Emekleyen bebekler için dizlik

Jul 28, 2006 - 5 Yorum

Kıpırcan emeklemeye başladığında havalar sıcak olduğu için evde her zaman uzun paçalı pantolon giydirme imkanı olmuyordu. Halıda yine bir derece ama evin mutfak gibi yerleri taş olan kısımlarında dizleri harap olmuyor mu diye içim gidiyordu. Hem Türkiye’den gelmiş hem de buradan alınmış envai çeşit diz koruyucu denedim ama hepsi kıpırcanımın tombiş butlarını sıktı. Sıkmayanlar da emeklerken kayıp çıkıyordu. İşte size evde kolayca yapabileceğiniz dizlik projesi.

 • Lastikli spor çorabını alın ve burnunu kesin. Kısa bilekli bayan çorabı kullanırsanız bebeğinize daha rahat uyacaktir. Erkek çorapları büyük gelebilir.
 • Çorabı, topuk kısmı dize, lastikli kısmı dizin üst kısmına gelecek şekilde bebişinizin bacaklarına geçirerek iki uçtan uzunluğunu ayarlayın ve gerekiyorsa keserek kısaltın. Biraz emeklemesine müsade ederek yeteri kadar sıkı olup olmadığına bakın. Emeklerken kayıp çıkmasın.
 • Topuk kısmının içine emzirirken için kullandığınız göğüs pedlerinden yerleştirin. İster öylece, ister burundan aldığınız parçanın iki yanına çentik atıp yuvarlak olarak açtığınız parçayı da pedin üzerine ekleyerek topuğa teğelleyin.

Bebeğinizin dizliği hazır.

Hala kayıyorsa benim denemediğim askı fikrini uygulamaya çalışabilirsiniz. Bu da bildiğimiz klipsli çorap askıları (jartiyerleri iç çamaşırına tutturmak için kullanılan iki tarafı klipsli askılar gibi) ile çorapları bebişin badisine veya t-shirtüne tutturarak kaymayı engellemeye çalışabilirsiniz. Askı klipslerinin bebişin bacak veya parmaklarına zarar vermeyeceğinden emin olun.

Ayaklarında çorap tutmayan bebisler, dizlerindeki fazlalıklara da isyan edebilirler. Bu durumda çok da fazla kasmaya gerek yok. Çocuk doktorumun dediği gibi, “dizleri çok acıyorsa, kalkar yürür(müş)”.


Etiketler: , , ,

«       |       »
"Emekleyen bebekler için dizlik" için 5 Yorum yapılmış.

 1. cero says:

  Pratik Annem, bu harika dizlikleri yurume isinde yeni oldugu donemlerde sokaga ciktigimizda ogluma giydirdim. Bu sayede kesinlikle elini vermek istemeyen, kucagi kabul etmeyen oglumun dizleri cizilip kanamaktan kurtuldu. Sagol… 🙂

 2. ayla says:

  harika bunlar ya hazırları da var zaten

 3. meltem says:

  Gerekli mi bu bilemedim, bu kadar para eder mi sizce?

  http://www.bumudur.com/bebek/g/l/emekleme-dizligi.html

  • Pratik Anne says:

   Biz cok kullanmadik acikcasi. Tas, fayans veya parke yerlerde cocugumun dizleri acir mi diye evhamlandiginda da bu yazidaki dizliklerden yapmistim. Fakat sonra sert yuzeylerde ciplak diz ile emeklemekten cekinmedigini farkedince cok da uzerinde durmadim. Sizde gozlemleyip rahatsiz olup olmadigina bakabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın