.yine 10 gun icerisinde ssolameyillendi.kafayi kendi haline biraktigimizda saga meyilleniyor.egzersizlerle kisa surede sola meyilleniyor.boyle bir durumla karsilasan var mi?artik tortikolis degil de baska bir sikintisi var diye dusunmeye balsadik.ankarada iyi bir cocuk ortopedisti onerebilirmisiniz.bebegimz daha kucuk oldugu icin rontgen cekmeden el ile muaywnede basarili bir doktor olmasi gerek.cevaplariniz benim icin onemli.lutfen yazin.simdiden tesekkurleer.

  • Pratik Anne says:

   Egzersizleri uzun sure devam etmeniz gerekiyor. Oglumun tedavisi ve gozetimi 1-1,5 sene kadar surdu.

 34. olgun says:

  Ben çocuğu.u on günden beri boyun eğriliği görüyorum sebebi nedir acaba cevap alabilitmiyim

  • Pratik Anne says:

   Lutfen doktorunuza cocugunuzu gostererek danisiniz. Elle kontrol edilmesi gerekir.

 35. Elif says:

  Ben 10 yaşındayken bir sol tortikolis hastasıyım benim tedavi gecikmeli yapıldığı için boyun eğriliği ve kemiklerde yapışma mevcut operasyon riski yüksrl olduğu için düşünülmüyordu şimdiki fizik tedavi ile idare ediyorum sizce benim düzelme şansım nedir yanılma devam edermiş sizin fizyo terapistiniz kim ve nerde teşşekkür ederim

  • Pratik Anne says:

   Elif Hanim, Sordugunuz soru tibbi ve teknik. Ben cevap verebilecek kapasitede ve yetkide degilim. Biz yurtdisinda yasiyoruz ve fizyoterapiste gideli cok oldu o yuzden cevap veremeyecegim ama belki bu yaziyi okuyan ve yorum yazan kisilerin bildigi bir isim vardir.

 36. Arif kaya says:

  İyi günler ben izmirden arif eşim 5.5aylik hamile bebegimize sirt acikligi denilen bir hastalık teşhisi konuldu bize önermek istediniz birşey varmi acaba

 37. Banu gokben says:

  Merhabalar, rica etsem bana cocuk doktorunuzun ve fizik tedaviye gittiginiz yerin adini mail yolu ile yazabilir misiniz? Cok tesekkur ederim simdiden

  • Pratik Anne says:

   Ben yurtdisinda yasadigimdan burada doktora ve fizik tedavi uzmanina gozuktuk. Saygilarimla,

 38. mercure says:

  Merhabalar,
  Benim oğlumda da tortikolis var. Sol SCM kası sağ SCM kasına göre 2mm kısa. Oğlumun boynunda tortikolis olduğunu 40 günlükken anladık. Prof. Dr. Gazi Zorer kontrolünde her 3 ayda bir kontrollere gittik. Kendisi bize tortikolisin egzersiz ile düzelmeyeceği tıpta kanıtlandığını yapmamıza gerek olmadığını söyledi. Biz de kendisine inanarak çok fazla yapmadık ve oğlum 15 aylıkken son kontrolünde kesinlikle ameliyat olmasını yoksa düzelemeyeceğini söyledi, eşim ve ben şok olduk. Bunun üzerine Prof. Dr. Muharrem İnan’a gittik ve ameliyat olmasını gerek olmadığını egzersiz ile düzeleceğini söyledi. Muharrem Bey’in önerdiği Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gönül Acar’ın gözetiminde egzersizleri yapıyoruz, yararlı olduğunu ve düzeldiğini de görüyoruz. Prof. Dr. Gazi Zorer’e inansaydık oğlum şimdi boşu boşuna ameliyat olacaktı. Bir daha ne giderim ne de kendisini çevreme öneririm.
  Saygılarımla

 39. ZEYNEP says:

  benim kzıımda da tortikolis vardı 8.ayda düzeldi bizde gönül acara gittik çok ilgili olmadığını gördüm ve vazgeçtim. zaten ortalama tedavi süresi 6-8 ay kızım 1 yaşında ve tortikolisi geçti

  her bebeğin gelişimi farklı.emekleyecek diye de bir kaide yok emeklemden yürrüyen çok bebek var.

  benim kzıım gayet saglıklı yürüyor şuan.. ayrıca 20 ye yakın kelime söylüyor. doktor zaten 6 aylık ken dedi kimse anlamaz söylemediğiiniz sürece tortikolis olduuğunu diye..

  her olumsuzluğu baz almayın iyi pozitif düşünün. Sizinde boynunuza biri istemediğiniz hareketi yapsa tepki gösterirsiniz.Zamanla alışacak. Allah daha büyük dert keder vermesin.

  Boynu egri kaç insan var hayat.Fizik tedavi doktorumuz siz farkında değilsiniz ama bir çok isnanda hafif egrilik var demişti..

  Önemli olan erken teşhis ben uurken bile en az yarım saat gerdirdim boyununu doktorlar bile şaşırdı 1 ayda nasıl düzeldi diye.2 ayda yine saga yatkınlık oldu onun sebebi de o kasın diğerinden önce uzaması. ama 3. ayda tamamen geçti tortikolis. ben 8 aydan sonra devam etmedim egzersize. benden daha iyi çeviriyo her iki yöne kafasını.

  ve boynu da düz çok şükür. Hatta dizi de bile oynama teklifi aldı kuzummmm.

  üzülmeyin basit bir hastalık ve çözümü çok kolay.

  BOL BOL EGZERSİZ…

  KİMİ KALBİ DELİK DOGUYOR KİMİ KARACİĞER YETMEZLİĞİ KİMİ BAŞKA BAŞKA HASTALIKLAR BİZ YİNE DE ŞANSLIYIZ.

  ŞÜKÜR VE BOL EGZERSİZ. SİZLERİ SEVİYORUMMMMMMMMMMM

  • arzu says:

   zeynep hn merhaba,

   izmirde yaşıyorum. kendi çocuk dr muz tortikolis var demedi, doğum esnasında boyun kasları hafif zarar görmüş dedi saga yatık tutuyor dedik zamanla düzelir dedi. tabi benim içim rahat etmiyor. sizin süreç nasıldı? rica etsem yanıtlar mısınız

   • Pratik Anne says:

    Bizim, teshisten hemen sonra duzenli fizik terapi goruseleri ve egzersizler ile yaklasik 1,5 sene sonra ortopedistten tamam duzelmistir onayi aldik. Muhakkak egzersiz yaptirarark o kaslari yumusatmaya calisin. Ortopedist ve(ya) cocuk fizik terapisti ile gorusmekte fayda var diye dusunuyorum.

 40. Ayse says:

  Aynı sorunları bizde yasadık 2012 yılında geçti ama hep bir korku var acaba canı yanar mı boynu zorlanırsa derken gördükki boynu çok hassas.. Şuan kızım 6 yasında allah herkese şifa versin amin.

Bir Yorum Yazın