Evdeki mıknatıslı süs ve oyuncaklara dikkat!

Apr 20, 2007 - 11 Yorum

Bugün okuduğum bir haber üzerine güvenlik yazı serisine hızlı bir geri dönüş yapıyorum.

Haber mıknatıslı oyuncakların mıknatıslarını yutan 60 kadar çocuğun iç organlarının zarar görmesi ve 3 çocuğun ölmesi üzerine mıknatıs parçalı oyuncakların (özellikle Magnetix firmasının) piyasadan toplatılması (recall) haberi.

Eminim çoğumuzun evinde buzdolabının üzerinde mıknatıslı süsler vardır. Çocuklarınızın mıknatıslı oyuncakları da vardır. Hatta ben oğluşum alfabe harfleri ile oynasın diye mıknatıslı harfler almıştım. Birde daha büyük çocuklar için Magnetix denilen lego tarzı yapı oyuncakları var ki bunlarda boy boy mıknatıs mevcut.

Fakat son dönemlerdeki haberler üzerine biz de bütün mıknatıs içeren oyuncak, süs, ıvır zıvırı ortadan kaldırdık.

Mıknatıslı oyuncakların tehlikesi: çocuk birden fazla mıknatıs yuttuğunda, mıknatıslar iç organlarında dolaşırken itme çekme etkisi ile bütün iç organlara zarar veriyorlar. Sonuç ölüme kadar varabiliyor. Mıknatıs ağıza girmeyecek kadar büyük bir oyuncağın parçası olsa bile minik parmakların nerelere girip, neleri çıkardıklarını hepimiz biliyoruz.
Haberde konu edilen çocukların yaşlarının 3-8 arasında değiştiğini yazıyor. İleri yaşlara kadar küçük mıknatıslı süs ve oyuncakları kaldırmanızı ve anlayacak yaşlara geldiklerinde mıknatısların yutulmaması gerektiğini iyice açıklamanızı tavsiye ediyorum.

Aslında geçen sene 30 çocuk zarar gördükten sonra ilk toplatılma kararı çıktı. Arada 30 çocuk daha zarar görmüş toplatılma genişletilmiş. Demek ki mıktatısları hayatımızdan toptan çıkarmakta fayda var.

Konu ile ilgili haberler:

Magnetix kits recalled; one death reported

Consumer Product Safety Commission expanded toy recall after receiving reports of more serious injuries to kids from small magnetic parts.

Etiketler: , ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"Evdeki mıknatıslı süs ve oyuncaklara dikkat!" için 11 Yorum yapılmış.

 1. boripori says:

  benim oğluşlar çok seviyor magnetix in oyuncaklarını ama senin yazdığın gibi ben de duydum,ölümle sonuçlanan olaylar olduğunu:(

 2. Rabia says:

  Evde miknatıslı bir şey var mı diye düşünmeye başladım. Dolap süsleri var. Onları kaldırayım ortalıktan en iyisi. Çok değerli bu bilgi için teşekür ederim.
  Sevgiler.

 3. ASYA says:

  ne çok şey var dikkat etmek gereken 🙁 tşkler pratik anne..bunuda bir aklımın bi köşesine yazdım…

 4. Mutfakta Zen says:

  Sevgili pratik anne,
  Çok haklısın. Bizim tatlı kuş da dolabın üzerindeki şeylere mıknatıs gibi çekiliyor. Kaldırıp uzaklara koymaya çalışıyoruz ya ne mümkün?
  Tijen

 5. ciceklibahce says:

  Neredeyse ağlayarak okudum yazını. Salı akşamı benim oğlum da magnetixin bir parçasını yuttu. Hem kendi şaşırdı hemde ben. Çünkü bugüne kadar hiç ağzına oyuncak almadı yapmaz diye rahattım. Ama çocuk sonuçta yutmuş!! Hemen kaldırdım.
  Ertesi sabah kakasından çıktı. Ama ya 2 parça yutsaydı. Ya da daha fazla! Kendi de şaşırdı yutmasına!
  3-4 çubuğu kraker gibi yapıp ağzına sokmuş yutmayı beklemiyormuş oyun yapıyormuş. 1 parçasını oynarken yutuvermiş.

 6. ciceklibahce says:

  Okuyunca dayanamayıp bende yazdım blogumda hoşgörüne sığınarak:)

 7. Ayçiçeği says:

  Merhaba Pratik Anne, benim büyük oğlumda da var bunlardan. Haliyle küçüğün de eline geçiyor. Ben de artık tamamen ortadan kaldıracağım.

 8. pratik annenin kocasi says:

  Tek miknatis yutulmasi, iki veya daha cok miknatis yutulmasi kadar tehlikeli, cunku sindirim sisteminde miknatis daha kucuk parcalara bolunebiliyor, bunun sonucunda da bu parcalar kendi aralarinda birbirlerine yapisiyorlar, daha onceki durumlarin aynisi olusuveriyor. O yuzden miknatislari ortaliktan kaldiriverelim, bana sorarsaniz cope atin gitsin daha iyi, bu sekilde hic ellerine gecmez.

  Bence hazir yeri gelmisken, guvenlikten bahsederken, arabadaki infant rear view mirror ve de evdeki paper shredder’larin kaldirilmasi gerektiginden de bahsetmek gerekir mi acep? (pratik anneye wink wink).

 9. Jale says:

  Bizim oglus da dolap susleriyle oynamak ,dokunmak isteyince eline verip bir sure sonra ilgisini baska yone cekerek elinden aliyordum.Ama demek ki hic vermemek gerek.Gozumuzun onunde olsa bile,ne yapacaklari hic belli olmuyor.Tesekkurler pratik anne,uyarilarin icin.

 10. Anne ve Bebisi says:

  Yazıyı okuyunca dönüp mutfak dolabımıza baktım hemen:) Mıknatıslı dolap süslerimiz oldukça yukarda duruyorlar. Bebiş sandalye tepesine çıkacak duruma gelene kadar orda durmalarında bir sakınca yok sanırım:P
  Bilgi için teşekkürler:)

 11. prenses sureyya says:

  Bu yazınızı okuyunca ,her ne kadar pimpirik biri olmamaya çalışsam da, paniğe kapıldım. Benim de kızım için aldığım mıknatıslı harfler ve dolap süsleri vardı hepsini kaldırdım. Bu tür oyuncakları da attım. Allah korusun küçük ama çok önemli bir konu, çok teşekkürler uyarınız için

Bir Yorum Yazın