BEO – Hava durumlu haftalık takvim

Oct 07, 2009 - 8 Yorum


Büyüyorum Eğleniyorum Oynuyorum’un Hava Durumu etkinliği haftasında aklıma düşen ve daha ancak Türkiye’den geldikten sonra başlayıp bitirdiğim, ev yapımı hava durumlu haftalık takvimi gururla sunarım.

Öncelikle bu tabloyu başka bir yerde gördüm diye düşünüyorsanız, zorlamayın. Ben hemen ilham kaynağımı (!!!) vereyim. Haftalık Takvim

Zahmeti, malzemesi, uğraştığım saatler ile beraber bunu elde yapmak bana daha pahalıya mal oldu gibi. Bir de sonrada bu firmanın bize çok yakın bir mağazası olduğunu farketmemle beraber güldüm kendime. Ama oğlum da yardım ettiği ve onun da emeği geçtiği için kendi de severek kullanıyor.

Bu takvimle neler yapıyoruz?

 • Kıpırcan her gün babasının işe gidip gitmeyeceğini soruyor. Okula başladığından beri de, o gün okula gidip gitmeyeceğini soruyor. Bu takvim haftaiçi/haftasonu ayrımını öğrenmesine yardımcı oldu. İş/Okul günü olup olmadığını buradan takip ediyor.
 • Hangi ayda olduğumuzu öğreniyor.
 • Bir ayın günlerinin sayılarla ifade edildiğini ve bu sayıların nasıl söylendiğini öğreniyor. Ayın 5’i gibi.
 • Haftanın günlerini öğreniyor.
 • “Bugün”, “Yarın” ve “Dün” kavramlarını öğreniyor. Bunların her gün değiştiğini görüyor. “Yarın şu olacak”, “dün bu olmuştu” dersek daha iyi anlamasına yardımcı oluyor.
 • Hava durumunu gözlemleyip, tanımlayıp, takip etmeyi öğreniyor.
 • Bütün bunları hem İngilizce, hem Türkçe öğreniyor. Görsel olarak İngilizce hazırladım çünkü ilk olarak ingilizce öğreneceği için, kafası karışsın istemedim. Sözel olarak biz her ikisini de tanıtıyoruz.

Malzemeler

 • Kanvas gibi ağır bir kumaş (Duck Cloth)
 • Kalın şeffaf plastik
 • İplik
 • Kumaş boyası (veya daha kolayı, düzgün bir adres etiketi bile olabilir aslında)
 • İnce tahta çubuk
 • Yün ipi

Kartlar için

 • Karton kağıdı (Card Stock)
 • Laminasyon aleti

Yapılışı

 1. Önce ne büyüklükte yapacağınıza karar verin. Ben örnek aldığım üründen daha küçük hazırladım. 2in x 2in (inch) boyutunda kartlar kullanacağımı varsayıp, bundan yola çıkarak dikiş payları ile beraber 16.5 inch eninde kumaş kestim. Bunu yaparken beyaz dikiş kalemi ile neyi nereye yerleştireceğimi belirledim.
 2. Sonra üstü hariç üç kenarını 1/2 inchten kıvırıp makina ile kapadım.
 3. Plastikleri yeteri kadar kesip, normal dikiş ipliği ve makina ile kumaşa diktim. Önce yanları ve alt kenarını, sonra kartları ayıran bölmeleri, daha evvel çizdiğim çizgileri rehber alarak diktim.Burada bir ipucu vereyim. Eğer kumaş arkada toplanırsa, söküp söküp dikmeyin. Bittikten soran arkadan ütü basın. Sonra da iyice gerip soğumasını bekleyin. Ama ütü çok sıcakken basın ve beklemeden kaldırın. Yoksa olduğu yere yapışmasın. Böylece plastik genişleyip kumaşla eşit oluyor.
 4. Sonra ay ve gün isimlerini yazdım. Bu esnada Kımılnaz tabloyu alıp ters çevirip üstüne yazı yazmaya kalktı ve günler ve ay yazısı biraz dağıldı.Bu yüzden keşke adres etiketine bastırıp yapıştırsaydım, daha düzgün olurdu diye düşünüyorum.
 5. Önce içine koyacağım kartları hazırladım. Bilgisayarda 1-31 e kadar sayıları, ay isimlerini ve hava durumu tiplerini MS Word deki clipartlardan ve Hava Durumu tablomuz için daha evvel bulduğum görsellerden de faydalanarak hazırladım. Bunun dışında doğumgünü, okul tatil, bayram ve seyram gibi özel günler için de kartlar var. Hepsini Kıpırcan lamine etti ve kesti.
 6. En zor kısmı, ceplerini yapmaktı. En fazla sayı kartları yer tutuyordu. Onları üstüste koyup üzerine cep olacak şekilde ne kadar kumaş gerektiğini belirledim. Sonra makine ile içten tabloya daha evvel belirlediğim yerlere diktim. Bu dikiş bayağı zahmetli oldu.
 7. En son, aldığım çubuğu kesip, kumaşın üstünü bu çubuğun çeversine uygun şekilde diktim. Çubuğu geçirip bu kısmı kapadım. Yün ipini de zımba ile her iki kenara tutturunca duvara asılmak üzere hazır oldu.
 8. *Dikiş esnasında pedala Kıpırcan bastı. 🙂

