Hava, su ve kara hayvanları

Dec 09, 2009 - 4 Yorum

Montessori kültür (culture) işlerinden bir örnek.

Malzemeler

1.Bir sürü ufak hayvan. Ben dollar store lardan, party storeların favor reyonlarından, American Science Surplus dükkanından ve Target ın $1 lık reyonlarından bulup alıyorum.
2. 3 kavanoz: mama kavanozları ideal
3. Bant
3. KumYapılışı ve uygulanışı

Kavanozların birini boş bırakın. Birine az su doldurun. Sonuncusuna az kum koyun. Kapaklarını kapadıktan sonra üstlerine bant yapıştırığ hava, su ve toprak yazın.

Önce bu kavanozların neyi temsil ettiğini anlatın. Ön bir çalışma ile Jojebi’nin 3 part card larını da kullanabilirsiniz.

Kavanozları mesafeli bir şekilde yanyana dizin. Hayvanları bir kutuya koyun. Hayvanların karada mı, suda mı havada mı yaşadığına göre uygun kavanozun önüne dizin. Dizerken bu kuş havada uçar, bu inek uçamaz, yüzemez ama karar yürür diye açıklayın.

Bir yandan kavanozların üstünde yazan hava, su ve toprak kelimelerini tanımalarını sağlayabilirsiniz. İsterseniz bunu hayvanların resimlerin çıktısı ile de yapabilirsiniz.

Hayvanlarla oynamak isteyebilir, dizmeyi bitirdikten sonra oynamaya ikna edin.

Kıpırcan 4.5 yaş


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"Hava, su ve kara hayvanları" için 4 Yorum yapılmış.

 1. ElfAna says:

  Cok pratik, cok begendim:)

 2. Açalya says:

  Bir an Dante`nin hayvanlarina bakiyorum sandim 🙂 o halde biz de yapalim bunu, malzeme hazir.

 3. Açalya says:

  bir de birsey dikkatimi cekti, Montessori okullarinin resimlerinde goruyorum o minik kilim uzerinde bireysel oynama olayini. Bu bir kural/gelenek midir?

 4. Pratik Anne says:

  Yapin Acalya, eglenceli oluyor.
  Kilim montessori aktivitelerinnin bir parcasi. Siniflarda masa vs olmadigi icin ve herkes kendi basina takildigi icin hem oynadiklari yeri belirliyor, oyuncaklarin, malzemelerin ortaliga sagilmasini engelliyor. Ben bu kilim metodunu ozellikle cocuklari birbirinden bagimsiz, birbirlerini kurcalamadan, ilgilerini dagitmadan oynamalari icin faydali buldum. Kipircan okulda buna alistigi icin evde de olmasi hosuna gidiyor. Bana gosteriyor, bak hersey bunun icidne olacak diye. Isi bitince de katlayip kaldiriyor. Ama benim ogrettigim birsey degil, okulda ogrendi. IKEA da bunlar 3 dolar mi ne.
  Not olarak kilimlerin uzerinde iki veya uclu de oynayabilirsin. Ama bilerek yapman lazim. Kendine bir is/oyun aldiysan kendi kilimde baskasinin isine karismadan, konsantrasyonunu ve ilgisini dagitmadan yapman lazim.

Bir Yorum Yazın