Giyinme, soyunma, bez değiştirme numaraları

Jun 04, 2007 - 9 Yorum

Doğumgünü geçti, misafirler gitti, festival bitti. Normal hayata geri dönüş yaptık hızla.

Havalar artık düzeldiği için Kıpırcan ya Ana ile ya bizimle her daim dışarıda. Sokak çocuğu olmaktan çok mutlu. Ya parkta azıyor, ya da sokaklarda kaldırımda ipini koparmışçasına koşuyor. Bu vesile ile benim de kışın özenle büyüttüğüm popom ufalmaya başladı.

Herşey iyi güzel fakat kapıdan dışarı çıkmadan üst baş değiştirmek bir maharet gerektiriyor. Keza bez değiştirmek de öyle. Tabi biz de her türlü numarayı icat etmekten geri kalmıyoruz. İşte benim imkan olsa çıplak dolaşacak olan Kıpırcan’ı giydirmek için geliştirdiğim numaralardan birkaçı:

Bez değiştirmek
Bu problem bebekler dönmeye başlayadıpında başlıyor Emeklemeye ve yürümeye başladıklarında katlanarak devam ediyor.

 1. En güvenli yöntem bez değiştirme işlemini yerde halletmek. Altına tek kullanımlık altlıklardan atıp yerde yatakta veya alt değiştirme masasından düşmeye mahal vermeyecek şekilde bu işi halletmek.
 2. Alt değiştirme işleminden önce tüm malzemeleriniz hazırlamanız lazım. Islak bez, ılık su dolu tas, kurulama havlusu, krem ve yeni bez hazırlayın. Bebeğinizi sonra yatırın.
 3. Alt değiştirme işlemi için her zaman oynamadığı ve görmediği oyuncak incik boncuk kolye bulundurun ve eline verin. Müzikli şeyler çok işe yarıyor.
 4. Bezi kukla olarak kullanarak numaralar yapabilirsiniz. Bizim bezimiz popomuzu ve pipimizi öpüyor. Arada ağız gibi konuşuyor vs.
 5. Bebeği yatırdıktan sonra bezini açmadan önce temiz bezi açıp bağlayacakmış gibi poponun altına koyun. Eski bezi açın, hızla silin, kurulayın. Kirli ıslak bezleri içine tıkarak katlayın ve çekin. Hemen altta duran yeni bezi bağlayın. Böylece bebişlerinizin bacaklarını iki üç kere değil bir kere çekip kaldırmak durumunda olursunuz.
 6. Çok zorda kalırsanız yerde bebeğiniz sırtüstü yatarken siz bacaklarınızı V şeklinde açıp onu içine alıp kollarını bacaklarınızın altına alarak sallar gibi oyalabilir ve dönmesini engelleyebilirsiniz. Bebeğinizin canını acıtarak mengeneye alın demiyorum. Sadece dönmesini engelleyecek kadar sınırlayıp sallama oyunu yapıyormuş gibi yapın. Yoksa çok kızarlarsa, ters tepebilir.
 7. Ayaklanıp kaçmaya başladıkları vakit mutlaka ayakta bez bağlamayı öğrenin. Mesela ben Kıpırcan koşarken bağlayabiliyorum.
 8. Başka bir çözüm – bunu başka bir anne tavsiye etmişti – yaşı gelmemiş veya tuvalet eğitimine başlamamış olsa bile “pull-up” yani kilot gibi giydirilip yanlardan yırtılarak çıkarılabilen bezlerden kullanmaya başlayın. Burada tek dikkat edeceğiniz nokta gece yine normal bez kullanmanız. Çünkü doğal olarak bu bezlerin kapaitesi çok fazla değil. Sık sık kontrol etmek gerek.
 9. Eğer bebek veya çocuk taşınabilir boyutlardaysa banyo lavobosu veya küvette de alt yıkanabilir ama tekrar bez takmak için 2 nolu maddeye geri dönmeniz gerek.
Atta için soyunmak ve giyinmek
Soyunmak herkes için daha kolya olsa gerek. Her ne kadar sonra tekrar gidirileceğini anlarsa Kıpırcan soyunmaya da karşı koysa da, genelde soyunma daha kolay.
 1. Öncelikle dışarı çıkarken en en son çocuğun giyinme işlemini halledin. Önce kendiniz hazırlanın. Atta çantası, yemeği, suyu hazır olsun. Arabası kapıda olsun. En son giyinip hep beraber dışarı atın kendinizi.
 2. Yine bezden çoraba, ayakkabıdan paltoya herşeyi önceden kapıda hazırlayın.
 3. Her attadan evvel aynı sırayı, aynı rutini uygulayın ki çocuğunuz da işaretileri bilsin. Eğer elbise değiştirmenin “Attaya” gitme manasına geldiğini öğrenirse bazen bizde olduğu gibi karşı koymadan üstünü değiştirtebilir. Hep aynı yerde, aynı şekilde yapın.
 4. Evden çıkmadan bez değiştirilecekse bunu da aynı yerde halledin.
 5. T-shirt veya badi çıkarmak için kullandığımız bir yöntem “Kıpırcan buraya eller havaya. Oleey!!“. Nerden aklıma geldi, o ne anlıyor bilmiyorum ama şartlı koşullanma oldu. Normalde sinirle kollarını gövdesine kıstırmış olsa bile “Kıpırcan buraya kollar havaya. Ooleeey!!!!” diye iki üç kere tezahürat yaptığımda kalkmayan kol görmedim.
 6. Mümkün olduğu kadar az parça kıyafet giydirmeye çalışın. İnce ince 3-4 kat yerine 2 katla halledebiliyorsanız onu tercih edin. Kışın kafadan geçirmeli kazak değil hırka tercih edin. Bunu palto veya montun içine önceden siz kollarını sokup hırka ve montu bir kerede giydirin. Aynı yöntemi -biraz daha zor ama – kilotlu çorap ve pantolon için de kullanabilirsiniz.
 7. Belli bir yaştan sonra kendi elbise çorap ve ayakkabılarını kendisi giymesi için teşvik edin. Kendisi henüz tam beceremese bile o arada siz yardım eder gibi yandan yandan giydirebilirsiniz.
 8. Yaşı uygunsa – 2 yaşından sonra – çocuğunuzun kendi kıyafetlerini kendisini seçmesine izin verin. Seçim işini kısa kesmek istiyorsanız sizin uygun gördüğünüz iki kıyafeti seçenek sunun ve istediğini seçmesini sağlayın. Kendi seçtiği kıyafeti daha kolay giyebilir.
 9. Giyinir giyinmez evden çıkın. Çünkü giyinmenin ödülü “Atta” idi. Ne kadar geciktirirseniz o kadar huysuzlanıyorlar.
Giyinme ve soyunma işlemini çocuğunuzun size inat olsun diye zorlaştırdığını düşünmeyin. Düşünün ki – ben de dikkat etmeye çalışıyorum – sizin 4 katı büyüklüğünüzde biri kolunuzu bacağınızı hıtır hıtır çekip iterek birşeyler yapıyor. Biz “ama başka nasıl üstü değişecek?” desek bile onlar açısından bakarsak fiziken çok rahat ve eğlenceli bir durum değil.

