Giyinme soyunma kabiliyetini geliştirme

Dec 17, 2008 - 2 Yorum

Kıpırcan 3.5 yaşında ve de yuvaya gidiyor. Günlük yaşamda birçok şeyi kendi kendine yapabilecek kabiliyete sahip. Fakat bazen bizim işin kolayına kaçmamız, bazen de onun birşeyi mükemmel bir şekilde yapamadan uygulamak istememesi (karakteri böyle) veya hata yaparım (dökerim, saçarım vs) diye her zaman kendi kendine iş görmüyor. Her işlemde (yemek yemek, üstünü giymek, etrafı toplamak gibi) ilk başta yakınarak bizi deniyor. Küçük Emrah’tan daha acıklı bir ses tonu ile “Annee sen giydiiiir”, “Baba sen yedir” deyişi var. Kaşları da kaldırıyor, görseniz acırsınız.

Bir süre önce okuduğum Montessori from the Start (Başlangıçtan itibaren Montessori) kitabında kendi kendine yetebilme kabiliyetlerini çocuklara öğretme ve uygulatmada faydalı olabilecek bazı güzel fikirleri uygulamaya başladıktan sonra bu inadı biraz daha kırdık sayılır. Hala dönem dönem herşeyi kendi yapma, dönem dönem herşeyi bize yaptırma şeklinde dalgalanmalar oluyor. Mesela bir dönem araba koltuğunda emniyet kemerini kendi takar açardı. Bu aralar yapmıyor. Biz de kemer takılmadan yola çıkamadığımız için kendimiz takıyoruz.

Kitaptan kendi kendine giyinmek üzerine bazı güzel yöntemler.

1. Öncelikle tüm aktivitelerde ve öğretimde olduğu gibi tanıtırken/anlatırken hareketler veya yapılacaklar küçük küçük adımlara bölünüyor. Elbiseleri önüne koyup bizim onu giydirirken gördüğü veya biz giyinirken gözlediği şekilde hemen giyinmesini beklemek doğru olmayabiliyor.

2. İkinci olarak yine aktiviteleri tanıtırken olduğu gibi kıyafetleri de giyme sırasına göre solda sağa doğru dizerek koyup bırakmak gerekiyor.

Uygulamada herşeyi giyecek bir çocuk için soldan sağa kilot, atlet, t-shirt, pantolon, süveter ve çoraplar şeklinde dizmek çocuğun adımlarını görmesi açısından rahatlık sağlıyor.

Siz çocuğunuzu giydirirken küçük adımlarla her adımı tek tek telaffuz etmelisiniz.

**************
Önce yere otur
Şimdi kilodun sağ deliğine sağ ayağını sok
Şimdi sol deliğe sol ayağı sok
Şimdi kalk yanlardan yukarı çek
Arkası takıldıysa arkasını da lastiğinden çek
**************
Atletinin önü burası. Önü yere gelecek şekilde koy.
Şimdi yanlardan tut, kafanı delikten sok.
Şimdi altını kaldır sağ kolunu delikten sok
Şimdi sol kolunu delikten sok
**************

Bütün giyecekleri (çorap dahil) böyle her adımı tek tek ve de standard şekilde anlatarak giydirdikten bir süre sonra kendi giymesine teşvik ederek sadece gerekli yerlerde yardım etmek için yanında bulunursunuz. Eğer bir adım yanlış veya eksik giderse, “Dur öyle değil böyle” demek yerine ya “Ben yardım edeyim” veya “şimdi sıra bende, sonra senin sıran gelince devam edeceksin.” diye yardım önerebilirsiniz.

18 aylıktan itibaren çocuğunuzu kendi kendine giyinmeye teşvik edebilirsiniz ve nasıl giyinileceğini gösterebilirsiniz.

Gömlek düğmeleri, fermuarlar, çıtçıtlar ve de ayakkabı bağcıkları da bol pratik gerektiren parçalar. Bunları evde oyun yerine kullanabilirsiniz.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Giyinme soyunma kabiliyetini geliştirme" için 2 Yorum yapılmış.

  1. AycA says:

    Burcu teşekkürler bu bilgiler için.. geçenlerde koyduğun video sayesinde montunu artık oğlum kendi giyiyor hemde çok eğlenerek 🙂
    şimdiler de de pantolonunu çekiyor ama giyemiyor ancak bu yazdıkların güzel fikir oldu deneyeceğim bugün .. 🙂

  2. Sevgili Sayfa says:

    Ah bunu bir de anneme anlatmalı. 18 aylık kızıma “Hadi çıkar paltonu tatlım.” deyip sonra sabırla çıkarmaya çalışmasını izlediğimi gören annem “Parmak kadar bebeğe ne eziyet ediyorsun. Sen çıkarıversene. Ne anlar o daha!” diye çıkışmıştı bana.

    Ona kalsa 18 yaşını bekleyeceğiz 🙂

Bir Yorum Yazın