Kitap Değerlendirme – Ev Canavarları Aile Rehberi

Mar 22, 2012 - 6 Yorum

Hepimizin evinde dönem dönem olur olmaz aksilikler, çocukların gariplikleri, bitmez tükenmez ev işleri ile başımız derde giriyor. Bunların hepsinin sorumluları aslında ev canavarları.

Evet, evet. Mesela iki haftadır evimize “Sümkürüfüs” musallat oldu. Kendisi aksırık ve nezleli burun canavarı malum. Havalar kaymak gibi olduğu halde kurtulamadık kendisinden.

Arada çocukların içine “Sersemyum” kaçıyor mesela. O da saçma ve akıl dışı davranışlar canavarı.

Bir de her daim evde dolanan “Kaosta” var ki, zannedersin evin esas sahibi o, biz misafiriz. Kendisi dağınık oda canavarı.

Türkçe’ye çok başarılı bir şekilde kazandırılmış bu iki kitap bize, aklınıza gelebilecek her türlü gariplik ve komikliğe sebep olan canavarları ve bunlarla başa çıkma yollarını öğretmekle kalmıyor, çocuklarla aramızda matrak bir iletişim dili oluşturuveriyor. Hani bazı pedagojik kitaplar çocukları konuşturmak veya onlara bazı şeyleri anlatabilmek için resim çizmeyi veya kukla oynatmayı tavsiye eder ya. Bu da bir nevi böyle bir iletişim platformu imkanı sağlıyor.

Paylaşma problemi varsa, “oğlum yapma, kızım etme” diyeceğime, size “Hepsibenimimyum” gelmiş galiba, bana “Hırçınella” gelmeden kovalayın canavarı bakayım diyebiliyorsunuz ve mesaj alınıyor.

Kitap dışında kendi canavarlarınızı da yaratmak için ilham alabilirsiniz. Evde Türkçe konuşmalarını istediğimiz halde yoğunlukla İngilizce’ye kayarlarsa bizim eve “Zingilizella” gelmiş demek.

Kitabın resimleri de çok şirin ve yaratıcı. Korkutucu bir durum yok.

Bu kitap hakkında başta Bir Dolap Kitap ve Kitap Kurduyum Ben gibi kitap bloglarında ve birçok ebeveyn blogunda olumlu yazılar bulabilirsiniz. İkisini de tavsiye ederim.


Ev Canavarları Aile Rehberi- 1
Stanislav Marijanovic

Ev Canavarları Aile Rehberi- 2
Stanislav Marijanovic

Etiketler: ,
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme – Ev Canavarları Aile Rehberi" için 6 Yorum yapılmış.

 1. firarperest says:

  Bu kitapları fark etmemişim ve farkında olmadan bu kitaptaki gibi bir uygulamayı günlük hayatımıza taşımışız zaten. Kızgın Canavar, Oyuncu Canavar, Hasta Canavar, Mutlu Canavar…
  Kitaplığımıza ekleyelim, teşekkürler.

 2. Evren says:

  Süpermiş bu, bayıldım! Banu bahsetmişti, bu sefer gittiğimizde alalım biz de. Sağol tanıtım için!

 3. yeliz says:

  harika kitap siparişine ilave ettim. çok iyiymiş, teşekkürler:)

 4. Bap says:

  O kadar severek okuyoruz kunu kitapları. Her eve lazim derim.

 5. ElfAna says:

  Kipircan ile Alpi arasinda 1 yas vardi degil mi? Biz de ters tepki bu iki kitap da:) 1 sene daha bekleme karari alip, rafa kaldirdik.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Evimizdeki sonu gelmeyen dağınıklığın sorumluları bulundu | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın