Kartondan oyuncak – Çok katlı yarış pisti

Nov 23, 2006 - 2 Yorum

Bu oyuncağı bir oyuncak kataloğunda gördüğüm oyuncaktan esinlenerek yaptım.

Malzemeler
1. 4 adet 23” (59 cm) boyunda bebek bezi kutusu kapağı (kartondan otobüs oyuncağından kalan kapaklar)
2. 5 adet 16” (41 cm) boyunda karton (kenarları kıvrık olsun istiyorsanız dikdörtgen boru şeklindeki karton kutuyu önce boyuna ortadan kesin, sonra her iki parçayı ortadan ikiye bölün)
3. Bir sürü elişi kağıdı ve uhu
4. Yassıca ve ağır oyuncak araba

Yapılışı
1. Tüm karton parçalarını değişik renklerde elişi kağıtları ile uhulayarak kaplayın. İsterseniz beyaz hata kapatıcısı ile yol şeridi çizebilirsiniz.
2. Biraz kafadan atma olduğu için katalogtaki oyuncağın ölçülerini tutturmaya çalıştım. (23″H x 5″W x 21½”L) Kolon olacak uzun kapakların arası 16 cm kalacak şekilde (tabanlarının aynı hizzada olması için) yerde duvara dayadım.
3. Ne çok dik ne çok düz bir açıda, pist olacak kartonu kolonlara uhuladım. Tutması için zımba da kullanabilirsiniz.
4. Daha sonra resimdeki oyuncağa benzeyecek şekilde pistleri yapıştırmaya devam ettim. Pistler arasında kullanacağınız arabaların geçeceği kadar aralık kalmasına dikkat edin. Bir pistten diğerine inerken dışarı uçmaması için yeterli mesafe bırakarak yerleştirin.
5. Tek taraf bitince kaldırın, pist kartonlarının eğik (yana yatmamış) olmadığını kontrol edin.
6. Sonra diğer tarafın kolonları yine tabanları aynı hizzada olacak şekilde yol kartonlarının diğer tarafına yapıştırın. Üstüne geniş bir ağırlık koyarak kurumasını bekleyin.
7. Dik koyduğunuzda yana yatıyorsa kolon ayaklarını dışa kırarak dengeyi sağlayabilirsiniz.


Etiketler: ,
Kategoriler: Faaliyetler, Oyun

«       |       »
"Kartondan oyuncak – Çok katlı yarış pisti" için 2 Yorum yapılmış.

  1. Acalya says:

    Burcu,
    Senin bu ‘elinden her is gelen anne’ligine hayranim. Ne diyeyim, hayran kaldim. Artik blogun, benim blogun ‘tikladiklarim’ kosesinde.
    Sevgiler.

  2. Anonymous says:

    Valla,Ozzkipircan seyahat filosu, kartondan pist falan siz ashmishsiniz. Eh biz de Barbie’lere, American Girl bebeklere elbise hazirliyoruz. :-)Kipircan’a opucukler. HANNAH VE DEVRIM

Bir Yorum Yazın