ADD ve özel video oyunları ile beyin eğitimi

Dec 09, 2006 - 2 Yorum

Bu yazımın pek bebek bakımı veya ev işlerinde pratik çözümlerle pek alakası yok ama birçoğunuzun benim gibi ilginç bulacağını tahmin ettiğim bir konu.

Bir tanıdığımın 13 yaşındaki oğluna Attention Deficit Disorder -ADD (yani türçesi Dikkat Eksikliği ve Konsantrasyon Bozukluğu) teşhisi konulmuş. Ben oldum olası bu ADD teşhisinin yaygınlaşmasına şüphe ile yaklaşmışımdır. Kendimden biliyorum, ortaokulun sonuna kadar sınıfta yerimde duramazdım. Derste devamlı yanımdakilerle konuşur, ne kadar en uslu ve en sessiz öğrencilerle eşleştirilirsem eşleştirileyim illa herkesi yoldan çıkartır, derste sınıfta dolaşır, hayal dünyasına kayıp gider ve dolayısı ile vasat bir performans sergilerdim. Sonra ortaokul bitince ne olduysa bunlar geçti ben düzgün bir şekilde liseyi bitirip güzel bir bölüme girdim. Ama biliyorum ortaokula kadar annemlerin burnundan getirdim ve kimsenin benimle ilgili parlak planları yoktu.

“Bana göre” ADD belirtileri, 7 ila 16 yaş arasında her çocuğun ve gencin başına gelebilecek; ilgisini çekmeyen müfredat ve çocuklarla iletişim kuramayan bir sürü öğretmenin bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonuçtu. Hatta düşünün en başarılı olduğumuz dersler en sevdiğimiz öğretmenlerin dersleriydi ve dersten çakıyorsak biz öğretmeni hiç sevmediğimiz gibi öğretmen de bize muhakkak takmıştı.

Öte yandan aileler açısından ADD, nasihat ve değişik disiplin metodları ile derslerini düzeltemedikleri çocuklarının derdini elle tutulup gözle görülebilir hale getiren ve mümkünse günde iki tabletle tedavi edilmesi beklenen bir can simidi idi.

Neyse bu düşüncelerimi dile getirdiğimde oğlunun hyper (hiper) olmadığını aksine çok sessiz olup arkada kendi başına dikkat çekmeden oturduğunu, çok vakit geçip sistemin açıklarının arasından kayıp gitmeden birşeyler yapmayı amaçladığını anlattı. Arkasından ilaç tedavisine kendisini de karşı olduğunu bu yüzden “video oyunları ile beyin dalgalarını eğitme” tedavisine başladıklarını ve gerçekten 2-3 haftada değişiklik gördüklerini aktardı.

İlginç buldum. Çünkü Kıpırcan’a hamile kaldığımdan beri ve doğumdan sonra geçmeyen bir dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği bende de var diye düşündüm. ADD problemim olduğunu kesinlikle düşünmüyorum ama tedavi yöntemi lginç geldi.

İngilizcesi “Brain Wave Training” olan bu yöntemde önce elektrodlar ile (veya elektrod bağlı metal bir kask ile) bir süre beyin dalgalarının hareketlerini ölçüyorlar. Normalde teta alfa ve değişik beta dalgalarının ne oranda görüldüğüne bakıp hangi beyin aktvitelerinin veya bölgesinin daha az kullanıldığını belirliyorlar. Ardından yine benzer elektrodlar ile, sadece beyin dalgalarını kullanarak, örneğin, araba yarışı gibi bir bilgisayar oyununu nasıl oynayabileceğini öğretiyorlar. Böylece kişi beyninin belli bölgelerini kontrol altında tutmayı ve kullanmayı becermeye başlıyor. Aynı yöntemi dikkati toplayıp belli bir konuya kişiye odaklanmada da kullanmaya öğreniyorlar. Okuduğum kadarı ile yöntem çocukların bir kısmında okul başarısını artırıp davranışsal bozuklukları azaltmakta başarılı oluyormuş.

Bu yöntemin başka güzel bir yanı çocuğa bir problemi veya hastalığı varmış hissi vermek yerine hepimizin gittiği profesyonel veya kişisel gelişim programına katılıyormuş gibi bir programa gittiği hissi verdiği ve gelişimi kendi çabası ile gerçekleştirdiği için depresyon, agresif tepki, karşı koyma vs. gibi yan etkileri de aza indirgeniyormuş. Açıkcası ben de erkek çocukların beyin dalgaları ile bilgisayar oyunu oynamalarını da karşı koymadan benimseyeceklerine eminim.

Bu benim bir babadan duyduğum 3. kulaktan bilgiler. Birşeyleri unutmamak için yaptığım milyonlarca yapılacak işler listesinden kurtulmayı bırakın, işimi tam randımanla yapabilmek, okuduğum kitaplara, konuştuğum kişilere kafam 4. boyutta biryerlere kaymadan tüm dikkatimi verebilmek için benzer şeyler yapmaya başlamam gerek.

Konuyla alakalı bulduğum linkler aşağıda:
Wikipedia: Neurofeedback
Video Games to treat ADD?
Attention-Deficit Children Benefit from “Brain Wave” Training

Neurofeedback Training Courses for Adults
Neurofeedback Training Courses for Professionals

Google keywords: Brainwave training, Neurofeedback, EEG Biofeedback, Neurotherapy,

Google anahtar kelime: Neurofeedback beyin eğitimi

Etiketler: , , ,
Kategoriler: Sağlık

«       |       »
"ADD ve özel video oyunları ile beyin eğitimi" için 2 Yorum yapılmış.

 1. Acalya says:

  Cocuklara bu kadar cabuk ADD teshisi konulmasini, ailelerin de caresizlikten ilac tedavisine baslamasini hep cok aci bulmustum. Neyse ki bu NASA kaynakli, etkili ve zararsiz yontem, ileride ne olur ne olmaz diye aklimizin bir kosesinde dursun. Tesekkurler Burcu!

 2. Pirtik Evli, Mutlu ve Issiz says:

  Sagol Burcu,

  Ilac tedavisi beni de uzen bir konu.
  Sagol.

  Daha bize erken ama olsun. Fikir edinmek hos.

  Sevgiler
  Pirtik

Bir Yorum Yazın