Çocuk ve bebeklerle uzun seyahatler ve uçak yolculukları

Sep 11, 2007 - 24 Yorum

İki haftalık okyanus ötesi yolculuğumuzdan kazasız belasız döndük Allah’a şükür. Gitmeden evvelki yolgunluğumuzu da katarsanız aslında eve geldiğimizde fiziken dinlenmek için bir hafta daha tatile ihtiyacımız varmış gibi hissediyorum ama ruhen ve manen çok dinlendirici bir tatil oldu.

Oğluşla tahminimizden çok daha rahat iki 12 saatlik uçak yolculuğu gerçekleştirdik. Bu korku ile karışık düşük beklenti aslında en son uzun yolculuğumuzu 1 sene evvel yani Kıpırcan 15 aylık iken yaptığımız içindi ve ne ile karşılaşacağımızı tam olarak bilememekten kaynaklandı. Yoksa ben hazılıklarımı sağlam yapmıştım.

Buradan giderken kolay oluyor ama Türkiye’den dönüş tam gündüz vaktine geldiği için çok uzun ve zor oluyor. Buradan gidişte hazırlıklarınızı yapıp, akşam yemeğini veya sütünü verip yatırdınız mı inene kadar uyumaları işten bile değil. Ama dönüşte bir öğle uykusu sonrası hiper aktif ve sonlara doğru uykusu başına vurmuş bir çocukla 2 koltukta 10 saat kadar mıhlanıyorsunuz.

Kipircan ile 3 aylık, 15 aylık ve 27 aylıkken yaptığımız 3 uzun uçak yolculuğu ve uzun seyahati sonrası tecrübelerimiz ve ipuçları

Yolculuk öncesi hazırlıklar

1. Rezervasyon
THY ile direk İstanbul’a uçma imkanımız var. Diğer havayollarına göre pahalı olsa da gözardı edilemeyecek bir rahatlık. 11.5-12 saatte İstanbul’dayız. Ama ilk uçuşta giderken emziren bir anne olarak rezervasyon yaptığım halde yerimi değiştirip beni iki erkek arasına yerleştiren ve ikinci uçuşta yine rezervasyonumuzu önceden yaptırdığımız halde soyadlarımız farklı olduğu için beni ve anneanemi farklı yere oturtan THY’ye karşı oldukça temkinliyim. Yine yolculuk öncesi son güne kadar daha evvel yaptırmış olduğum yerlerin rezervasyonunu tekrar tekrar kontrol ettirdim. “Bir hamile, bir çocuk, bir yaşlı geliyoruz, bir yamukluk olmasın.” diye sıkı sıkı tembih ettim.

2. Yer seçimi
A. Eğer 2 yaşından küçük bebeğiniz var ise THY A-343 serisinde 10 ve 26 numaralarda bulunan bulk head denen paravan önünde yer ayırın. Yine uçuştan uzun süre evvel “bassinet” denen bebek sepetlerinden ayırtmayı ihmal etmeyin. Uçağa sıvı sokma konusunda güvenlik kıllık çıkarabileceği için kaplarınızı ve biberonlarınızı alıp süt rezerve edin. Katılara geçmişseniz bebeğiniz için kavanoz mama da isteyebilirsiniz. (Solda: geçen seneki uçuşta Kıpırcan ve komşusu basinetlerinde yatma hazırlıkları yaparken)

B. Eğer iki yaşından büyük çocuğunuz var ise A-343 te 18-19 veya 34-35 nolu sıraları tavsiye ederim. Genelde paravan önüne uzak olduğundan küçük bebeklerin ağlama seslerinden nispeten uzak oluyorsunuz. Çocuğu allem edip kallem edip uyutup da başka bebekler ağladığı için uyanırsa çok acı oluyor. Cam kenarında olması kalkışta gecikme olursa oyalamak için çok işe yarıyor. Biz 4 kişi olduğumuz halde iki cam kenarı iki orta koltuk aldık. İniş ve kalkışta uçaklarla ve kamyonlara bakarak oyalandı. Her iki kalkışta da gecikme olduğu halde idare ettik. Çocuğunuz için çocuk menüsü rezerve etmeyi unutmayın.

(Başka uçaklarla uçuyorsanız yer için seatguru.com‘u tavsiye ederim. Rezervasyon yaparken uçak modelini sorunca söylüyorlar. Eger paravan önü ayırtmayacaksanız seatguru.com‘daki yerleşim planlarından görerek yer seçmek daha sağlıklı. THY’nin uçakları için THY filo linkine bakabilirsiniz.

