Amerika’da İlköğretime Giriş

Nov 10, 2009 - 6 Yorum

Preschool’un son senesinde yani 4-5 yaş civarı bir sonraki senenin Kindergarten başvuruları için araştırmaya başlarsınız. Çocuğunuz bir sonraki sene Eylül 1 den evvel 5 yaşına giriyorsa devlet okullarının Kindergarten’ına o güz dönemi başlayabilir demektir. Özel okullarda kurallar esneklik gösterebilir. Mesela Montessori sisteminde zaten 3-6 yaş arası bir sınıfta olduğunuzdan sene sene yaş ayrımı olmaz.

Genellikle hem devlet hem özel okullarda eğer iyi bir okulu hedefliyorsanız Kindergarten’dan kafanızı o okula sokmanız tercih sebebidir. Çünkü sonraki senelerde sınıflarda boş yer sayısı çok kısıtlıdır. Hatta mevcut olmayabilir.

City of Chicago’da genellikle ilköğretim okulları K-8 diye gider. Bazıları 1-8 arasıdır. Bazıları ise K de başlar ama 6. sınıfa kadar gider. Sonra 7-8 için Academic Center veya Junior High denilen okullar vardır. Buradan çıkan da 3 senelik liselere giderler.

Çocuğunuzun 8-9 sene okuyacağı okul olduğu düşünülürse Kindergarten başvurusu önemli bir başvurudur. Dönüşü vardır, dünyanın sonu değildir ama önemlidir.

Bu konuda çocuğunuz bu yaşa gelmeden evvel ev alırken bile okulları araştırmanızı öneririm. Mahalle okulunuz çok iyiyse başvuru olaylarına girmeye bile gerek kalmaz, mayıs ayında elinizi kolunuzu sallayarak kayıt yaptırırsınız (register) olur biter. Tabi okulların kalitesi yükseldikçe o muhitteki ev fiyatları da yükselir. Biz Kımılnaz’a hamileliğim sırasında bir hesap yapıp, 9 sene boyunca 2 çocuğun özel okul masraflarını hesaplayınca, devlet okulu iyi bir mahallede ev almanın daha akıllıca ve daha az riskli olduğuna karar vermiştik.

Mahalle ve civarınızdaki devlet okullarını bulmak için buraya tıklayın.

Okullar neighborhood, magnet ve regional gifted programlar olarak 3 ana kategoriye ayrılırlar. Neighborhood okulları, kendi sınırları içinde yerleşik yaşayan ailelerin çocuklarını sorgu sual kabul etmeden (open enrollment) alırlar. Bunlar için başvuru doldurmaya gerek yoktur. Mayıs ayında kayıt olunur.

Adres olarak size yakın gifted veya magnet school varsa bunlara dikkat edin çünkü kapı karşısında oturuyorsanız bile önce başvurmanız ve kabul olmanız gerekir.

Magnet School‘lar standart başvuru ve çekiliş ile öğrenci kabul ederler. Magnet school’ların bir kısmı belli konulara ağırlık verir. Aralarında çok kalitelileri vardır.

Reginal Gifted School lar en kaliteli ve girmesi en zor okullardır. Bunlara başvuru için özel form (GEAP) doldurulur. Sonra çocuk mülakata alınır. Mülakatta ne sorulduğu şaibeli. Tahmini birşeyler var ama 15-30 dakika arası mülakatı yapan psikolog çocuğunuzun gifted olup olmadığına karar veriyor. Gifted nedir buradan bakabilirsiniz. Gifted programlar çabuk kapan çocuklar için hızlandırılmış programlardır diyebiliriz. Normal bir sınıfta dersin hızı ortalama çocuğun kapasitesine göre gidiyor dersek, bu sınıftaki ortlama çocuğun da leb demeden leblebiyi anladığını varsayarsak konu işleme hızı ve işlenen konuların kapsamı buna göredir.

Şu aralar ekonomiden dolayı devlet okullarına dönüş başladığı için bu okullara giriş oldukça zorlaşmış. Biz de şansımızı deneyeceğiz bize yakın bir tanesi için. Hayırlısı.

Bir de classical schools var ki bunlara da aynı (GEAP) form ile başvuruluyor. Bu okullar ise gifted lardan farklı olarak erken okuma, yazmayı sökmüş, akademik olarak bir iki adım önde olan çocukları test ile alıyorlar.

Bazı okullarda Comprehensive gifted program denilen 1. sınıftan itibaren bir önceki sene çocuğun performansına göre seçilen çocuklardan oluşan hızlandırılmış sınıflar vardır. Bu durumda çocuğunuz mahalle okuluna elini kolunu sallayarak girip, güzel performans gösterirse bu seçilmiş çocuklarla kendi kapasitesine uygun bir programda okuyabilir.

Her sene başında Eylül sonu ve ekim başı gibi “CPS Elementary School Fair for the Options for Knowledge Program” yapılır. Bunun tarihini ağustos gibi araştırıp gitmenizi tavsiye ederim. Sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, istediğiniz soruları sormak, her kategorideki okullardan görevlilerle tanışmak için sene boyunca tek fırsatınız. Oradaki her görevli de çok yardımcı oluyor ve tek tek her abuk soruya dahi cevap veriyorlar.

