Kitap Değerlendirme: İlk Ansiklopedim Larousse Serisi

Jan 14, 2011 - 5 Yorum


Kitaplar hakkındaki değerlendirmeme başlamadan evvel önce kitap kurtlarına bir sorum olacak. Malum bizde kitap çok fazla. Kitapları da elle Excel’de yarattığım veritabanına ekliyorum. Excel Access kısmı kolay da, kitap fazla olunca veri girişi işi çok yoruyor. Library Thing veya All My Books gibi çevrimiçi veya bilgisayarın hafızasında kullanılabilen, ve de (CAN ALICI NOKTAYA GELDİK) Türkçe kitapları ISBN ile çat diye bulup tüm bilgileri hemen yükleyen bir program veya websitesi mevcut mu acaba? Türkçe kütüphane programları buldum ama ister bireysel kullanım için olsun ister ticari otomatik ISBN taraması mevcut değil.

Gelelim bu ansiklopedilere. İlk Ansiklopedim Larousse, Nasıl? ı zannediyorum, kitap listeleri yazılarımdan birine bırakılan yorumlardaki tavsiye üzerine almıştım. Bu kitabı Kıpırcan öyle sevdi ki, Idefix.com’daki indirim kampanyasında diğer iki cildini de aldım.


Önce eşimin ve kardeşinin, sonra kuzenlerinin kullandıkları, bizim geçen yaz ta Denizli’den hıtır hıtır Amerika’ya taşıdığımız çok güzel resimli ansiklopediden bahsetmiştim. Larousse’lar, bu ansiklopedilerin yeni ve bir üst versiyonu gibi. Altın Bilgiler bol yazı, az resim, Larousse’lar bolca resim, kısa ve öz yazı içeriyorlar.

Bu ansiklopedi kitapların beğendiğim yönleri:

 • Soru cevap olması. Çocukların gün boyu sorduğu niye, neden, niçin, nasıl sorularını sorup, yanıtını da veriyor. Çocuklara soru cevap okuması daha yakın geliyor.
 • Bol resimli olması. Her soru ve cevabın resmi var. Dolayısı ile biz okumasak bile Kıpırcan bu kitapları alıp, açıp uzun uzun inceliyor. Son zamanlarda yavaş yavaş çok merak ettiklerini de okumaya başladı. Resimleri çizim yani illüstrasyon. Fotoğraf yok. Her ciltte en az 15 farklı çizer katkıda bulunmuş.
 • Çocukların ilgilerini çeken, seçme konu ve soruların toplanmış olması. Çocuğunuz günde 1,000 kadar neden sorusu mu soruyor? İddia ediyorum 50% si bu kitaplarda soru cevap ve resim halinde mevcut.
 • Çocuklar için onlara faydalı nasihatlerin de olması. Mesela çok şeker yersen dişlerin çürür (resimli), sağlıklı olmak için spor yapmak, doğru beslenmek lazım vb. Kitaptaki resim anne nasihatından daha etkili ne de olsa!!!!!
 • Tercümesinin düzgün ve basit yapılmış olması. Dilinin çocuklar açısından rahat anlaşılır olması.

Bu ciltleri, ben, konuları özellikle Kıpırcan’ın ilgi alanlarına giriyor diye seçtim. Kendisi şu anda uzay, roket ve dünya döneminde. Ayrıca mekanik, işleyiş ve çalışma konuları da çok ilgisini çekiyor. Kımılnaz, Kıpırcan kadar teknik olmasa bile nasıl çalışır, nasıl işler konularına çok meraklı. O da merakla dinliyor. Ay daha ufak mı, erken mi diye pimpiriklenmeye vakit bulamadan o da kenardan köşeden bütün gezegen, uzay, galaksi ne varsa hepsini öğrendi.

Bu kitapları:
1. Çocuklar resimlere bakarken siz de yazıları soru cevap şeklinde okuyabilirsiniz.
2. Çocuklar resimlere bakarken soruları sorup cevabını tahmin etmelerini bekleyebilirsiniz.
3. Kendi sesinizden sesli kitap CD si doldurmak için kullanabilirsiniz. (Ben öyle yapıyorum)
4. Çocuklarınızın ulaşabileceği bir yere koyup canı istediğinde alıp resimlerine bakmasına imkan verebilirsiniz.
5. Kitaptaki konu ve resimleri kullanarak çocuklarla resim yapmak için kullanabilirsiniz.

Tek olumsuz yanı, biraz pahalı olması.

Tek bir ansiklopedi alacaksanız “Nasıl?” bence en iyisi. “Nasıl?” ve “Nasıl Yapılır?” arasında bir çok ortak soru var. “Gezegenimiz” en fazla resimli olan. Bol resim, az yazı; ama zaten sayfa sayısı bol olduğu için dünya hakkında her türlü bilgi detayı mevcut.

İlk Ansiklopedim Larousse, Nasıl?
Mandolin Yayınları


Etiketler: ,
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme: İlk Ansiklopedim Larousse Serisi" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Gökce says:

  güzzeelll.bu aralar tam olarak böle bir kitap istiyordum benim kuzulara

 2. ÇokBilmiş says:

  Türkçe kütüphane programlarına bir türlü güvenemiyorum nedense. Çok basitlermiş ve onca emekle girdiğim bütün veriler bir anda silinecekmiş gibi geliyor. Kullanıp da memnun olan var mı acaba, ben de merak ediyorum…

 3. Pratik Anne says:

  Ayse,
  Baktim ona. O ticari alisveris programi. Hafizasinda bazi kitaplar var ama, ISBN ile bulabiliyorsun. Fakat bendeki cogu cocuk kitabini bulamadi.

  Cok bilmis,
  Kutuphanem uygulamasini gordugum yerlerde az da olsa hep olumlu yorum birakilmisti. Acikcasi kendin Excel ve Access'de hazirladiginda kayip ihtimali ne ise, bence bunlarin da kayip ihtimali o kadar. Bence deneyebilirsin.

  Eve scanner alsam, cik cik bilgisayara yukleyebilsem kitaplarimi.

 4. Cocukla Cocuk says:

  Pratik annem, bu akşam kızımla karne hediyesi bir kitap listesi oluşturduk, tatilde elimizde olması için alacağız. Bu kitapta içindeydi, ben uzun zamandır hep görüyorum kitapevlerinde zaten, çok severek okuyacağız diye düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın