Yeni hamilelere ve hamile adaylarına Amerika’da hamilelik 101

Aug 07, 2009 - 5 Yorum


Amerika ve Chicago’da hamilelik, doğum ve bebek ve çocuk büyütmek üzerine bir yazı serisi geliyor. Aslında bugünün postu tamamen bambaşka bir konuda bambaşka bir formatta olacaktı ama kısmet değilmiş. Tekrar hazırlanayım, gelecek haftaya Allah Kerim.

Amerika’da yaşıyorsanız ve planlı hamile kalmayı planlıyorsanız ilk önce kendinize bir kadın doğum doktoru bulmanızı tavsiye ederim. Sigortanız var ise kapsayan doktorlardan olup olmadığı ve doğum yaptırdığı hastanenin dışında en önemlisi tavsiye ve referansı olan bir doktor olması. Doğum öncesi bulup gitmeye başlarsanız hem gerekli tetkiklerinizi yaptırır, hem de doktorun kafanıza uyup uymadığını de gözlemlemlersiniz. Tabi hamile kalmadan, hamile olduğunuzda ne düşüneceğinizi ve ne isteyeceğinizi tam bilemezsiniz ama elektriği ölçmüş olmak bile yeterlidir.

Benim fazladan bir tavsiyem doktorun dışında hemşire ve ofis elemanlarının da telefonlara nasıl cevap verdiklerini, ilgilerini iyi tartın. Çünkü doktordan çok onlarla muhatap olacaksınız. Ayrıca doktorunuza hamilelik boyunca sizi kendisinin mi, ebelerin mi veya diğer doktorların mı göreceğini sorun. Ben doktorumdan çok memnunum. Chicago’da Northwestern Memorial Hastanesi ile çalışıyor ve yeri downtown’da. Tavsiye isteyen olursa bana yazabilir.

Hamile nasıl kalınır konusuna girmem yersiz. Her yerde metod aynı. Hamile kalmadan evvel yediğinize içtiğinize, kilonuza, egzersizinize dikkat etmeniz için yer yurt farkı gerekmiyor. Eczanelerden “Folic Acid” veya direk “Prenatal Tablets” denilen komple vitamin haplarından almaya başlayabilirsiniz. Özellikle hamile kalmadan önceki ve hamileliğin ilk üç ayında bu vitaminler çok önemlidir. Generic ilaç alabilirsiniz ama içindeki vitamin oranlarına iyice dikkat edin.

Hamile kaldığınızı 5. haftada yani geciken reglinizi takiben tespit etmişseniz, muhtemelen ilk önce kocanızı sonra doktorun ofisinizi arayacaksınız. Doktorun ofisinde cevap verenler çok sallamayan bir tavır içinde olabilirler. İncinmeyin kırılmayın. 8. haftaya kadar burada doktorlar tam takibe girmezler. Sanırım bu özellikle ilk 8, ve 12. haftaya kadar erken düşük oranından kaynaklanan bir durum. Bir sefer sizi kan testine çağırmaları ve kandaki hormonu ölçmeleri gerekir. Sonra size 7. ve 8. hafta arası randevu verirler.

Eğer Türkiye’den bilginiz ve tecrübeniz varsa urada ilk alışmanız gereken farklılık hamilelik boyunca yapılan ultrason sayısının bir elin parmağını zar zor geçeceğidir. Doktor, hastane ve sigorta çemberinde dönen $$$$ ların sebep olduğu bu durum bana göre çok da büyük bir eksiklik değildi. Kişisel tercih tabi.

Bu aşamada kendi kendinize araştırma ve öğrenme süreci başlamıştır. Başta babycenter.com olmak üzere kapsamlı haftalık bülten yollayan sitelere üye olabilir, hemen bir “What to expect when you’re expecting” kitabı edinebilir, eşe dosta tecrübelerini sorabilir ve anne ve bebek bloglarına takılmaya başlayabilirsiniz. Doktoruma gitmeden evvel bu doktoru tavsiye eden arkadaşım doktorlar biraz kendin öğrenmeni bekleyebilirler demişti. Benim doktorum öyle değildi, oturur herşeyi detaylı anlatırdı ama ben de randevularıma elimde soru listemle hazır gidiyordum.

