Konuşsa bir türlü konuşmasa bir türlü

Aug 19, 2007 - 15 Yorum

Kıpırcan’ın son haftalarda uykuya yattıktan sonrakı hali aynen yukarıdaki gibi.

Son zamanlarda bülbül gibi açıldı dili yavrumun malum. 27 aylık olmak üzere olduğunu düşünürseniz aslında muhtemelen kız ve tek dilli yaşıtlarına göre hala çok akıcı konuşuyor sayılmaz. En fazla Türkçe, sonra ispanyolca, sonra da ingilizce her duyduğunu tekrar ediyor ve patır patır kullanıyor. Üç kelimeli cümleler kuruyor ama filler hala emir kipinde.

Bunun en acılı yan etkisi uykularına oldu. Hani ilk tutunup kalkmaya veya yürümeye başlayan bebekler uyumazlar veya uykudan kalkıp dururlar ya. Bizimki de önce yatmadan evvel o gün neler olduysa onları anlatıyor. Ondan sonra birşey isterse onu söylüyor. Sonra oyuncakları ile konuşuyor. Eğer uyku vakti olduğuna ikna edememişsek de aynen yukarıdaki klipte gördüğünüz gibi kim yatırdıysa onu sayıklıyor. Cevap veren olmazsa hiç abartısız 10-15 dakika boyunca durmadan “anne anne anne anne” veya “baba baba” gerekli hallerde “Ana ana ana” veya “dadu dadu dadu” (dayı) deme kapasitesine sahip. Odasına gidip uyku vakti olduğuna ve anne, baba, nine, dayı, amca, Ana, oso (ayı), dodo (tren), adigu (otobüs) ve bilimum mahlukatın uyuduğuna; bebeğin de (bebek kendisi oluyor, kendine “ben” veya adı yerine “bebek” olarak hitap ediyor) artık uyuması gerektiğine ikna etmeniz gerekiyor. Yoksa arkanızı döner dönmez plak takılıyor.

Anne anne anne anne anne anne anne anne ……..


Etiketler:
Kategoriler: Eğitim

«       |       »
"Konuşsa bir türlü konuşmasa bir türlü" için 15 Yorum yapılmış.

 1. Meltem Sözer says:

  Ben hamileyken sevgilim gelip ikide birde bu videoyu izletiyordu. Sonrada stewe gibi bir oğlumuz olacak diyordu 🙂

 2. Köşenin Delisi says:

  Çok güldüm pratik anne :)))))))))Ben bi keresinde babama aynı şeyi yapıp sonunda paparayı yemiştim çok fena, üstelik de ilkokula gidiyordum!! 😀

 3. archisugar says:

  hahahaha… bizimki de konusunca boyle mi olacak???? :-)))
  Ay konussun da… dayanicaz artik ona da…

 4. Duygu says:

  Nasil guzel anlatmissin pratik anne 🙂 benim de oglum Efe 16.ayina girmek uzere ve Londra’da hem ingilizce hem turkce ogreniyor ve uyku zamani geldiginde henuz cok fazla kelime soyleyemese de aynen sizin bebeginiz gibi bildigi her numarayi yapip,herturlu masallari anlattirip,masal kitaplarini en az 3 kere okutturup,nerdeyse kendisini degil beni uyku haline getirmeyi basaran bir bicirik oldu cikti sanirim bu bebeklerin bir taktigi,bazen beni uykuya bile daldiriyor yumurcak,ama bunlar hep guzel anilar,guzel yazilar degil mi:)))
  sevgiyle kalin,size de her uyku zamani simdiden kolay gelsin 🙂

 5. figen says:

  yerim ben kıpırcanıdemek bir çok dili aynı anda öğrenecek.bizimkide tüm kelimeleri bildiği halde canı istedikce türkçe konuşuyor ama çoğunlukla bebekce bayağı bir düşük çeneyle dolanıyor .sanırım iskandinav dil ailesinden bir dil kullanıyor hiç duyulmamış! oralara gidip bir salmayı düşünüyorum sokağa eminim herkesle anlaşır:)uyku konusunda mutlaka benimle uyuduğu için yanına yatıp tüm ışıkları kapatınca mecburende emziği ağzına tıkınca çabucak uyuyor.emzik baş belamız onuda atsak rahatız..

 6. selin&filiz says:

  cok komik video gulmekten kirildim selininde konustugu gunleri gorurmuyum acaba keske konussada hic susmasa

 7. ASYA says:

  :))))))
  bayıldım ben buna..

 8. bocuruk says:

  Evet ya bir konuşmaya başladılar mı hiç susmuyorlar:)) Ben akşamları ne olur biraz sus bak kafamı dinlemem lazım bile diyorum ama 1 dakika mı sürüyor 2 dakika mı sessizlik inan bilemiyorum.

 9. Burcu Demirel says:

  koptum 🙂 herkesin söylediği gibi,bi konuştukları zamanlara gelelim,biz buna da razıyıs sanırım..

 10. k.i.s.d. says:

  Gül gül öldüm ya, bir yandan da korkuyorum. Hadi hayırlısı 🙂

 11. bebiş says:

  işte herkes yasayacagını bılır,ne cenesı dusuk oluyorlar o donemler bılırım yuvada calıstıgım zamandan neyapsın dılıne vurmus kıpırcanın uykudan kacmak super oluyordur ona gore,

 12. Mücevher Kutusu says:

  :)) Valla bizde yeterki konuşsun razıyız tarafındayiz.

 13. Defne says:

  Çok güldüm ve de çok talısınız 🙂

 14. Çocuk gibi says:

  :)))
  Bu işi bir kotarsın, bu seferde sürekli “Neden ? Neden???? Niye???? Neden?????” diyecek :))

 15. minik talhanın annesi says:

  sanki oğlumu gördüm yazdıklarında…
  o da kendine bebek diyor. diğer bebeklere de bebisss. uykudan öncede aynen kıpırcan gibi.

Bir Yorum Yazın