Okulları seçerken ISAT test sonuçlarına:
Chicago Tribune 2009 Illinois school report card
Chicago Sun-Times Chicago elementary school rankings

Veli yorumlarına:
Savvy Source.com
Great Schools.net
Yelp.com
NPNParents Discussion Board (Chicago için)
NPN School Directory

CPS websitesinden okulların detaylı bilgilerine bakarak karar verebilirsiniz. Burada okulun öğrencilerinin demografik dağılımı, velilerin gelir dağılımı, test sonuçları vs hepsi mevcut. Ayrıca okul programının detayları, dil, matematik ve fen, sanat ağırlıkları, okul aile birliği hakkında bilgiler de bulabilirsiniz.

Chicago Public School sistemi içinde yeni açılan 3 adet Montessori okulu mevcut.
Bunlar Drummond, Suder ve Mayer dir ve specialty magnet programları altında çekilişle girilir.

Bu sene ilkokullar için son bavuru tarihi 18 Aralıktır.

Chicago devlet okulları hakkında güzel bir blog:
CPS Obsessed


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Amerika’da İlköğretime Giriş" için 6 Yorum yapılmış.

 1. enne says:

  Şanslısınız. Buradaki uygulama şu: en yakındaki okula otomatik olarak çocuğun kaydı yapılır, ya şansına dua edip iyi bir öğretmende (okulda demiyorum) eğitim almaya başlar ve okulu sever. Ya da öğretmenini sevmez, okulu da sevmez ve okula zorla giden bir çocuğunuz olur. Başka bir semtteki devlet okulu iyidir, hadi oraya vereyim dersiniz. O semtte tanıdık birini bulup ikemetgah almanız gerekir, her şey tamam olsa bile bağış adı altında para isterler. Bir şekilde kayıt yaptırırsınız, bu kez küçük çocuğu etüd var diye akşama kadar okulda tutarlar. Ben istemiyorum çocuğum etüde kalmasın derseniz öğretmen ben herşeyi sınıfta öğretmiyorum, kalmak zorunda diyebilir. Çocuğunuz etüde kalır, eve gelince anne benim okulda başım ağrıyor demeye başlar.
  Diğer seçenek ise verirsiniz yılda 20.000 TL'yi, çocuğunuz istediğiniz özel okula gider. Serviste geçireceği saatler de cabası. Nasıl? iyi özetleyebildim mi buradaki eğitim sistemi(sizliği)ni?
  Hayatta istediğim tek şey çocuklarımın iyi eğitim alıp birer mesleğe sahip olmaları. Bunun için de var gücümle çalışacağım.

  Çok dertliymişim:)

 2. Pratik Anne says:

  Sevgili Enne,

  Hangimiz dertli degiliz ki.

  Aslinda bakarsan buradaki sistem de neredeyse ayni. Ilkokula giriste aynen mahalle okulu icin ya iyi bir mahallede parayi bastirip ev almak lazim. Burada da en iyi bilinen okullu mahallede ev kiralayan, esin dostun evini adres gosteren var. Her mahalle okulu da kaliteli degil tabi.
  Burada da ozel okullar 15-20 k sadece ucet. ustune aksam programi, kitabi, gezisi, bagisi vs.
  Sadece ileri senelerde sinav sistemi yok. Allahtan, yoksa kendime psikopat anne potansiyeli goruyorum ben.

 3. Muzaffer says:

  Siteniz ve içerisindeki detaylı bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.
  Benim 5 yaşında bir kızım var, Şubat 2016’da tam 5 olacak.
  Mart 2016’da Florida Tampa’da olmayı planlıyoruz.
  Sitenizden anladığım kadarıyla da orada bir kindergarten’a vereceğiz.
  Arkadaşlarımdan bildiğim, aşı kartını mutlaka yanımızda ABD’ye getirmemiz gerektiği. Birinci bunu teyit etmek isterim size.
  İkincisi de Mart 2016’da gittiğimizde Mat ortası/sonu ve ya Nisan başı gibi kızımızı okula göndermeye müsaade edilir mi ABD sisteminde. Herşey sürece ve takvime bağlanmış iken bunu nla ilgili bilginiz var mı? teşekkürler, esenlikler…

  • Pratik Anne says:

   Devlet okullarinda yas siniri Okul basladiginda 5 yasinda olmasi. Yani okullar Agustos sonu aciliyorsa Agustos sonunda 5 yasina girmis olmali. O yuzden siz geldiginizde Kindergarten’a degil yine Preschool seviyesine baslar diye tahmin ediyorum. Uygun yasa gore siniflarda yer varsa alirlar. Ancak sinif kapasitesini doldurmuslarsa mahalle okulu da olsa almayabilirler. Yuva sinifi olan ozel okullara bakmaniz gerebilir sene sonuna kadar.

 4. Muzaffer says:

  teşekkür ediyorum, gayet istifade ettim bloğunuzdan.
  Öncelikle devlet himayesindeki pre-s’ye göndermeyi düşünüyorum martın ortasında tampa’da olacağız.
  Artık yoksa mahalle mekteplerine göndeririz 🙂

  • Elif says:

   Merhaba muzaffer bey,
   Ben de bu sene mart ayında Amerikada olacağım ve altı yaşında bir kızım var. Gittiğinizde kızınızı okula verebildibiz mi acaba Sizin sürecinizi öğrenebilir miyim acaba?

Bir Yorum Yazın