Tuvalet eğitimi ve tuvalet alışkanlığı – 1

Nov 24, 2008 - 9 Yorum


Yazılacak çok şey var aklımda ama vakit yeter mi? Artık yettiği kadar yazıp yazıp ekleyeceğım bloga.

Öncelikle konu ile ilgili iyi bir haber aldım. Tuvalet eğitimine alternatif tuvalet alışkanlığı yazımda bahsettiğim Diaper Free Baby kitabı, Bezsiz Bebek olarak Türkçe’ye çevrilmiş, ilgili okuyucularını raflarda bekliyormuş.

Bizde hem tuvalet eğitimi uygulanıyor malum hem de tuvalet alışkanlığı. Her iki cepheden de tecribe ve yorumlarımı paylaşmak istiyorum. Öncelikle Kıpırcan ile “Tuvalet Eğitimi” cephesi:

Malum Kıpırcan ufakken evde de olsa tüm gün çalışıyordum. Bu yüzden annem ve anneannemin tavsiye ettikleri gibi Kıpırcan dik durmaya ve özellikle emekleyip sıralamaya başladıktan sonra düzenli olarak tuvalete götürüp tutmaya veya oturtmaya alıştıramadım. Ara ara denedim. Özellikle 18 ay civarı çok güzel tuvalete oturuyordu. Hiç çiş veya kaka denk gelmemişti ama kızıp bağırmadan oturup, kitap okuyup, küvetin raylı kapısının üstündeki aynada şaklabanlıklar yaparak vakit geçiriyorduk.

Ana da sağolsun pek üzerine düşmeyince ben de takip etmedim. Böyle böyle geldik 2.5 yaşına. Kımılnaz gelmeden evvel birkaç kere denedik. Bu yaşta daha akıllı ve bilinçli olduklarından ne isteyip ne istemediklerini çok iyi biliyorlar ve de inatlarını kırması çok zor oluyor. Ancak hazır olduğunu da biliyordum çünkü çişini ve kakasını kontrol edebiliyordu. Gece uykusundan kuru kalkıyordu. Ondan sonra ortalıkta dolanırken kahvaltıya oturmadan bez aşağı sarkmaya başlıyordu. Bezimi değiştir diye buyuruyordu bey. Kakasını yaparken de illaki girecek bir delik arayıp, bize de başka yere bakın diyordu. Başka yere baksak kaç yazar, kokudan kaçış yok ki.

İlk başta tuvalete götürüp çişi veya kakayı denk getirme ve gelince ödüllendirme yöntemini deneyelim dedik. Yemedi. Tuvalete veya oturağa gelmek bile istemedi. Sonra bezi çıkardık. Bu sefer çişini tutmaya başladı. Tasla etrafında bekledik istemedi. Zaten kabızlık derdi de var. Hadi dedik sarpa sarmadan tekrar beze soktuk. Kitap okuduk, çıkartma vs ödülleri işe ikna etmeye çalıştık. Hiçbiri işe yaramadı.

Sonra Türkiye tatili, taşınma, Ana’nın bizden ayrılması ve de göbeğimin büyümesinde dolayı onunda koşturup zıplayarak ilgilenememem Kıpırcan’da büyük huy değişiklikleri yarattı. Sadece tuvalet eğitimi değil tüm huyu suyu değişti o dönem. Ardından bebeğe hazırlık telaşesi ve benim yine hastaneye gidene kadar çalışmam yüzünden çok ısrarcı olmadım. Velhasıl Kımılnaz doğdu. Bu sefer de “kardeş geldi, bana yine tuvalet diyorlar.” demesin diye bekledik.

Kımılnaz 4. ayına, Kıpırcan 3 yaşına yaklaşırken, havalar da ısınıyor bahanesiyle (Nisan ’08) tekrar başlasam mı diye düşünüp duruyordum. Bana birgün geldiler. Ama hakikaten geldiler. Çünkü iki çocuğun bezi ile uğraşmak yıpratıcı bir durum. Hele de biri katır kadar olmuşsa ve de aklı herbirşeye erip de inadına bez istiyorsa. Hele hele ufak olanı aynı dönemde tuvalet işini yoluna koymaya başlamışsa….

