Bebeklerin hızlı büyüme dönemleri

Feb 25, 2008 - 3 Yorum

Annelik izni geride kaldı ve bugün işe geri döndüm. İş yapmayıp çocuklarla vakit geçirmeye çok alışmıştım. Yeni düzene adapte olmamız zaman alacak.

Kımılnaz bu cuma 12 haftalık oluyor. Vakit göz açıp kapayıncaya kadar 3 aylık oldu bile yumurta. İkinci bebeğe bakmak kolaymış. Zor olan iki çocuğu idare etmek. Allahtan Kıpırcan’ın kıskançlığı yok. Fakat her ikisine birden ilgi ve şevkat göstermek lazım, oyun oynamak lazım. Allah annemden ve eşimden razı olsun. Arada Kıpırcan’a yemek yedirirken sofrada Kımılnaz’ı emzirdiğim oluyor ama genelde çocukları paylaşıyoruz. Daha yeni yeni üçlü dörtlü aile olarak oynamaya başladık.

Bu arada hala şaşırdığım şeyler oluyor tabi. “Hah bugün herşey tıkırında” derken ertesi gün yine 5 bilinmeyenli denklem gibi şeylerle uğraşıyoruz. Bunlardan biri de bebeklik döneminin hızlı büyüme dönemleri.

Bebeğiniz gün içinde her zamanki gibi emzirdiğiniz veya yemek verdiğiniz halde doymamış gibi ise yattığı uykudan hacıyatmaz gibi uyanıyorsa ve normalden daha huysuz ise hızlı büyüme döneminden geçiyor olabilir. Bu dönemler genelde 2-3 gün (en fazla 1 hafta) sürüyor. Zaten ne olup bittiğini anlayana kadar son bir gün normalden daha fazla emziriyorsunuz. Çünkü kesin bir tarihi veya kesin bir belirtisi yok.

Hızlı büyüme dönemleri yaklaşık 7-10. gün, 2-3. hafta, 3. ay, 4. ay, 6. ay ve 9. aylarda başgösteriyor. Sadece büyümeden dolayı değil dönme, emekleme, yürüme gibi gelişim devrelerinde de aynı belirtiler olabilir. Bu dönemlerde bebeğinizi gözlemleyip onu daha fazla emzirmek gerekirse formula veya katı mamalara geçtiyseniz daha fazla püre desteği vermek en iyi çözüm. Normalde her ağlamaya meme ile koşmamak lazım derim. Bu dönemler bahsettiğim bu tavsiyeyi kulak arkası etmeniz gerekecek dönemlerdir. Tabi bebeğinizi gözlemlemeye devam etmek kaydıyla.


Etiketler: ,
Kategoriler: Bebek / Çocuk

«       |       »
"Bebeklerin hızlı büyüme dönemleri" için 3 Yorum yapılmış.

 1. sedaydin says:

  ne kadar tesekkur etsem az…ben de ne guzel 4 saatte bir emziriyorum derken 2-3 gundur tekrar 2 saatte bire donmenin buhranini yasiyodum:) midesinin buyudugunu dusunuyordum ama sizden gelisme-buyume donemi olarak duyunca icim rahatladi…ise donme konusunda, kara kara dusunuyorum, 2 ayim daha var bu arada sizin deneyimlerinizi okuyarak alistirma yapacagim.
  sevgiler…

 2. Başak says:

  Tecrübeli anne olmak böyle birşey demek ki 🙂
  3.aya yaklaştığımız şu günlerde, bir haftadır “hacıyatmaz”,”hacıhiçamahiçuyumaz” ve hacıemzirsendeağlar” durumlarıyla boğuşup, en sonunda sütüm yetmiyor herhalde ben artık gündüzleri de mama vereyim demiştim ki, yazınızı okudum.
  Şimdi diğer yazılarınız arasında dolaşmaya gidiyorum ama anlaşılan o ki bundan sonra sizi sık sık ziyarete geleceğiz 🙂
  Tabii fırsatınız olursa (bizde pek tecrübe yok ama) bize de bekleriz (biz derken : başak+efe deniz)

 3. ulku gonen says:

  merhaba benim 6 ,5 aylik bir bebegim var uyku problemimiz yok ama uyanikken surekli hareket halinda apalamaya basladi simdide oturmak istemiyor neredeyse yurumeye calisiyor bu durum sizin bahsettiginiz hizli buyume donemi olabilir mi acaba

Bir Yorum Yazın