Doktor hamile olduğunuzda size rutin ziyaretleri, ultrasonları, bazı testleri ve doğumu kapsayan sabit fiyat verir. Hastane, anestezi ve anestezist ayrıca hesap keserler. Erkek çocuğunun sünneti ekstradır. En ucuzu anestezisiz normal doğumdur, doğum sonrası hastanede 1 veya 2 gün kalırsınız. Anestezili sezeryan en pahalısıdır, hastanede 4 gün kalırsınız.

7. haftada önce kesecik ve içindeki fasülye(ler)yi kontrol ederler. Sonra 8. haftadan itibaren ayda bir, 28 veya 30 haftadan sonra 2 haftada bir ve 36. hafta ile 40. hafta arası haftada bir doktoru görürsünüz. Bu ziyaretler minimum yapacağınız ziyaretlerdir. 7. ve(ya) 8. hafta yapılan ultrasonda kese ve fasülye(ler)nin varlığını teyit dışında gününü belirleyen ölçüm alınır ve bu index olur. 12 haftada ve 16. larda ikili ve üçlü testler için (genetik bozuluk) ultrasona girer ve bebeğinizi görürsünüz. 20. haftada yarı yol ultrsonu yapılır ve isterseniz bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bundan sonra gerekmedikçe uzun bir süre ultrason yapılmaz.

Hamileliğiniz ilerledikçe kıyafetlerinize sığmanız zorlaşır. Hamile kıyafetlerini büyük zincir mağazalardan (Walmart, Target, Sears vs), zincir hamile mağazalarından Motherhood, Mimi Maternity veya yerel hamile mağazalarından alabilirsiniz. Bence Amerika’da uygun fiyatlı hamile kıyafetlerinde kalite ve zevk gitgide artıyor.

Bu arada sağda solda denk geldiğiniz Babies R Us gibi bebek mağazalarının, Pampers, Huggies, Fisher Price, Enfamil, Similac gibi büyük markaların bültenlerine kaydolun, Pregnancy veya Parents dergisine abone olun. Buralardan size bolca kupon gelmeye başlayacak. Büyük alışverişlerinizde bu kuponlar çok yardımcı olacak.

Hazırlıklara çocuk doktoru arayarak, baby registry oluşturarak ve isim arayarak devam edeceksiniz. Çocuk doktoru için yine etrafınızdaki arkadaşlarınıza veya çocuklu arkadaşınız yoksa sanal yerel anne baba gruplarına danışmanızı tavsiye ederim. Ben çocuk doktorumdan da çok memnunum. Lakeview’da ve Children’s Memorial ile çalışıyor. Tavsiye isteyenler yazabilirler.

Baby Center’ın yerel alt grupları olmakla beraber Chicago’da bolca anne baba grubu bulunmakta. Bunlardan en büyüğü npnparents.org. Senelik ücreti bence tartışma panosundan alacağınız bilgilere haydi haydi değiyor. Yeni denk geldiğim başka bir grup MOMS Club of Northern Chicagoland. Bu gruplarda diğer hamileler ve anneler ile tanışır, bebekler doğunca muhabbet, yürüyüş ve oyun gruplarına katılabilir, sadece bilgi almak için websitesine bakabilirsiniz. İlkokula kadar yolu var. Fiziksel olarak buluşmak için Meetup.com dan size yakın anneler gruplarını arayın.

Bebek alışverişiniz için araştırmaya 3.-4. ayda başlayın. Büyüyüp ağırlaştıkça dolanmanız zorlaşacak. Alışverişleriniz için almanız gereken tek kaynak “Baby Bargains” kitabı. İkinci el almayın. Muhakkak en son baskıyı alın. İkinci iyi kitap Consumer Reports Best Baby Products” ama “Baby Bargains” kadar kapsamlı değil.

Büyük kalem alışverişini (yatak, bebek arabası, puset vs) en geç 7. ay civarı yapmanızı, en azından kesin modele ve alacağınız dükkana karar vermenizi tavsiye ederim. Kararsız bir şekilde o dükkan senin bu dükkan benim dolaşacaksanız 8. aydan sonra ters tepebilir. Başıma geldi, tecrübe konuşuyor. Ayrıca stroller, car seat vs gibi deneyeceğiniz ürünleri indirip kaldırmanız, açıp kapamanız daha zor olacaktır.