Sabah kalkıp anneme “bezi atıyoruz” dedim. O da baktın deli dön geri, ne yapacak, “peki” dedi. Kütüphaneye gittim; ne kadar kitap, Elmo’lu tuvalet DVDsi, çıkartma vs varsa aldım geldim. Evde ne kadar müzikli sesli oturak varsa ortaya çıktı. Uyanan Kıpırcan beyin altından bezini çıkardık. “Hadi” dedik, “bez yok, tuvalet var”. “NOOOO” diye karşı koydu. “Bez bitti” dedim. “İstediğin kadar NO de”.

3 hafta, sevgili anneler ve anne adayları. Yazı ile, tam üç hafta ben Kımılnaz’ı bıraktım, her Allah’ın günü Kıpırcan ile bayıla bayıla DVD seyrettik, oturağın sesleri ile oynadık, kitaplar okuduk ama o tuvalete veya oturağa otururken çığlık çığlığa karşı koydu. Bez takmadım. Ben inat ettim. Günde 5 kere üst baş, 2 kere yatak değişti. Hiç kimse sesini çıkarmadı. Allahtan annem vardı da o toparladı bizi. Yalvardık, yakardık, konuştuk, ödüller vaadettik. Bazen iyi günlerimiz oldu. Ama Kıpırcan’ın inadı asla kırılmadı.

Sonunda ben pes ettim. Askere gidince komutanlar çıkarır artık bezini diye bıraktım.

Devamı gelecek…

Konu ile ilgili diğer yazılarım:
Tuvalet eğitimine alternatif tuvalet alışkanlığı
Tuvalet eğitimi ve tuvalet alışkanlığı – 2
Tuvalet eğitimi ve tuvalet alışkanlığı – 3

 

Bezsiz Bebek
Christine Gross-Loh

Etiketler: , , ,
Kategoriler: Tuvalet Eğitimi

«       |       »
"Tuvalet eğitimi ve tuvalet alışkanlığı – 1" için 9 Yorum yapılmış.

 1. AsYa says:

  :)))merakla takipteyim

 2. sühendan says:

  Vallahi ben de çok çektim tuvalet konusunda.Sizin hikayeniz bizimkindende zormuş.Benim de alıştırma dönemim hamileliğime denk gelmişti.Fakat çok yoruldum.Dediğiniz gibi çocuk büyük oldukça inatlık da daha çok oluyor.Kandırmak biraz daha zorlaşıyor.Sonra ben baktım hamilelikle birlikte yapamıyorum.Hiç istemediğim halde pes ettim.Ama kardeşi olunca “ben bebek değilim.Bezimi çıkar” diye kendi teklif etti.Ama hala da kaçırmalarımız oluyor.

 3. Canito ve Pınar says:

  devamını heycanla bekliyorum ve ayrıca yazıyı okurken koptum 🙂

 4. Ferda says:

  devamını gercekten merak ediyorum. aynen sizin yaşadıklarınızı yaşadım. ve halen bezliyiz… gerçekten merakla bekliyorum.

 5. Keremino says:

  :@ Uppsss… Biz de zamanı geldi artik baslasak mı diye dusunuyorduk. En iyisi başlamayalım, askerde hallederler:))

 6. İLKAY says:

  Ahh ah ikinciye hamileyim aynı şeyleri yaşıyordum hevesle yazdıklarını okudum tamam dedim güzel bir ipucu gelir şimdi. Son kısmı okuyunca hayalkırıklığı yaşadım. Ama ne olur şunu bir mutlu sonla bitirsekde örnek teşkil etse, yoksa kızları da askere almak zorunda kalacak olan Türk silahlı kuvvetlerine acımaya başladım:))

 7. Rana Eslem GULMEZ says:

  heyecanla bekliyorum))

 8. ozlm says:

  aynından bende de var yaa.
  aynısı hemde. birebir.
  bende pes ettim senin gibi.
  doktoru da zorlama zamanı gelince kendisi istemeyecek dedi.
  bıraktık kendi haline.

 9. esracik says:

  burcucugum, merakla devamini bekliyorum, malum bir de ben de var aynindan:)

Bir Yorum Yazın