Bebeğiniz uyurken müzik

Jul 27, 2006 - 7 Yorum

Kendi CD mi doldurduktan sonra ister bu CD yi ister bebeğinizin uykuya dalmasına yardımcı olacak diğer CD leri çalabilmek için başucuna CD/mp3 çalar ve hoparlör donatımı kurdum. Müzikle uyutmaya çalışmamın sebebi, yatağa bıraktıktan sonra ağlamaya başlarsa beraber uyuduğu ayısından başka odada onu yalnız bırakmayacak ve ağlarsa onun sesini bastırarak dinlemesini sağlayacak bir ses olmasıydı. Ağlayarak uykuya dalıp huzursuz bir uyku yerine sakince dalarak mışıl mışıl bir uyku uyumasını sağlamak istedim. Bunun için gidip yeni bir müzik seti veya cd çaları olan taşınabilir müzik seti alınabilir. Ben evdeki cd/mp3 çalar ve eski kullanılmayan bilgisayar hoparlörlerini kullandım.

 • Portatif cd/mp3 çalar kullanacaksanız adaptöre bağlamanızı tavsiye ederim. Çünkü her gün 45 dakikadan en az 3-4 kere kullanıldığı için pil de çabucak bitiveriyor. Bu da hep tam uykuya dalacakken oluyor.
 • Bebeğin dinleme telsizinin (monitor) alıcısı hoparlörlerin ses verme istikametinde veya cd çaların tam dibinde olmasın. Ses vericiden abartılarak çıkıyor.
 • CD çaların veya hoparlörlerin ışıklarını kapatmakta fayda var. Özellikle yavru ayağa kalkıp etrafa bakınmaya başlayınca karanlıkta çok dikkat çekiyor.
 • Beşiğin üstü açıksa ve bebeğiniz dışarı uzanıyorsa, kuracağınız donatım kesinlikle uzanma mesafesinin dışında kalmalı. Ayrıca emekleyen ve yürüyen bebeklerin yetişemeyecekleri yükseklikte olup kabloları çekemeyecekleri yere saklanmış olmalı.
 • Müziğin sesini duyulabilecek kadar yüksek ama rahatsız etmeyecek kadar alçak olarak ayarlayın. Çünkü ilk başlarda tek başına yatakta uyumaya bıraktığınızda, ağladığında kendi ağlama sesini bastıracak ve duyuracak yükseklikte olmalı ki müzik ile sakinleşsin.
 • Kullandıgınız CD ler elinizin altında karışıp düşmeyecek ve çizilmeyecek bir yerde olsun. Bebeğiniz ağlarken bir de onları derleyip toplamakla uğraşmayın.
 • Kendi sesinizden doldurduğunuz ninni CD sindeki kısa kayıtları “tekrar” (repeat play) düğmesine basarak arka arkaya devamlı bir ninniyi, veya pış pışı çalmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye edebileceğim hazır müzik CD leri:

 • Özellikle ilk doğduğunda (0-3 ay) anne karnında 9 ay boyunca dinlediği kalp atışı sesini taklit eden sesler içeren CD ler Kıpırcanın sakinleşmesine çok faydalı olmuştu. Bu konuda benim en etkili bulduğum The Happiest Baby “Super-Soothing” Calming Sounds CD sidir. 3 farklı hızda kalp atış sesleri var.
 • Transitions CD si de benzer sesler içeriyor ama kalp atışları üzerine sanki new age tarzı enstrümantal müzik eklenmiş.
 • Bebekleri sakinleştirdiği söylenen araba motoru, çamaşır makinası, kurutma makinası sesleri içeren CD ler de mevcut. (Örnek) Ben sadece kalp atışları sesi dinletmiştim.
 • Biraz daha büyüdüğünde bebekler için özel yapılmış müzik olarak Lovely Baby CD serisini (ideefixe.com da da mevcut) kesinlikle tavsiye ederim. Melodiler çok yumuşak. Ayrıca CD leri değiştirip bebişin canının sıkılmasını da önleyebilirsiniz.
 • Türkçe ninni CD si olarak tavsiyem Rüya Ersavcı nin Ninniler CD si. Bizim Ninniler CD si de güzel. Ama birini almanız yeterli. Ben bu CD leri ninni sözlerini öğrenip ezberlemek ve sonra kendi CD mi doldurmak için kullanıyordum.
 • Türkçe bebek müziği olarak Ana Kucağı CD sini de tavsiye ederim. . İki farklı CD var gibi gözüküyor ama sanırım içerikleri aynı. Birinde müzikleri uyku, oyun ve yemek için 3 kısma ayırmışlar. Diğerinde aynı şarkıları ikiye veya üçe bölüp daha kısa parçalar yapmışlar.
 • İdeefixe.com ın müzik kısmında “bebek” yazıp ve aynı şekilde Amazon.com un müzik kısmında “baby” ve “baby classics” diye arama yaptığınızda onlarca sonuç çıkıyor. Klasik müzik dinletmek isterseniz kendiniz barok tarzı klasik müzik CD si hazırlayabilirsiniz. Amazonda’ki CD lerin içeriklerinden de ilham alabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Uyku

«       |       »
"Bebeğiniz uyurken müzik" için 7 Yorum yapılmış.