  Dip not: Durduk yere kendi ayağımızı vurmamak için haftasonu ve haftaiçi ayrımı yaparken, haftasonuna daha iyi imajı verebilecek renk ve resimlerden kaçındım. Sadece ikisi farkli olsun diye birine beyaz, diğerine sarı renk kullandım.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Dikiş Odası, Eğitim, Oyun

«       |       »
"BEO – Hava durumlu haftalık takvim" için 8 Yorum yapılmış.

 1. Doğa says:

  Benim tarayıcımda mı sorun acaba.. görünmüyor linkler 🙁

 2. pelin says:

  Harika olmuş. yapmayı çok isterdim ama benim için çok zor. keşke buralarda da satılsa…

 3. Cocukla Cocuk says:

  Çok çok beğendik belki biz de yaparız bizimkiler için. Normal takvim üzerinde işaretleyerek ilerliyorduk ama faydası bununla karşılaştırılamaz elbette. Ellerinize sağlık

 4. Esin says:

  çok basit çok iyi bi fikir!!! elinize beyninize sağlık!

 5. Pratik Anne says:

  Sevgili Doga,Yazıda bir adet link var o da calisiyor. Ayni linkten bahsediyorsak tabi.

  Sevgili Pelin ve Sevgili CocuklaCocuk,
  ben bunu yaparken annem seritli takvimleri hatirlatti. Hani takvimlerin uzerinde seffaf serit vardir. Ay ve gun de. O seritte kirmizi bir kare vardir. o kareyi gun gun oynatirsin. Dusununce hakikaten o da -hava durumu olmasa da- takvim olarak ayni isi gorur.

  Sevgili Esin,
  Ben tesekkur ederim ugradigin icin. 🙂

 6. Anonymous says:

  çalışmalarınız harika. bir şey sormak istiyorum: bu çalışmaları hazırlarken kullandığınız bir terim var lamine etmek. bu ne anlama geliyor? laminasyon aleti nedir, neye benzer, nerde satılır, kaç kuruştur vs… 🙂
  bilgilendirirseniz memnun olurum.

 7. Pratik Anne says:

  Sayin Adsiz okuyucum,
  Ornek vermek gerekirse, nufus cuzdaniniz seffaf ama sert bir plastik ile kaplidir. Bunun adi laminedir. Ingilizceden geldigini tahmin ediyorum cunku ingilizce fiili "Laminate" dir.
  Bunun icin bir laminasyon aleti ve de bolca pvc/plastik lamine kagidi gerekir.
  Plastik kagidin icine lamine etmek istediginiz karti koyarsini. Aletini icine sokunca alet onu isita isita yapistirir ve sertlestirir.
  Turkiye'de fiyati ne bilmiyorum. Burada Avon satiyordu, ben oradan aldim. Plastik postelerini de kirtasiyeden. Kirtasiyelere, Carrefour veya buyuk alisveris marketlerine sorabilirsiniz.

 8. Anonymous says:

  Merhaba,
  Etkinliklerinizi bir süredir takip ediyorum ve çok faydalı biz de bazılarını yapmaya başladık oğlumla. Yalnız merak ettiğim bir şey var. Kartları lamine etmeden önce resimleri nasıl renklendiriyorsunuz? Renkli printer ile mi? Başka nasıl bir yöntem önerirsiniz?
  Teşekkürler

Bir Yorum Yazın