3. Ekipman

A. Bebeğinizi taşımak için sling veya kanguru almanızı tavsiye ederim. İmkanınız varsa gideceğiniz yerde bebek yatağı, araba koltuğu, bebek arabası gibi büyük malzemeleri aileden, otelden veya kiralık araba şirketinden ayarlayın. Yolda yanınızda taşımak zorunda kalmayın. Otelde kalacaksanız bir adet sıvı geçirmez bebek yatak örtüsü kullanışlı olabilir. Ben otelde kalacaksak genelde yastık kılıflarımızı ve bir set yüz havlusu da yanımızda götürürüm. Aksi halde Onestepahead de faydalı portatif ürünler bulabilirsiniz.

B. 2 yaşından sonra çocuğunuza ayrı koltuk alacağınız için onu oturturken araba koltuğu kullanmayı tecih edebilirsiniz. Araba koltuğunda daha rahat uyuyor olabilir. Veya yüksekte olduğu için camdan dışarısını daha rahat görüyor olabilir. Rahat oturduğu için araba koltuğunun emniyet kemeri ile daha uslu oturuyor olabilir. Bu konuda benim sahip olmadığım fakat çok tavsiye edildiğini duyduğum Sit’n Stroll Araba koltuğunu tavsiye ederim. Açılıp kapanan tekerlekleri ile uçaktan çıkıp havalanındaki işleri bitirene kadar da çok kullanışlı olduğunu duydum. 4 yaşına kadar kullanılabilen bu koltuğu kullanan birçok arkadaşım var, çok memnunlar ve parasına değdiğini söylüyorlar. Biz evde bir koltuk daha saklamaya yer olmadığından bildiğimiz araba koltuğu (convertible car seat) ile idare ettik.

C. DVD Player
2 yaşından büyük çocuklar için arkadaşlarınızdan Portatif DVD player ödünç almanızı tavsiye ederim. Biz iki hafta için yanımızda laptop taşımadık. Ancak gidiş ve dönüşte bizimle aynı uçuşta olan iyiliksever bir arkadaşımız yedek pili olan laptopu ile imdadımıza koştu. Erken davranabilirseniz eBay’de oldukça uygun fiyata açılmış ürünler de mevcut.

4. Psikolojik olarak hazırlık
Eğer çocuğunuz laftan anlayacak yaşta ise bir hafta evvelinden uçak yolculuğu yapacağınızı, uçağa binip atta gideceğiniz anlatabilirsiniz. Koltukta oturup uslu uslu oturursa çok güzel bir yere veya anneanne veya babaanneye gideceğini anlatabilirsiniz.

Uçuş günü

1. Çocuğunuzun yaşına göre bebek çantası ve el bagajı hazırlamak gerekiyor.

A. Eğer bebeğiniz var ise

 • Bolca bez
 • 2 takım yedek kıyafet, çorap
 • Bir hırka veya sweatshirt
 • Kundaklıyorsanız kundak
 • Biberonlar
 • Gerekiyorsa formula
 • Yedek emzik
 • Bolca ıslak bez
 • Bir şişe tylenol
 • Gerekli ilaçlar ve ilk yardım paketi
 • Bir kaç diş kaşıma veya çıngırak oyuncağı
 • Emzirme örtüsü
 • Siyah ince bir örtü
 • Alt değiştirmek için koruyucu örtü
 • Bebeğiniz ağladı diye uyuz bakışlar fırlatan olursa onlara hediye edilmek üzere hediye kulak tıpası
 • Fazla battaniye almanıza gerek olmayabilir. THY nin yastık ve battaniyeleri çok güzel oluyor. Şirketten şirkete farklılık olabilir.

  Ben şahsen 6-7 aylığa kadar bebeklerle yolculuğu daha kolay buluyorum. Emzir bassinet’e yatır, hop uyut. 6-7 aylıktan sonra etraf ilgisini çektiği için örtü ile falan kapatmak gerekiyor. Ayaklandıktan sonra biraz daha zor. 2 yaşından sonra biraz daha kolaylaşıyor.

  Aklınızda bulunması gereken birşey paravan önünde bassinet’lerin üstünde TV ekranlarının olduğu. Uyuması için yatırdığınız bebeğiniz o karanlıkta hareket eden renkli ışıkla muhtemelen kendini açacak. Ondan koyu bir örtü ve belki sopamsı bir düzenek ile bassinet’in üstüne çadır perde benzeri bir örtü örtmeniz gerekebilir.

  B. Eğer 1-3 yaş arası çocuğunuz var ise

 • Yedek bez, pull-up (kilot bez) veya iç çamaşırı
 • 1 takım yedek kıyafet, çorap
 • Bir hırka veya sweatshirt
 • Bardak ve/ya biberon
 • Islak bez
 • Bir şişe tylenol
 • Gerekli ilaçlar ve ilk yardım paketi
 • Emzirme örtüsü veya kendinize bolca bir hırka
 • 20 kadar farklı oyun ve oyuncak

  Uykuya yattığında battaniyeleri kullanarak koltukların üstünden çadır yapıp TV ve okuma ışıklarını engelleyebilirsiniz.