 1. Super Anne Esra says:

  CD Bilgileri icin cok tesekkurler Burcu. Insan 2. cocuguna hamileyken 1. zamaninda neler yapmis oldugunu unutabiliyor. Simdi hafizami tazeledim 🙂

 2. Anonymous says:

  Merhaba,
  Bir yerden duyduğuma göre kalp atış sesi dinleyince bebek anne karnında olduğu gibi nefes almamaya başlıyormuş. Bu nedenle anne karnına benzer sesler dinletmemek gerekirmiş. Sizin bu konuda bilginiz var mı?
  Teşekküler.

 3. Pratik Anne says:

  Anne karninda bebekler bizim disarida aldigimiz gibi cigerlerini kullanarak nefes almadigi icin, bir fark olacagini dusunmuyorum. Benim duydugum ise aksine bebekler dogduklarindan itibaren ilk aylarda kalp atisina benzer sesleri duyduklarinda sakinlesiyorlarmis. Kundak, kalp atisi sesleri, popsuna kalp ritmi temposunda pitpitlama hep anne karnindaki sicak, sıkışık ve ritmik ortami hatirlattigi icin ozellikle sakinlestirip uyutmada cok faydasi oluyormus.

 4. otis abi says:

  bebekler için müzik konusunda sizlerle şunu paylaşmak istiyorum. bir bebek için en rahatlatıcı ses annenin şevkatli sesidir. diğer bir andan cd ve benzeri cd leri çaldığınız müziksetinin ses kalitesi doğrudan etkiler burada amacınız anne karnı atmosferini yaşatmaya çalışmak olmasın çünkü o artık bizim aramızda bu geçişte yumuşak tınılarla bir rahatlatma sağlayabilmek daha anlamlı olacaktır. gündüz zamanlarında ritmik yapıları ve müzikleri öneririm hatta şu beğenmediğimiz araba müzikleri bile ritm kulağının pekişmesini sağlayacaktır. Suyun gizemli mesajı kitabından yola çıkarak rock tarzıın önermiyoruz ancak jazz ve kendi kültürümüzün meldileri oldukça hoş olabilir. bebeğiniz 12 aylık olduğunda orff yaklaşımları ile temel müzik çalışmalarına yaratıcılık ve sosyal gelişim için başlayabiliriz.kalp atışına karşı rahatlıklarının asıl kaynağının sürekli tekrar oluşu olduğunu artık biliyoruz süprizlerden uzak müzikler (melodisiz) bir güven ortamı sağlayacaktır tabi eğer canlı müzik yapmıyorsanız. bu sebeple kendini yineleyen müzikler uykuya dalış sırasında etkili olacaktır…

 5. Pratik Anne says:

  Otis Abi,
  Yorumunuz icin cok tesekkurler. Websitenize baktim. Calismalariniz cok guzel ve basarili.
  Ben de oglumu burada ulusal olarak yaygin Music Together isimli bir programa goturuyorum. Orff yaklasimi bazli mi tam emin degilim. Karamela Sepeti isimli calisma o kokenli, biliyorum, bizde var. Oglum bu program ile muzik hastasi oldu. babasi ile gitar caliyor. Minik piyanosu var, devamli onun basinda. Arabada onun CD leri disinda baska CD dinleyemez olduk. Bunun sebebi bence muzigin icerigi kadar, bu derslerin cocugu muzige eslik etmeye tesvik etmesi.
  Bunun yaninda yazim Bebekler icin muzik degil, bebeklerin uyumasina yardimci olmak icin muzik. Belki bunlara muzik bile diyemeyiz. Ilk aylarda hakikaten kalp atislarini animsatan ritmik tikirtilar, mekanik (motor, supurge sesi gibi) sesler, veya doga (su, orman, deniz) sesleri onlari sakinlestirip uyumalarina yardimci oluyor. Anne sesinin hepsinin ustunde bebekleri rahatlatip sakinlestirdigine ise katilmamak imkansiz.

 6. olympus77 says:

  benimde 3 aylık kızım var 1 aydır uyku düzeni bozuldu gündüzleri uyur geceleri uyumaz,ben fön makinasını denedim ciddende işe yaradı,makinayı kapattığım zaman uykudan hemen uyanıyor bu yüzden fön makinasını o uykuya tam dalana kadar açık bırakıyorum sorun şuki makinayı ölece bırakıp uyumamız tehlikeli fön makine sesi cd-si varmış onu araşdırıyorum bulursam çok mutlu olcam.

 7. hippo says:

  Ben oğlumu uyuturken uzun süre hep müzik kullandım ama dediğiniz gibi pil sorunundan sonra bıraktım. Bir ara uyku arakadasi da koymaya baslamistim ve bebegime iyi geldigini gormustum ama doktor bogulma tehlikesi olur diye biraktirmisti. Her ikisini de biraktigim icin cok pişmanım. Şimdi duzgun bir duzenekle yeniden müziğe başlamayı düşünüyorum, yalnız uyuduğu müddetçe acik kalması nekadar doğru onu kestiremiyorum, zira uyku süresince dışarıdan yumuşak da olsa devamlı gelen bir uyaran olmuyor mu? Bu da kaliteli uykuyu etkiler gibi geliyor bana. Gerçi öneriniz sıçrama uyanmaları icin etkili gibi duruyor. Acaba bununla ilgili bir fikriniz var mi? Devamlı sesli ortamda uyuyan bebek yanlış bir uyku motifi edinmez mi bilemedim…

Bir Yorum Yazın