Çocuk ve dünya

Jan 13, 2009 - 5 Yorum


ArchiSugar‘ın son yazısı Umut ve Barış‘ı okuyunca, değişik eğitim ekolleri üzerine okuduğum makalenin girişi geldi aklıma.

Waldorf, Montessori, and Reggio Emilia are three progressive approaches to early childhood education that appear to be growing in influence in North America and to have many points in common. This article provides a brief comparative introduction and highlights several key areas of similarity and contrast. All three approaches represent an explicit idealism and turn away from war and violence toward peace and reconstruction. They are built on coherent visions of how to improve human society by helping children realize their full potential as intelligent, creative, whole persons.

“Waldorf, Montessori ve Reggio Emilia, okul öncesi çocuk eğitimi konusunda Kuzey Amerika’da etkisi arttığı gözlenen ve de ortak birçok yönü bulunan üç ilerici yaklaşımdır. Bu makale kısa karşılaştırmalı bir giriş ile önemli benzerlik ve farkları içerir. Üç yaklaşımda da gözle görülür bir idealizm ve savaş ve şiddete sırt dönüş ile barışa ve yeniden yapılanmaya dönüş gösterir. Bu yaklaşımlar, çocukların zeki, yaratıcı ve tam bir birey olarak potensiyellerini farketmelerini sağlayarak insanlığı iyileştirmek vizyonu üzerine kurulmuşlardır. ”

Biz bir üst neslin ve de kendi neslimizin çıkardığı savaşları durduramadan, yarattığı yozlaşmayı yokedemeden, yaptığı ahlaksızlığı uzaktan ayıplayarak, ettiği kavgayı uzağından geçerek yaşayıp gidiyoruz. Gelecekten güzel birşeyler istiyorsak (o da çocuklarımız için) anahtar (yine) çocuklarımızda. Bizim yapabileceğimiz çocuklarımız doğru yönde yetiştirmek.

Malesef bir kısmımız çocuklarımızı barış, sevgi, saygı, ahlak prensipleri ile sarıp sarmalayarak yetiştirmeye çalışırken, diğer çocuklar savaş, kavga, ahlaksızlık ve terbiyesizlik görerek, istismar edilerek büyüyorlar. İkinci gruptaki çocukların, yani geleceğin, çoğunlukta olduğunu gördükçe kahroluyorum.

Bahsi geçen makalenin tamamını burada okuyabilirsiniz.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Çocuk ve dünya" için 5 Yorum yapılmış.

 1. elbruze says:

  Düşününce benim de içim kararıyor, dua ediyorum kızım için, bütün bebekler ve çocuklar için… umarım her şey güzel olur.

 2. ALPEREN'İN GÜNCESİ says:

  sevgili pratik anne
  haftalardir Waldorf & Emilia yi arastiriyordum bu makale de cok isime yarayacak gibi gorunuyor
  Sevgiler Elif

 3. Pratik Anne says:

  Elif,

  Konu hakkinda 3-4 guzel makale linki daha koyabilirim, ilgileniyorsaniz.

 4. ALPEREN'İN GÜNCESİ says:

  hem de ne bicim ilgileniyorum Burcu :)) Waldorf konusunda daha cok Almanca makalaler var. O konuda hala zayif hissediyorum kendimi. Simdiden tesekkurler.
  Sevgiler Elif

 5. bahar says:

  burcu diger linkleri koyabilir misin benimde ilgimi cekti bu konu walddorf ve emilia yi daha yakindan incelemek istiyoru:)tesekkurler sevgiler..

Bir Yorum Yazın