Herkese mutlu baharlar diliyorum.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Bebek / Çocuk

«       |       »
"Giyinme, soyunma, bez değiştirme numaraları" için 9 Yorum yapılmış.

 1. yummymummy says:

  Pratikcim tam Pratik Anne onerileri olmuş eline saglik.. benim su aralar derdim bu.. her zaman alt degistirdigimiz yere artik mumkun degil yatmiyor kiyamet kopuyor. Ve bir de ciplak veya badiyle kalinca hemen kaciyor, haydaaa pesinden firla dil dok veya sonunda ama hadi bakim de kap giydir falan… Ben de tam da bugun itibariyle o kilot bezlere gectim. Aksam giydirmmek isiy fikir olabilir, simdi icime kurt dustu gidip gidip uykusunda kontrol edicem gecirmis mi diye:)

 2. Anonymous says:

  sayfayı kontrol edeyim dedim veee
  tam onikiden:)
  şu sıralar en büyük derdimdi.
  çok teşekkürler pratik anne
  kulpsuz

 3. Anonymous says:

  aklıma bişey daha geldi…
  hazır yaz gelmişken fikirler almak istiyorum…
  bizimki kız ve pek cansız saçları var, şimdilerde azcık uzar gibi oldu ve çok terletiyor. tabi sürekli kaşıntı ile kafa derimiz yaralarla dolmaya başladı. halk arasında 1 yaşında sıfır yap gür çıksın inanışları var. yaz da geldi yapsam mı diyorum, ama kız ya kıyamıyorum çok çirkin mi olur diye korkuyorum. epeyce kısatlasm mı diyorum sıfır yerine?
  ama bu yaşta kesmezsem bir daha hiç çok kısa yapma imkanı da olmaz ( kendisi büyüdüğünde marjinal bir tip olmazsa tabi 🙂 ). ne yapmalıyım karasız kaldım? bir post bir fikir lütfen…
  sevgiler
  kulpsuz

 4. Pratik Anne says:

  Kulpsuz,
  Bloga hosgeldin. Bu konuda hicbir tecrubem yok. Belki blogu ziyarete gelen annelerden, yorumu gorup benzer tecrubesi olanlar yorum birakirlar.
  Kafa terlemesi konusundan benim oglumun dogdugundan beri basi hep terler. Bir uykuya yatsin kalksin, kafasi banyo yapmis gibi kalkar. Ama Allaha shukur kasinti ve yara yapacak bir durum olmadi. Bence bir dermatolog a gorunmenin faydasi olabilir.

 5. Anne ve Bebisi says:

  Ayaklanıp kaçmaya başladıkları vakit mutlaka ayakta bez bağlamayı öğrenin. Mesela ben Kıpırcan koşarken bağlayabiliyorum.

  Oy oy oy pratik anne:))) Maşallah diyelim:))

 6. Pratik Anne says:

  Cok mustehcen goruntuler icermese bu kacarken bez baglama olayini bir gun kameraya alip post etmem lazim aslinda. Acaba bizim movie maker da sakincali bolgeleri kare kare yapan bir ozellik var midir? :))

 7. ASYA says:

  ama çıplak dolaşınca ne şeker oluyolar tombiş tombiş ayaklarla 🙂 aslında çocuklarda kaçmakta haklı yani…nefes alıyolardır rahat rahat oooohhhh 🙂
  tecrübeli anneye tşk ediyoruz bilgiler için..bakalım bizde neler olucak..

 8. AycA says:

  Pratik anneciimm .. ellerin dert görmesin ileride işimize yarayacak bunlar .. amma velakin ben seni ayakta alkışlasam :ayakta bez bağlama meselesi.. süpersin.. darısı benim başıma 🙂 zira şimdiden o ayaklar durmuyor alt değştirme minderinde görsen sanki arkasından biri kovalıyor ve son sürat koşuyor beyimiz.. işim var yani:))birde çıplak kalmayı bir seviyor ki.. ileride giydirme konusunda herhalde sıkıntım olacak 🙂 teşekkürler bilgiler için..

 9. nimpi says:

  geçen gün benimde aklıma geldi. Ben de kızımı giydirirken şu şarkıyla soyardım.
  kaldır kolları oh oh.. şıkıdım şıkıdım şıkıdım..
  🙂

Bir Yorum Yazın