Bir ara kordon kanı saklama alternatifine karar verip, doğum planı yapmanız gerek. Bunları doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim. İyi bir doktorsa, zaten konuyu kendisi gündeme getirecektir.

Doğuma yakın Baby Whisperer (benim favorim), Healthy sleep habits, happy child, No-cry sleep solution kitaplarından birini veya hepsini edinip okumanızı tavsiye ederim. Çok önce okumanıza gerek yok. Doğuma yakın olsun, hatırınızda kalsın ve hazırlıklı olun. Vaktiniz varsa You are your child first teacher ve Montessori from the start kitaplarını okumanızı da tavsiye ederim.

Unuttuğum detay olabilir ama hamilelik üzerine detaylar bitmez. Son olarak genelde Amerika’da bebeğin gelişimi sağlıklı seyrediyorsa ve bebeğe ve anneye bir risk teşkil eden durum yoksa 40. haftayı geçtikten sonra ilk hamilelikte 42. haftaya ikinci ve sonraki hamilelikte 41. haftaya kadar doğumun normal ve kendiliğinden başlamasını beklerler. Söylemesi yapmasından kolay biliyorum ama doğumunuz gecikirse ya sabır, ya sabır.

Amerika’da hamilelik ve doğum öncesi için benim en büyük tavsiyem sakin olmanız ama bolca araştırıp okumanız ve etraftan destek almanız. Her okuduğunuzdan evhama kapılmamanız ama doktorunuza muhakkak danışmanız. Doktorunuza güvenmeniz ve de güvenmiyor veya rahatsız hissediyorsanız hemen doktorunuzu değiştirmeniz.

Sağlıklı, rahat ve mutlu bir hamilelik = Mutlu bebek = Mutlu anne baba 🙂

İlgili yazılar:
Amerika’da Jinekolog, Hastane ve Çocuk Doktoru Seçimi
Dokuz Aylık Dönem ve Hamilelik Testleri
Amerikada Doğum Ücretleri


Etiketler: , ,
Kategoriler: Hamilelik

«       |       »
"Yeni hamilelere ve hamile adaylarına Amerika’da hamilelik 101" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Blogcu Anne says:

  Süper yazmışsın Pratik Anne.

  İzninle bir ekleme yapmak istiyorum: Florida ve sanırım diğer güney eyaletlerinde yaygın olan Publix marketler zincirinin Baby Club'ına üye olunca bir sürü kuponun yanı sıra American Academy of Pediatrics'in ansiklopedi niteliğindeki Caring for your Baby and Young Child kitabını da ücretsiz gönderiyorlardı (bundan 2 buçuk sene önce!) Allstate de poliçe sahiplerine aynı kitabı postalıyordu, tek yapmak gereken arayıp bebek beklediklerini söylemek (yine 2 buçuk sene önce öyleydi). Gerek B&N, gerekse Amazon'da da satılan (ama ücretsiz temin edilince daha da tatlı olan) bu kitabı şiddetle tavsiye ederim; hem ilk günlerde, hem de "milestone"larda çok faydasını gördük.

  Baby Bargains konusunda da çok haklısın. En son baskısını edinmeden bebek alışverişi kapsamında çöp bile alınmamalı…

 2. Pratik Anne says:

  Blogcu anne,
  iyi hatırlattın. Doğum konusunda da yazacağım. Bize o kitabı hastanedeki doğum kursunda vermişlerdi.

 3. Anonymous says:

  Cok yararli bir yazi,Ben Toronto'dan takip ediyorum sizi.
  tum tavsiyelerinizi itanayla degerlediriyorum ve zevkle okuyorum.
  Tesekkurler

 4. Pratik Anne says:

  Sevgili Adsiz okuyucum,

  Cok tesekkur ederim, guzel yorumunuz icin. Kanada'ya kucak dolusu sevgilerimi gonderiyorum.

 5. Selin sıla says:

  Merhaba ben Türkiye de bir ebelik öğrencisiyim bir ödevim var güney Amerikanın doğum kültürü hakkında bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Trackbacks/Pingbacks

 1. Bebeci.com’dan Wee İlk Hediyem Biberon Seti Kazanan Talihli | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın