Gamze Akbaş İçin 1 Tüp Kan, Çocuklar Gelin Olmasın ve diğerleri

Feb 16, 2012 - 4 Yorum

Son dönemlerde gerçekleşen ve duyurulmasında fayda gördüğüm, sizlerin de bloglarınızda ve sosyal ağlarda duyurabileceğiniz sosyal sorumluluk ve yardım kampanyalarından bazıları şöyle. Dikkatimden kaçan ve paylaşma istedikleriniz varsa, lütfen yazının altına yorum bırakın.

 • Gamze Akbaş İçin 1 Tüp Kan

Gamze Akbaş ve onun gibi binlerce kanser hastasına umut olacak ilik bankalarına kan verme çabaları artan bir ivme ile deva ediyor. Günlerdir okuduğumuz ve duyduğumuz, kan örneği verme ve daha sonra doku eşleşmesi olduğunda ilik verme donöre herhangi bir maddi yük getirmiyor ve de sağlık açısından herhangi bir zorluk veya sorun yaratmıyor. En basit yoldan bir insanın hayatına kurtarıyor, ona can veriyorsunuz. Ilik bankalarına donör olarak kayıt olmak ve kan örneği vermek için işlem ve iletişim bilgileri burada. Yurtdışından Nasıl İlik Donörü Olmak isteyenler için bilgiler bu yazıda.

Gamze Akbaş’a yardım konusunda diğer detay ve linkler burada.

 • Çocuklar Gelin Olmasın

Kadın örgütleri arasında iletişim ve işbirliğinin artması amacıyla kurulan Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği tarafından uygulanan ve Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen Çocuk Gelinler Olmasın Projesi, kadınlara, çocuklara, kamu, sivil toplum kuruluşlarına (STK) ve toplumun her kesimine ‘çocuk gelinler olmasın’ mesajını verip, 54 bin imza toplanarak TBMM‘ye, ilgili bakanlıklar ve komisyonlara sunulması hedefliyor.

Çocuk Gelinler Projesi kapsamında film gösterimleri ve toplumsal cinsiyet ve erken evlilik konularında katılımcılarla söyleşiler düzenleniyor. Ziyaret edilen illerde yerel yöneticiler ve STK’larla da görüşmeler yapılıyor. İl ziyaretleri ve söyleşiler sırasında yasal önlemlerin alınması ve karar vericilerin çözüm için harekete geçmesi amacıyla imza toplanmaya devam ediliyor. Proje kapsamında ayrıca 10 ilde “erken evlilik haritası”nı ortaya koyacak bir araştırma çalışması yürütülüyor.

İmza kampanyası 8 Mart kadınlar gününde son buluyor. Şimdi, hemen Çocuk Gelinler Olmasın Projesi için imzanızı buradan verin.

Çocuk Gelinler Olmasın Websitesinde, proje kapsamında yapılan diğer çalışmalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 • Köy okulu için kütüphane projesi

Kitap Kolik sitesinin yazarlarından Mahmut Adın, HATAY’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Karasüleymanlı Uzunköy İlköğretim Okulunda kurulacak kütüphaneye destek talep etmek için biz blog yazarları ve sosyal medya kullanıcılarına yardım duyurusunda bulunmuş. Tam da Blogcu Anne’nin bugün yazdığı Devlet okulları nasıl “adam olur”? başlıklı yazısına uygun bir kampanya.

Kütüphane projesine destek olmak için:

–          Hikaye, roman, dergi, ansiklopedi türü kitapları okulumuza kargo olarak yollayabilirsiniz.
–          Projemizi arkadaşlarınıza, akrabalarınıza vs duyurarak daha geniş kitlelere ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.
–          Facebook,twitter,friendfeed ve bloglarınızda projemizi duyurarak ve bu sayfaya link vererek destek olabilirsiniz.

Okul Bilgileri: HATAY’ın Reyhanlı ilçesine bağlı Karasüleymanlı Uzunköy İlköğretim Okulu
Kargo Adresi: Karasüleymanlı Uzunköy İlköğretim Okulu, Reyhanlı/HATAY

Detaylı bilgiler Köy okulu için kütüphane projesi web sayfası ve Köy okulu için kütüphane projesi Facebook sayfasında.

 • Van için örüyoruz

Bu aslında oldukça uzun bir süre evvel başlayan, halihazırda devam etmekte olan ve ozellikle karın buzun çok yoğun devam ettiği bu günlerde hatırlatılmasında fayda gördüğüm bir proje. Bu projeyi yürüten gönüllü arkadaşlar, en basit haliyle Van depreminden etkilenen vatandaşlara, sizin orduklerinizi organize ederek, gönderilmesini ve uygun bir şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını sağlıyorlar. Öncelikli olaran bebek ve çocuklar için, bunun dışında her yaş ve cinsiyet için orduklerinizi Size en yakın Doğa Koleji‘nin Rehberlik Servisine, paketin üzerine “Van İçin Örüyoruz” diye not ederek ördüklerinizi bırakabilir ya da kargo ile gönderebilirsiniz.

Projeye Kartopu yünleri ve Doğa Koleji sponsor olarak destek vermişler. Kargo konusunda henüz destekçi bir firma bulunamadığından gönderilerinizin ödemesini de sizin yapmanızı rica ediyorlar. Bu yüzden biraz biriktirip kargoya verirseniz daha güzel olur.

Detaylı bilgiler Van için örüyoruz websitesi ve güncellemeler Van için örüyoruz Facebook sayfasında.

Sosyal medyanın gücü adına, kampanyalara yardımlarınız, desteğiniz ve duyurmak için paylaşımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.


Etiketler:
Kategoriler: Sosyal Sorumluluk

«       |       »
"Gamze Akbaş İçin 1 Tüp Kan, Çocuklar Gelin Olmasın ve diğerleri" için 4 Yorum yapılmış.

 1. Nilhan- Küçük mucizem says:

  Kampanyaların hepsi birbirinden anlamlı. Gamze için o ilik bulunacak.
  Bir Hataylı olarak Reyhanlı daki okul için derhal kitaplarımı karıştıracağım.

 2. tijen miriam says:

  pratik anne,ben cocuklar gelin olmasin projesini daha yeni duydum ,bilgilendirdigin icin saol,imzamida gonderdim,ama takildigim nokta var,oda su,formda soyadinin gizlenmek istenip istenmeyecegi soruluyor.simdi 2012 de hala boyle bir mantikta yasayan bir ulkede sence ne kadar ilerleme kaydedebiliriz?
  opuyorum cok ..

 3. Evren says:

  Eline saglik, ben de duymamistim, hemen imzaladim. Akil almaz olaylar!!! Bilgilendirme icin tesekkurler!

 4. Mahmut Adın says:

  Merhabalar. Projemize destek verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizler sayesinde güzel bir kütüphane kurma yolunda ilerliyoruz…

Bir Yorum Yazın