Amerika’da Okul Öncesi Eğitim – II

Nov 09, 2009 - 4 Yorum


Amerika’da okul öncesi Eğitim – I yazımda genel olarak tanımları ve sistemi açıklamaya çalıştım.

Çocuğunuz ufaksa yani bebeklikten 2-3 yaşa kadar bir daycare bakıyorsanız, bunun dinamikleri biraz daha farklı. Benim bu konuda tecrübem olmadığı için bu yazımda ben 2-3 yaş sonrası için okulu seçerken dikkat etmeniz gerekenleri yazacağım.

Çocuğunuzu preschool’a göndermeyi düşünüyorsanız bence ilk yapmanız gereken şey:

1. Çocuğunuzun ihtiyaçlarınızı ve dolayısı ile sizin preschool ortamından beklentilerinizin listesini çıkarmak. Örnek:

 • Kıpırcan çok enerjik, bahçeli bir yer olsun. Gün içi bahçeye çıkması lazım. Veya spor salonu olsun, orada koştursunlar.
 • İngilizce öğrenmesi lazım (biz evde Türkçe konuştuğumuzdan hiç ingilizce bilmiyordu)
 • Bol bol oyun oynaması lazım
 • Temiz bir yer olması lazım
 • Tuvalet eğitimine yardım etmesi lazım
 • Öğle yemeğine kalacak, yemekleri kaliteli olması lazım

Siz buna resim, sanat işleri yeterli olmalı, bir entstrüman çalmayı veya yabancı dil öğretilmeli gibi şeyler ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgisi ve ihtiyaçlarını etraflıca düşünüp listeleyin.

Sonra:

2. Evinize veya işyerinize yakın daycare ve preschool listesini çıkarın.

3. Kendi websitelerine gidip saat, program ve ücretlere bakın. Websiteleri yoksa telefonla arayıp sorun.

4. Websitesinden bu daycare ve preschoollara ait ebeveyn yorumu (review) mevcut mu araştırın. Bazı kaynak websiteleri:

Savvy Source.com
Great Schools.net
Yelp.com
NPNParents Discussion Board (Chicago için)
NPN School Directory

Google’a sadece okulun adını yazmanız bile bür sürü bilgi getirecektir.

5. Sonra işiniz okullara gidip bizzat teftiş etmek olacaktır.

Okullarda bakmanız gereken ilk şey öğretmen veya bakıcı başına düşen çocuk sayısıdır. Öğretmenleri iyice tartın. Benim şahsi kanaatim, hengi eğitim felsefesi, hangi ekol, hangi özel kuş kondurmuş okul olursa olsun çocuğunuzun bu yaşta okulu sevmesindeki en önemli faktör işini seven, anaç, sevecen bir öğretmendir. Erkek çocuklara özel birşey mi bilmiyorum ama ciddi olarak söyleyebilirim ki, öğretmenin dış güzelliği de çocuğunuzun okulunu sevmesinde etken olabilir.

Yemekler: Yemekler ya okul içinde hazırlanıyordur, ya catering şirketi getiriyordur veya evden gönderiliyordur. İlk iki seçenek geçerli ise aylık veya haftalık menü görmeyi talep edin. Aralarda veya çocuk istediğinde kuşluk atıştırmalık veriliyor mu sorun.

Tuvaletler: Bu okullarda yine çoğunlukla tuvalet ve lavobolar çocuk boyutlarındadır. Kızlar ve erkekler tuvaletleri ayrı olmakla beraber bir tuvalet odasında birden fazla tuvalet olabilir. Ayrıca öğretmenler her seferinde tuvalete giden çocuklara eşlik edemediklerinden tuvalet kapıları görülebilecek şekilde açık olabilir. Lavoboların tuvaletlerin içinde olmasına dikkat edin. Tuvaletler temiz mi, sabun mevcut mu, elleri neyle kuruluyorlar vs detayları önemlidir. Özellike tuvalet eğitimi almış çocukların sadece öğretmen uzaktan bakarken işini halletmek durumunda olduklarını unutmadan etrafı kolaçan edin.

Çocukların fiziki durumu: Çocukların üstleri başları düzgün mü, sümüğü ağzına akarak dolaşıp kimsenin umursamadığı, tuvaletten çıkarken kendi başına pantolonunu toparlayamadığı için poposu açıkta dolaşan var mı, eller ağızlar, temiz mi …..

Çocukların ruhi/duygusal durumları: Çocukları gözlemlediğinizde koordine ve sakin bir şekilde oynuyorlar mı, yoksa herşey zıvanadan çıkmış mı. Ağlayan veya bir köşeye sinmiş mutsuz ama kimsenin ilgilenmediği çocuklar var mı, çocuklar arası anlaşmazlık varsa öğretmenler buna nasıl müdahale ediyorlar, halihazırda bir time-out köşesi var mı, time-out ta çocuk var mı, çocuklar sindirilmiş mi yoksa eğlenerek birşeyler yapmaya konsantre olduklarından mı sakinler ….

