Anneler günü için hediye fikirleri – Kedicik yüzük askısı

May 05, 2009 - 5 Yorum


Biz bayanlar yüzüklerimizi mutfakta veya banyoda iş yaparken çıkarma ihtiyacı duyarız. Hamur veya kıyma yoğurulurken parça takılmasın diye veya temizlikte veya ev işlerinde yüzük sağa sola takılıp parmağı incitmesin diye çıkarıp bir kenara koyarız. Sonra ya o koyduğumuz kenarı bulamayız veya yüzüğü o kenarda bulamayız.

Buna çare bu küçük ama uzun kuyruklu kedicikler. İster bir tane yapın, ister 5 tane. Hem mutfağa, hem banyolara, hem gece masasına bir tane koysun anneleriniz. Yüzükler kaybolmasın, sinirler bozulmasın, göbekçi dede yorulmasın. 🙂

İki farklı kedicik yaptım. Malzeme ve yapılışarı aşağıda:

İlkini ufak bir çocuğun yapamayacağı aşikar. Açıkçası ben bile çuvalladım sayılır. Aceleye geldi, gecenin bir saati yapmaya çalışmayın. Makulce 2-3 saat vakit ayırın. Önemli noktalar:


*Taş ile yapacaksanız büyük ve şekli düzgün taşlar bulacaksınız.
*Yumuşak ve kolay şekle giren bir takı teli kullanacaksınız.

Ama ileri ilkokul sınıflarındaki yavrular becerebilirler diye düşünüyorum. Malzemeler dolayısı ile bir ebeynin yardımı gerekebilir.

Malzemeler:

İki adet taş (kafa ve gövde)
Takı teli (bakır)
İnce pense
Tel kesici
Uhu


Önce iki parçayı sağlam bir uhu ile birbirine yapıştırın. Sonra teli bir kere boydan boya, bir kere de boynun etrafından dolayıp parçaları birbirine iyice tutturun. Sonra kafadan arkaya dogru teli pense ile sıkı sıkı dolaya dolaya gelin. Kafanın ortasında kulakları bükün. Ortada oturan kedının ön ayaklarını yapabilirsiniz.

En arkada daha evvelden başlangıç noktası olarak büktüğünüz yerden teli iki veya üç kat bura bura kuyruk yapın. Sonra düz bir yere bastırıp al kısımdaki tellerin düzleşmesine yardımcı olun. İşl kedicik hazır.


Daha güzel birşey yapmak istemiştim ama ön hazırlığımı düzgün yapmayıp doğru boyda düzgün taş bulamayınca böyle oldu. Yüzünü kalemle boyadım ama bıyık yine telden.
—————————————————————————————–

İkinci kedicik hem malzemeler hem el yeteneği açısından anaokulu çocuklarının yapabileceği bir yüzük askısı.

Malzemeler:
İki adet kapak (roll-on kapağı ile sahibi meçhul ufak bir kapak kullandım)
Pipe cleaners (içi telli etrafı tüylü elişi süsleri)
Uhu

Önce kapakları üstüste yapıştırın. Sonra seçtiğiniz telleri alttan başlayıp yukarı sararak kapakları kaplayın. Arada kuyruğu sokup diğer tele tutturmayı unutmayın. En tepede kulakları bükün. İki parça bıyık ve göz kesip öne yapıştırın.


İkinci kedicik de hazır.

İlham kaynağım bu kediler. Bunu örnek alıp siz de paket köpüğü, elişi hamuru gibi malzemelerden değişik yüzük askıları yaratabilirsiniz.

Bundan sonraki hediye fikirleri kağıt ile ve daha basit olacak. Takipte olun.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Sanat

«       |       »
"Anneler günü için hediye fikirleri – Kedicik yüzük askısı" için 5 Yorum yapılmış.

 1. İkiz Annesi sdilek says:

  Ne güzel olmuş bunlar.Ama ben ikinciyi daha çok beğendim.Hem çok kolay, hem daha şık.Elinize sağlık.

 2. Esra Günüşen Ertuğrul says:

  ne kadar güzel bunlar böyle

 3. Toprak Aras says:

  süper olmuş,ellerinize sağlık

 4. berfinin annesi gul says:

  ablacim anneler gunun kutlu olsun bebislerinle uzun ve guzel bir omur dilerim.

 5. Gül says:

  eveti genelde o durumlarda yani yuzuk kayboldugunda hele de pırlantalaı falan bir yuzukse btun ev talan edilir. yaratıcı bir cozum olmus.

Bir Yorum Yazın