  2. Animasyon fikirleri

 • Yukarıda yazdığım gibi Portable DVD player veya DVD playerlı laptop ile çocuğunuzun sevdiği DVD en büyük kurtarıcınız olacaktır. Kıpırcan ın 12 saatlik dönüş uçusunda uçuşta sadece 2 saat uyuduğunu düşünürsek 1.5 saatten 2 pil tüketerek dvd ile oyalanmamızı sağlayan arkadaşa çok şey borçlu olduğumuzu hesaplayabiliriz.
 • 2-3 adet çok sevdiği oyuncak, araba, bebek vb. Biz yanımıza ufak boylarda kapsamlı bir filo aldık: Bir otobüs, bir uçak, bir itfaiye, bir araba, bir çekici (Towmater), bir kamyon…
 • Boyama kitabı ve kalemler, doodler, yapboz, bir deste oyun kartı (harfli, rakamlı, renkli, şekilli vs.), parmak kuklaları, oyun hamuru, küçük el feneri
 • 4-5 adet hiç görmediği oyuncak
 • 4-5 adet güzel resimli okuma kitabı (incelerden)
 • Acil durumlar için gofret, cereal bar, sevdiği bisküvi veya krakerler ve de çikolata
 • Geniş bir masal, şarkı ve oyun repertuarı
 • Bu oyuncakları ve oyunları tek tek çıkarmanız tavsiye olunur. Önce tanıdık bildik oyuncakları, yolculuğun sonuna doğru yeni hiç görmediği oyun ve oyuncakları çıkarın. Arada uçakta verilen su kaplarından, bel çantasından çıkan çekecek veya çoraplardan doğaçlama oyuncak yaratmanız gerekebilir. Ben oyun hamurlarından küçük toplar yapıp iki bardakla Kıpırcan’a verdim. O bardaktan o bardağa hamur toplarını boşaltırken 15-20 dakika kadar oyalandı. 15-20 dakika 2 yaş için çook uzun bir süre.

  Bebeğiniz ve çocuğunuz ağladığından uyuz bakışlar fırlatanlar olursa hiç üstünüze alınmayın. Çocuk bu ağlar da, güler de.

  Faydalı Linkler
  http://www.flyingwithkids.com/http://www.travelingwithkids.com/index.php

  Önemli not: Tylenol’u bebeğiniz veya çocuğunuz yolda ateşlenir veya hastalanırsa diye yanınıza diğer ilk yardım paketiniz (yara bantları, ateş ölçer derece, dezenfektan bezler vb. içeren) ile beraber alın diye yazdım. Yoksa bebek ve çocuklar yolculuklarda rahatlasın veya uyusun diye ilaç verilmesine taraftar değilim.


  Etiketler: , ,
  Kategoriler: Seyahat

  «       |       »
  "Çocuk ve bebeklerle uzun seyahatler ve uçak yolculukları" için 24 Yorum yapılmış.

  1. Duygu says:

   supersin pratik anne,her eve bir sen lazim 🙂 emek vermissin uzun uzuuun yazmissin,eline koluna saglik,cok yararli oldu 🙂
   Tesekkurler
   Duygu

  2. www.edasuner.com says:

   yok ben anladım sen 1 2 sene sonra doğur iyice oku diyorsun 🙂

   Eda Suner

  3. annelog says:

   Çok teşekkürler tüm bilgiler için, seneye ya da bir sonrakine biz de deneyecek olursak tüm bunları şimdiden bilmek iyi oldu. Az çok tahmin ediyordum ama koltuk numaralarını not ettim, kesinlikle dikkat edeceğim.
   Tekrar teşekkürler:)

  4. Pratik Anne says:

   Eda’cim,
   Ben kendim fazla bekletmeden ikincisini dogurmak uzere iken niye sana bekle diyeyim. Bak simdi yap hemen manuel i hazir burada nasil olsa. 😉
   Duygu ve Annelog,
   Cok sagolun. Ogrenip tecrube ettikce paylasasim geliyor. Hani birine faydam olsa ne mutlu. Simdiden sizlere iyi ve rahat yolculuklar.

  5. Açalya says:

   aaaaa donmussun de iki yazi yazmissin, daha yeni goruyorum. Bir oncekini de okuyayim sonra.
   Yine harika, faideli bir kaynak yaratmissin internet aleminde Burcu’cugum, ellerine, aklina saglik.
   Hosgeldiniz bu arada, size tasinmada kolaylik diliyorum. Kipircan’i operim, KImilnaz’i oksarim.