Mevcut oyuncaklar ve bahçe: Mevcut oyuncaklar, eğitimsel malzemeler yeterli mi, parçalar tam mı, çocukların el becerilerini geliştirecek oyunlar, puzzle lar, legolar, kitaplık, pretend-play (taklit) oyunları (kostümler, mutfak, oyuncak ev, bebekler vs) var mı. Düzenli mi, çocukların ulaşabilecekleri yerlerde mi yoksa öğretmen verirse mi oynayabilirler. Montessori ise tüm kategorilerde oyuncaklar mevcut mu, nasıl yerleştirilmiş, çalışacak alan mevcut mu. Okula ayakkabı ile mi giriliyor, terlikle mi. Bahçe var mı, varsa ne gibi ekipman var. Okul bir parka (playground) yakın mı.

Günlük program: Çocuğunuzun yukarıda listelediğiniz oyun, eğlenme, öğrenme ve de enerjisini atma ihtiyacını karşılayacak şekilde mi, öğretmeler öğretime (6 ay sonra alim ulema olmaları mı vaadediliyor) mi ağırlık veriyorlar, yoksa oyuna mı, yoksa bir denge mi mevcut. Programa resim, müzik, elişi ve sanat ne sıklıkta ve ne seviyede uygulanıyor. Uyku vakti ne zaman.

6. En son olarak elemelerden geri kalan finalistlere gidip çocuğunuzu deneme için bırakıp gözlemlemenizi tavsiye ederim. Burada dikkat edilecek iki nokta:

 • Ebeveynler okulda gözlem halindeyken öğretmenler tek başlarına olduklarından daha dikkatlidirler
 • Çocuklar ortamda öğretmenden başka bir yetişkin, yeni bir çocuk ve hatta bebek var ise kontrolden çıkıp sapıtabilirler. Sınıfın içindeyseniz optimum bir ortam olmayabilir.

Bu gözlem sırasında çocuğunuzun ortama karşı en ufak tepkisini iyi not edin, o okula diğerlerine nazaran nasıl ısındı, öğretmene ve çocuklara nasıl davranıyor, öğretmen ve çocuklar ona nasıl davranıyor zihninizde notlar alın. En önemlisi ise annelik içgüdünüz ne diyor size iyice dinleyin onu.

Preschool ve kindergarten ile başlayıp elementary ile devam eden büyük okullar genelde okul dönemi sistemine göre çalışır. Yani ağustos sonu başlar ve mayısta okul biter. Sonra yaz programları mevcuttur ama arada boşluklar olabilir.

Ağustos sonu, eylül başı büyük okulların Open House’u olur. Bunlara kesin gitmenizi tavsiye ederim. Genellikle okul saatlerinden sonra öğrenciler yokken olur ama yine de okulu gezip bol bol soru sorabilirsiniz.

Sene içinde civarınızdaki anne baba gruplarının veya okul organizasyonlarının School Fair leri olur. Mesela Chicago’da en iyi school fair lerini NPN düzenliyor. Buraya bütün özel okullar geliyorlar. Bütün görmek istediğiniz okulları bir arada bularak broşürlerini alabilir, yöneticilerin tiplerine bakabilir, konuşup sorularınızı sorabilirsiniz. Hatta hiç aklınızda olmayıp, ilginizi çekebilecek okullar keşfedebilirsiniz.

Bazı okullar preschool ve kindergarten sınıfları için ön mülakat talep ederler. Bunların başvuru tarihlerini, mülakatta neler sorulacağını, mülakat tarihlerini iyi araştırın.

Karar verip kayıt ettirdikten sonra içinize sinmeyen bir durum veya sonradan çıkan bir terslik varsa, okulu değiştirmekte tereddüt etmeyin ve gecikmeyin. Yanlış bir kişinin yanında bir gün bile çocuğunuzda okula karşı zor iyileştirilebilir izler bırakabilir.

Konu ile ilgili kitaplar
Choosing the Right Preschool e-Book (Savvy Source)
Choosing the Right School for Your Child
Picky Parent Guide: Choose Your Child’s School With Confidence, the Elementary Years, K-6

Bir sonraki yazımda City of Chicago’yu örnek alarak devlet okullarına başvuruyu anlatacağım.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Amerika’da Okul Öncesi Eğitim – II" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  Cok iyi oldu bu yazi dizisi, tesekkurler Burcu.

 2. Pratik Anne says:

  Rica ederim. Bahsettigin farkli farkli ekollerin gunluk programi Dante'yi acacak mi, bir de ogretmenler nasil onlara bak. Allah kolaylik versin. Zor valla daha yuvadan armudun sapi, uzumun copu.
  Tr de ne guzel once en pahali, ozel okullara cekilis ile girersen giriyorsun, sonraki her asama sinav, hasbel kader nereye girersen. Mimar olmak isterken, bir bakiyorsun doktor olmussun. Boyle heyecanli bir hayat.
  Heheh, dalga geciyorum tabi.

 3. serap says:

  Merhaba,
  Ben 4 yaşındaki oğlum ile görev nedeniyle bir süreliğine amerikaya taşınacağız. Oğlumu bir kreşe göndermek istiyorum hem gelişimi hemde dili hızlı öğrenebilmesi için.Ama en çok merak ettiğim konu hiç ingilizce bilmeyen oğlum bunu nasıl yapacak. Bir dil kursu gibi birşey var mı? Oğlunuzun alışma sürecindeki tecrübenizi paylaşırsanız çok sevirim

  • özlem says:

   merhaba 2013 yılında sizin sorduğunuz soruya cevap bulabildiniz mi? bende aynı durumdayım şuan. soz konusu tecrübenizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir Yorum Yazın