3-5 yaş arası çocuklar için eğitici alıştırmalar

Nov 13, 2009 - 2 Yorum


Geçen sene yuvaya gittiğinde Kıpırcan’ın yazmaya benim tahmin ettiğimden daha fazla merakı olduğunu görünce şaşırmıştım. Amerika’da Okul Öncesi Eğitim – II yazımda bahsettiğim Kıpırcan’ın ihtiyaç listesinde okuma, yazma vs öncelikli değildi açıkçası. Oynayıp azsındı daha iyi. Hafta 3 gün, 3 er saatten gittiği yuvada her gün bir harf ve bir sayı ile ilgili kısa çalışmalar yapıyorlardı. Sonra o gün birer sayfa ödev veriyorlardı ve o bunu büyük bir zevkle ve şevkle yapıyordu. “Anneee ödevimizi yaptık mı? Yapalım mı?” diye bana hatırlatıyordu. Ödev dediğim çizgi çizgi harflerin üzerinden geçme, resimler ile başharfini birleştirme vs.

Ben de buradaki Dollar store lara gittikçe bulduğum çalışma kitaplarını almaya başladım. Bir ara Target’ın $1 reyonunda bir sürü kitap, deste deste kart vardı. Onları aldım. Arada Borders veya Barnes & Noble ın indirim bölümünde 4-5 dolara kalın kalın aktivite kitapları gördükçe onları aldım.

İçlerinde sıra tamamlama, başharfi eşleştirme, hikaye tamamlama, saat kaç, farkı bul, resimde detay bul, zıtlıklar, miktarlar, sayılar gibi alıştırmalar var. Anaokulu dergisindeki alıştırmalara çok benziyor ama her çalışmadan arka arkaya bir sürü var.


Şimdilerde de noktaları birleştirme ve labirentlerde yol bulmayı çok seviyor. Bunları da atta çantamızda bulunduruyoruz ki, bir yerlerde beklerken Kıpırcan labirent çözüyor, Kımılnaz resim yapıyor.

Yuvaya başlayana kadar kalem tutmayı zul gören çocuğum şimdi bunları yapalım deyince koştura koştura geliyor. İnşallah böyle devam eder.

Ekleme: Bu çalışmaları internette (google) “preschool maze”, “preschool dot to dot”, “preschool patterns”, “preschool sequence”, “preschool printables”, “preschool worksheets”, “telling time” anahtar kelimeleri ile arayıp, evde bastırabilirsiniz.


Etiketler: ,
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"3-5 yaş arası çocuklar için eğitici alıştırmalar" için 2 Yorum yapılmış.

  1. alpiharikalardiyarinda says:

    Dun disari ciktigimizda o kadar pisman oldum ki "atta cantama" bir iki boya+defter,kitap atmadigima.. Cok sikildi&sabah sabah ilk isim birkac tanesini cantaya yerlestirmek oldu. Bu labirentleri evde kendim yapiyorum. Bir bulamadim ki Kipircaninki gibilerden

  2. Pratik Anne says:

    Internette "preschool maze", "preschool dot to dot" diye aratip ciktisini alabilirsin.

Bir Yorum Yazın