Kitap Değerlendirme – Bonbon Magazin

Nov 23, 2011 - 3 Yorum

Bugün Pratik Anne’nin çok ama çok özel bir konuk yazarı var. Kıpırcan ricamı kırmadı ve bu haftanın Kitap Değerlendirmesi için, Amerika’da çocuklar için Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan Bonbon Magazin dergisini yazdı.

Bonbon Magazin dergisini aslında çok uzun süredir biliyorum. Dergiyi çıkaran Sıtkı Bey ile Şikago Türk Festivali‘nde çocuk çadırında beraber çalışmıştık. 6-14 yaşlarındaki çocuklar için özel hazırlanan bu dergiye, Kıpırcan okumayı iyice ilerletince abone oldum. Önce Kıpırcan’ın değerlendirmesi var. Altta benim değerlendirmemi okuyabilirsiniz.
Takip edenler biliyorlardır, Kıpırcan 1. sınıfta. İngilizce okuyup yazabildiği gibi Türkçe de okuyup yazabiliyor. İlk üç dört maddede nasıl kitap değerlendirme yazılabilir, birkaç örnek vererek yönlendirdim ama 4. maddeden sonrasını dergileri tekrar gözden geçirerek tamamen kendi yazdı. Ben o sırada sofrayı topladım. Sonra yazıyı bitirip tarayıcıdan geçirdikten sonra tekrar okudu. “Anne dur! yanlış var, silip düzelteceğim, sonra tekrar tara” dedi. Başlığı, düzeni, madde madde olması falan kendine ait. Gururumdan çatlayabilirim. Sanki kendim bir halt yapmışım gibi.

Bonbon Magazin‘e geri dönersek. Çok kaliteli bir çalışma. İçerik olarak gerek Türkiye, Türk tarihi ve Türk kültürü, sanatı, sanatçıları ile ilgili yazılar ve Amerika’da yaşayan Türklere ait bölümler ve resimli hikayeler var. Kıpırcan’ın en başta yazdığı çocuk Su Do Ku’su favorisi. Su Do Ku’yu Bonbon sayesinde öğrendi. Kare bulmaca, kelime bulmaca da var. Burak’ın yazmadığı bir konu, en arka sayfada kesip yapıştırmalı hayvanlar oluyor. Kımılnaz da ona bayılıyor. Açıkçası dergileri ben bile ilgiyle okudum. Çok matrak genel kültür bilgileri ve bilmeceler var. Amerika ve Kanada’da yaşayan ve çocukları olan herkese abone olmalarını tavsiye ederim. Burak da tavsiye ediyor. 🙂 Bu yazısını gerçekten çok severek ve isteyerek hazırladı.

Şikago’daki Türk Amerikan Derneğinde de Bonbon Magazin dergisinin sayıları var. Atatürk Okulu’nda olanlar görmüştür. İki ayda bir evinize posta ile gelen derginin senelik abonelik ücreti $20 dolar (senede 6 sayı).

Bonbon Magazin Dergisi
Bonbon Magazin Abonelik

Amerika’daki tüm okurlarımın Şükran Günü kutlu olsun. Herkese iyi tatiller.

Dip not: Kıpırcan’ı izlemeye devam edin. Bence ileride daha birçok yazıda burada olacak. 😉
En dip not: Merak eden olabilir, Frik bir ilaç markası. Kıpırcan, Dr. dedesine verilen çizgili defterlerden birine yazdı yazısını.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme – Bonbon Magazin" için 3 Yorum yapılmış.

 1. Ama ben bu çocuğu yerim! Yazısının başına banner bile yapmış yav! Bi de “Burak’tan yapılmış” yazmış. Allahım, ölücem şimdi.

 2. Cumhuriyet says:

  Büyükler kimi zaman
  ‘Armut dibine düşer ‘ kimi zamanda ‘ağaca çıkan keçinin, dala bakan oğlağı olur ‘ derler ya, durum aynen bundan ibaret :)))

  Sevgiler

  CDT

 3. MOZECK says:

  Selam Pra.,
  Ben de BONBON dim. Enewsletter da beni göreceksiniz… sevgiler…kids yazarıyım. Beğenmenize çok sevin

Bir Yorum Yazın