  6. Anne ve Bebisi says:

   Cook tesekkurler:)
   Ama okurken, oh iyi ki TR’ye 3 saat uzaklikta yasiyorum da dedim hani:)

  7. funda says:

   hoşgeldiniz tatiliniz umarım güzel geçmiştir.

  8. Jale says:

   Cok sagol Burcucugum,imdadima yetistin.Yine her zamanki gibi pratikliginle ilk elden yolculuk deneyimlerini ve pratik cozumlerini bizimle paylastigin icin cok sagol.Biz de yakinda bir Turkiye tatili dusunuyoruz.Ogluslarin yasi da birbirine cok yakin oldugu icin bu bilgiler cok isime yarayacak yolculuk oncesi.Tesekkurler.

  9. KEO says:

   Merhaba Burcu, ben de Haziran sonu ilk kez bebekle uçak yolculuğu+bebekli tatil yapacakbir anne olarak daha önceki yazılarımdan birinde blog dostlarıma danışmış ve bu konudaki yazılarının linklerini istemiştim blogumda yayınlamak için.Senin bu yazını yeni gördüm, izin verirsen bloğumdaki yazıya eklemek isterim bu yazının linkini…
   sevgiler, Özgür Ekim

  10. Ozge says:

   Pratik anne;

   yazin cok guzel, tesekkurler paylastigin icin:)
   bu dedigin bassinetleren baska havayollarinda da olup olmadigi konusunda bir bilgin var mi?

   tesekkurler!

  11. Pratik Anne says:

   Sevgili Ozge,
   Bu basinetler tum havayollarinda, buyuk ucaklarda mevcut. Ucacagin havyolunun musteri hizmetlerini arayip yerini ayarlamani tavsiye ederim.
   Sevgiler,

  12. Ozge says:

   Tamam aricam, tesekkurler, biraz stres yaptim, benim minik 21 aylik…babamiz gelemiyo, korkuyorum biraz acikcasi ucak yolculugundan…cok haraketli kendisi:)kucakta gidicek 2 yasin altinda oldugundan…evde 1 dakka oturmaz yerinde, umarim ucakta oturur:)

  13. Ozge says:

   Benim bir sorum daha var: bu sut rezerve etme olayi nasil oluyor? havayolu sirketine mi soluyorsunuz?

   yanimiza su bile alamiyacagiz ne kadar sacma…

  14. Ozge says:

   🙂 yine ben…araba koltugu hic kiraladiniz mi? bu konuda bir bilginiz var mi?

   tesekkurler!

  15. SONGUL says:

   Merhaba

   İlk defa uzun ucak yolculu yapacagız ve oncesinde internette arastırma yaparken sizin yazdıklarınıza denk geldim.Cok faydalı bilgiler.
   Cok tesekkurler
   Songul

  16. elifb says:

   merhaba,

   15 aylık oğlumla seyehat etmeyi düşünüyoruz. Koh Samui’ye… THY 2yi aradım bassinetler 8 aya kadar diyor ama Kirpican 15 aylık sığmış gibi görünüyor. Uçak görevlileri sorun çıkardı mı? çok büyük gibilerinden? Kirpican rahat etti mi? Çok teşekkürler,

   sevgiler..

   • Pratik Anne says:

    Evet, 15 aylikmis. Amma uzun zaman once 🙂 Sorun cikarmadilar diye hatirliyorum. Kilo siniri var. 10-11 kilo sanirim. Rahattik.

  17. dilek yildiz says:

   gecen sene 1,5 yasindaki kizimla losangeles seyehatim oldu sizin tavsiyenize uyup yanima hic gormeigi birkac oyuncak ve yazi tahtadi aldim cok isime yaradi kurtarici oldu.cok tesekkur ederim size

  18. RECEP AKTAN says:

   çok teşekkürler,böyle bir paylaşım gerçekten çok önemli ,profesyonel yaklaşımınız için tebrik ederim,bebeğimiz ile seyehat için korkmadan karar verebiliriz artık.

  19. uzun uçak yolculukları biz yetişkinler için bile çile iken bebek ve çocukların bu uzun yolculuklara katlanmalarını beklemek yanlış değil mi 🙂

   • Pratik Anne says:

    Katlanmalarini beklemiyoruz zaten. Ucak yolculugunu onlar icin daha rahat ve eglenceli hale getirmeye calisiyoruz. Yazinin amaci bu.

  20. andreia says:

   Çok tesekkur ederim. Çok güzel şeyler yazdiniz, bana çok yardim ettiniz. 14 saat bir yolculuk yapciz, kızım 2 buçuk yasında var. Korkuyorum çok. Allah yardim etsin.

  Trackbacks/Pingbacks

  1. Çocuklarla Uçak Yolculuğu | Anneloji

  Bir Yorum Yazın