Çocuk Oyunları – Düğmeler ve sayılar

Dec 17, 2009 - 1 Yorum


Bu yazıyı kaç ay evvel hazırladım ama nedense koymamışım. (esas resmi bulamamışım herhalde. yeniden mizansen yarattım gece gece 😉 Spindle box ı yapıp yazısını yayınlayınca bunu da ekleme ihtiyacı hissettim.

Spindle box oynamak, sayıları öğrenmek için güzel bir aktivite. Ama bunu yapmak için illa böyle bir kutuya mahkum değilsiniz.

Bu düğme oyununu ben çok evvel acil bir durumda ben bilgisayarda iş yapmam gerekirken Kıpırcan’da yanımda sakin dursun diye yarattım. Dikiş malzemelerimden düğmeler keşfedilip ortalığa dağılınca ben de onları faydalı bir işe koydum.

Renkli A4 kağıdına yanyana sekiz çizgi çizip tepelerine 1 den 9 a kadar sayıları yazdım. Her sütuna tepedeki sayı da gösterdiği kadar düğme koymasını söyledim.

Sonraki seferlerde işin içine renkleri de kattım. Sadece renklere göre ayırmasını söyledim. Onun işi bittikçe ben yeni birşey uydurdum.

Aynı şekilde spindle box ortaya çıkınca çubuklardan evvel düğmeleri çıkardım. Kıpırcan sayılara göre ayırdı. Kımılnaz düğmeleri boşalttı doldurdu. Herkes kendi çapında eğlenip oyalanıyor.

Aynı şekilde ile Hava, Su ve Kara etkinliğini taşıt oyuncaklarınız (araba, uçak, gemi vs) ile de oynayıp değişik bir versiyon yaratabilirsiniz. Biçimlerin sınırlarına hapsolmayıp farklılık yaratabilirsiniz.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Çocuk Oyunları – Düğmeler ve sayılar" için 1 Yorum yapılmış.

  1. knittedtoys says:

    Çok güzel oyun çeşitleir koymuşsunuz. Sağolun…Çocuklarınızın ismine özel kitaplar hazırlıyoruz. Çocuğunuz kendi resmini ve ismini kitapta görünce çok mutlu olacaktır.

    http://dombilikitap.blogspot.com/

Bir Yorum Yazın