Giyinme Alıştırma Oyuncakları

Dec 21, 2008 - 2 Yorum

Kıpırcan’a hem parmakları gelişsin hem de ayakkabı bağı bağlama, düğme ilikleyip açma, çıtçıt açıp kapama gibi giyinmeye ve soyunmaya yardımcı olacak kabiliyetleri alıştırma yapması için üç materyal hazırladım.

1. Ayakkabı bağları

Bunu eski bir ayakkabı kutusunun tersine daha önce kullanılmamış ama evde bulunan eski bebek patiklerini dikerek yaptık. Diktim çünkü Kımılnaz eline geçeni çekiştiriyor. Sadece uhulasam tutmayabilirdi. Siz bir kartona ayakkabı resmi çizip delikler açıp temiz ayakkabı bağcığı geçirerek de yapabilirsiniz. Tek yerine iki patik koymamın sebebi bir yanda ben gösterirken bir yanda onun kendisinin yapması. Ayakkabı kutusunu beraber yaptık. Kenarlarına kendisi benim kestiğim ayakizlerini yapıştırdı.

2. Düğme ilikleme

Küçülmüş ve Kımılnaz’ın da giymeyeceğini düşündüğüm gömleği gövde şeklinde kestiğim karton kutuya iliştirdim. Dışarısı karbuz olmasa kare şeklinde kasnak veya çerçeve de bakabilirdim. Benim için önemli olan gergin durması ve ağırlık vermesi.

3. Çıtçıtlama

Bu ağı çıtçıtlı pantolonlar özellikle de kış için kalın kumaştan yapılanlar bir moda hatası. Çıtçıt aralarından bütün soğuk giriyor. Neyseki biz evde böyle hataları yeniden kullanıma sokabiliyoruz. Daha evvel başka bir pantolonu, hakikaten kumaşı çok kaliteli olduğu için atmayıp boydan boya ağını dikmiştim makina ile. Pantolon öyle boşta.

********************
4. Fermuar

Ben fermuarlı materyal yapmadım ama gömlek veya çıtçıta benzeyen eski fermuarlı sweatshirt veya mont kullanarak alıştrma oyuncağı yapabilirsiniz. Kıpırcan her sabah paltosu ile alıştırma yapıyor ve fermuarı (üşenmezse) kendi takıp çekebiliyor.

5. Kemer

Kıpırcan kemer kullanmadığı için şimdilik bunu pas geçtim ama ileride yapmayı planlıyorum.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Giyinme Alıştırma Oyuncakları" için 2 Yorum yapılmış.

  1. ALPEREN'İN GÜNCESİ says:

    Kipircan cok eglenecek sanirim gelismeleri merakla bekliyorum

  2. ayse says:

    o degil de pratik annem reader de iki kardes yazisini gordum tamamini okumak icin tikladigimda yazinin ucmus oldugunu da gordum???? bunu bana nasil yaparsin nasil nasil diyorum en kisa zamanda yazini bekliyorum..

    ayse

Bir Yorum Yazın