Kitap Değerlendirme: Hayata Parantez Latin Amerika

Dec 17, 2010 - 2 Yorum

Bu aralar kitap okumaya daha fazla vakit ayırıyorum ve özenle seçip (blogcu arkadaşlarımın tavsiyeleri sağolsun) aldığım ve eşimin annesi ve babası ile annemin gelirken getirdiği kitapları teker teker okuyorum. (Yalamadan yutuyorum veya kana kana içiyorum da diyebiliriz).

Bunlardan biri Hayata Parantez Latin Amerika. Çok akıcı bir dille yazılmış, eğlenceli gezi notları / anı kitabı.

Ben sehayati çok severim. Yazarı benim üniversiteden bir arkadaşım. Kitabın dili de sohbete yakın olunca, sanki arkadaşımdan seyahat anılarını dinliyormuş gibi kitaba yumulup bir çırpıda bitirdim.

Merakla takip ettiğimiz seyahat bloglarının taze kitap kokulu versiyonu bu. Fotoğrafları bile var.

Dışarıda hava buzzz, siz kafanıza seyahat hayalleri / planları ile eve tıkılmışsanız veya işe gitmek durumundaysanız bu kitap çölde susuzken içtiğiniz bir yudum suyun tadı gibi bir tad bırakacak dimağınızda. Siz bizzat gitmeden susuzluğunuz gitmez ama Pırıl sizi öyle bir gezdirecek ki, gerçekten 10 ülke gezip görmüş gibi olacaksınız.

Tavsiye edeceğim bir okuma olması dışında orta ve güney Amerika’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız bu kitabı rehber olarak edinmelisiniz.

Arka kapaktan: Hayata Parantez: Latin Amerika“, Pırıl Yay’ın içindeki çağrıya uymazlık edemeyip, 2007-2008’de yaptığı Latin Amerika gezisinde tuttuğu notlardan oluşuyor. Ne bir turistik rehber kitap, ne de bir uyanış manifestosu olma iddiası güden kitap, samimi bir duruşla Yol’ları, ve yolların getirdiği An’ları paylaşıyor.

“Hangimiz normal hayat rutini içinde, işimizi, eşimizi, yükümlülüklerimizi, hatta sıradanlaşan keyiflerimizi sorgulayıp, alternatif bir rota hayal etmiyoruz ki?” sorusu ile başlayan kitap, bir yaşam hayali olan Latin Amerika serüveninin, yazarın kendine 30. yaş hediyesi olarak nasıl gerçeğe dönüştüğünü anlatıyor. Böyle bir gidişe nasıl karar verilir, nasıl planlanır, planlar uygulamada neye dönüşür?

93 günde 10 ülke (Ekvator, Peru, Bolivya, Şili, Arjantin, Uruguay, Brezilya, Meksika, Belize, Guatemala), 60 şehir, yüzlerce yolculuk nasıl yapılır? Böyle bir hayatta neler öğrenilir? Neler unutulur? Neler aranır? Neler bulunur? Hayata açılıp kapanan bir Latin Amerika parantezi ile bir yolculuk, nasıl bir ömre bedel olur?


Etiketler:
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Değerlendirme: Hayata Parantez Latin Amerika" için 2 Yorum yapılmış.

  1. beste says:

    50 inci yasa bende bir latin amerika hediye etsem mi kendime acaba:)

  2. huysuz says:

    ben de okudum bu kitabı, gerçekten çok hoş bir dil kullanılmış ve insan okudukça acilen bir Güney Amerika seyahatine çıkma hissine kapılıyor 🙂

Bir Yorum Yazın