Ana renkler ve karışımları

Mar 26, 2010 - 1 Yorum

Kıpırcan ve Kımılnaz için renklerle ve sularla yapılacak birşey olsun da ne olursa olsun. Resimdeki renk tekerleği kağıdını Mama Jenn’in sayfasından indirip, bastırıp, lamine ettim. Buna benzer bir etkinliği ArchiSugar Montessori Eğitimi blogunda yayınlamıştı. Kavanozlara gıda boyası ile renkli sular hazırladım. Bir kere nasıl yapılacağını gösterdim ve gerisini çocuklara bıraktım. Ana renkleri karıştırınca hangi renkler oluşuyor, kendileri tecrübe ederek görebilirler. Fon müziğimiz (tesadüfen) Banu Kanıbelli‘nin Kar’a CD sinden 3. parça olan Renkler idi.

Damlalık ile renkli suları kağıda damlatıyorsunuz. Damlalık bu dönemde (2 yaş) Kımılnaz için ince motor alıştırması açısından da iyi bir çalışma.

Sonra renkleri istediğiniz yöntemle karıştırıyorsunuz. Ben kamışla üflettim.

Mama Jenn kürdanla karıştırmış ve sonunda oluşan renkleri peçeteye geçirtmiş. Biz daha çok renkleri damlat, üfle ve karıştır süreci odaklıydık. Bunun bir üst adımı İtty Bitty Love daki büyük renk karışımı tekerleği.

Bu arada neticede olan, benim iki dakika çocukları yalnız başına bıraktığım anda bütün renklerin masaya dökülmesi, çocukların bunun parmak/el boyası olduğunu idrak etmeden elleri ile renkli suları karıştırmaları sonucu Kımılnaz’ın Avatar karakterine dönüşmesi oldu. Elleri, kolları, bacakları her tarafı yeşil olmuştu. Gıda boyası ciltten kolay kolay çıkmıyor. Çocukların başından ayrılmamak iyi bir fikir olabilir.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Sanat

«       |       »
"Ana renkler ve karışımları" için 1 Yorum yapılmış.

  1. Hilal says:

    avatar karakteri mi :)) harika:)

    çok güzel bir çalışma olmuş, hemen sizden kopye çekmeliyim:) bu arada ana renkler deyince, 3 anne birlikte yazdığımız ana renkler bloğumuz sandım bir an ne oluyoruz dedim sevgili pratik anne. şaşırdım koştum geldim:))
    sevgiler

Bir Yorum Yazın