BEO – Dokunma / Hissetme

Dec 26, 2008 - 3 Yorum

KIMILNAZ (1 YAŞ)

Sıcak ve Soğuk

Sabah kahvaltısında bir bardak sıcak su ile bir bardak buzlu soğuk su hazırladım. Pişmiş yumurtanın yanına bir de dolaptan soğuk yumurta çıkardım.

Fotoğraf çekmesi zor oldu. Dokunarak sıcak ve soğuk hislerini sesleri ile beraber tecrübe ettik. Sıcak ve soğuk derken işaret dilindeki karşışıklarını da kullandım.


Sert yumuşak

Çeşitli oyuncaklarla sert yumuşak testi yaptık. Önce ben gösterdim. Sonra Kımılnaz’a sordum. Abisinin sert ve yumuşak çekicileri yukarıda.

Maruzat : Yukarıdaki fotoda görüldüğü üzere Kımılnaz (ve Kıpırcan’ın) serbest hareketli oldukları aktivitelerde foto çekmem zor oluyor. Tam iş yaparken fotoğraf makinasını görünce ilgileri dağılıyor ve makinayı almak için üstüme saldırıyorlar. Elişi dışında fotoğraf çekemeyeceğim sanırım artık.

KIPIRCAN VE KIMILNAZ

Düz-pütürlü

Kumaş küplerimizle düz pütürlü kaygan yüzeylere dokunduk. Değişik kumaşları elledik.

Burun burun
Dokunma illa elle olacak değil. Burunlarımızı, çenelerimizi, yanaklarımızı, ellerimizi, ayaklarımızı birbirine değdirip isimlerini söyledik. Burun burun, çene çene, yanak yanak. Kımılnaz yüzün parçalarının isimlerini de pratik etmiş oluyor. Bunu çok ufak bebeklerle de yapabilirsiniz.

KIPIRCAN (3.5 YAŞ)

Maddeler
Gün içinde evde tahta, cam, plastik, kumaş, metal ne varsa ellerimizle dokunarak veya tıktıklayarak nasıl hissetiğimizden bahsederek maddeleri tanıttım.

Harfler ve sayılar
Bunu Ana öğretmişti. Sayılar veya harfleri birbirimizin avucunun içine veya sırtına parmağımızla çiziyoruz ve söylüyoruz. Çocuklar için harf ve sayı şekillerini görerek yazmak dışında da kafalarında oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Torbadan şekil tanımaYeni aldığımız Guidecraft 3D Feel & Find oyuncağının sadece geometrik şekillerini alıp torbaya attık. Oyun, elimizi torbaya sokup, bakmadan ellerimizle yoklayarak ne şekli seçtiğimizi anlamaktı. Oyunu hem izah ederek, hem göstererek birkaç kere oynadık. Kıpırcan’ın torbadan şekli aniden çıkarıp, “Aaaa kare seçtiiik” demeden içinde sabırla ellemesi ve öyle anlaması gerektiğini kavraması biraz uzun sürdü. Bu oyunu evdeki herhangi birşeyle oynayabilirsiniz. Şekil yerine oyuncağın ismini de söyleyebilir.


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"BEO – Dokunma / Hissetme" için 3 Yorum yapılmış.

 1. Açalya says:

  iyi ki pismis yumurtayi pismemisin ustune vurmamis…boylece cikan ses de test edilip ogrenilmis olurdu 🙂
  Kimilnazin dogup da abisiyle oyunlar paylastigiNA, yemek masasinda oturup kendini besleyebildigine hala inanamiyorum. Zaman ne cabuk geciyor.

  Asagidaki yazi dizisini cok severek okudum, cok yararli olacak bizim icin de ileride.

 2. Anonymous says:

  Vallahi kıskanıyorum sizi çocuklarınızla bu kadar ilgilenebildiğiniz için. Sizi okudukça ben hiç ilgilenmediğimi düşünüyorum ve ayrıca çok sabırlı olduğunuzu düşünüyorum. Kutluyorum gerçekten sizi

 3. Pratik Anne says:

  Adsiz,

  Farkindaysan oyunlar cok basit. her an heryerde o an oynanabilecek oyunlar. Kahvalti sirasinda, ev icinde kostururken vs. Her dakika oynuyormusuz gibi izlenim olmasin. Ben de baska seylere kosusturuyorum gun icinde ama mumkun oldugunda belli saatleri onlara ayirmaya calisiyorum.

  Acalya valla fotograflari nasil cektigimi bir ben bilirim bir Allah. Sicak suyla ve cig yumurtayla bir muzurluk olmasin diye ugrastim baya.

Bir Yorum Yazın