BEO – Toprak . Kum

May 06, 2010 - 1 Yorum

Büyüyorum Eğleniyoru Öğreniyorum un bu haftaki konusu “Toprak / Kum” olur da bahçemizden sözetmemek olur mu?

Chicago’ya bahar erken geldi. Bahçe hazırlıkları erken başladı. Açıkçası ben de biraz hazırlıksız yakalandım. İsveç seyahati falan da araya girince, bir aydır süren ön hazırlıkları ancak geçtiğimiz haftasonu tamamladık.

Yukarıda bellenmiş, havalandırılıp düzlenmiş, işlenmeye hazır bahçemizin resmi var. Arka planda atıktan kompost yaptığımız varil. Sola karışık salata (gibek vb), semizotu ve dereotu ektim. Maydonozlar geçen seneden. Duvara yaşlanmış çitlerin dibine salatalık fidelerini ekeceğim. Sağa biber, mısır ve fasulye ektim. Bir de patlıcan fidelerini ekeceğim.

Artık tohumdan fide, fideden bitki, bitkiden çiçek veya meyve veya sebze çıktığını biliyorlar.

Çocukların kendilerine ait eldivenleri ve kürekleri vs var. Hem Kıpırcan, hem Kımılnaz muhakkak herşeye her adımda yardım etmek istiyorlar. Toprağı bellemek olsun, düzlemek olsun, tohum ekmek, yabanı otları yolmak olsun. Kural: o anda benim elimde ne varsa, o an o alet alınıp kullanılacak. 🙂 Gerisi farketmez.

İkisine de belli sınırlar çerçevesinde (aletlerin güvenilirliği) herşeyi verip iş yapmalarına izin veriyorum. Estek köstek işler yavaşlıyor ama hem onlar eğleniyor, hem ben. Birinin yaptığını, hemen öbürü de yapmak istiyor muhakkak. Bir sen bir ben bahçe işi yapıyoruz. İşleri yapa yapa elleri de alışıyor. Birkaç seneye kalmaz, onları koşacağım işe. Geleceğe yatırım. 😉

Kımılnaz Hanım, bahçede çalışırken bile süsünden taviz vermez. Gözlük ve eldivenlere dikkatinizi çekerim.


Kıpırcan’in toprakla ilgili en büyük takıntısı solucanlar. Solucanları eline alıp iyice inceliyor. Toprakta solunca yuvası açıyor. Sonra onları açtığı deliklere koymaya çalışıyor 🙂 İnternetten araştırdım. Bu haftasonu beraber acilen bir solucan yuvası yapacağız. Vermicomposting i de yakından araştırmak istiyorum.

Bir iki haftaya kum masasını da çıkarıp kurduk mu, bütün yaz toprak ve kumla içiçeyiz demektir.


Etiketler: ,
Kategoriler: Oyun

«       |       »
"BEO – Toprak . Kum" için 1 Yorum yapılmış.

  1. Anne ve Bebisi says:

    Hadi hayirli ve bol bereketli olsun 🙂

Bir Yorum Yazın