Emzirme – Soru Cevap

Aug 16, 2007 - 6 Yorum

Gelen birkaç soruyu ayrı yazı olarak cevaplamayı uygun gördüm. Yorumlara bakmayanlar için faydalı olabilecek sorular.

1. Bebeğiniz memede oyalanmaya başladıysa:

Bu genelde 3. ayda bebeğinizin etrafı iyi görmeye başlayıp etrafı gözlemlemeyi karnını doyurmaya tercih ettiği vakte denk gelir. Sokakta artık emzirme örtüsünü üstünde tutmak istemeyebilir. Evde memeyi bırakıp etrafı seyre dalabilir. 3 dakika evvel karnım aç diye avaz avaz bağıran veledin memeyi bırakıp etrafa dalması bir muammadır ama artık etrafında görüp ilgilenebileceği daha ilginç şeyler vardır.

Bu durumda bebeğinizin karnının doyup doymamasından endişe ediyorsanız emzirmeyi artık perdeleri çekili, etrafında ilgilenebileceği alacalı, pırıltılı şeylerin olmadığı bir oda köşesinde yapmaya başlamalısınız. Gerekirse evde omuzdan battaniye örterek altında emzirebilirsiniz. Maksat ilgiyi memeden başka yere gitmesine engel olmak.

İkinci bir nokta artık bebeğin emişi daha kuvvetli, kendisi daha profesyonel olduğu için yaş / ay ilerledikçe aynı miktarı daha kısa sürede gluklayabilir. Ama midesi de orantılı büyüdüğü için ihtiyacı olan miktar da artacaktır.

2. Bebeğiniz memeyi ısırırsa:

İlk seferinde hemen memeden çekip bunun doğru olmadığını sözle ve mimiklerle ifade etmelisiniz. “Meme ısırılırsa = süt yok” bağlantısını ilk seferde almalı. Özellikle de ısırdıktan sonra şirin şirin sırıtan bebonuza kesinlikle gülerek cevap vermeyin ve bu davranışı onaylamayın. Ne kadar şirin ötesi olurlarsa olsunlar. İki üç seferden sonra ısırmanın sonucunun memenin gitmesi olduğunu kavrayıp bırakacaklardır. Ama bir sefer bile farklı davranır gülerseniz bu davranış oturur kalır, hatta okuduğum kadarıyla sonra başkalarını ve başka yerleri ısırmayı alışkanlık haline getirmesine başlangıç olabilirmiş.

3. Bebeğinizi normalde emzirdiğiniz saatte emzirmezseniz veya pompalamazsanız ne olur?

Beyin talep=arz sistemine göre çalıştığı için emzirme saatleriniz düzenli ise ve bugün saat 3 saatte bir emziriyorsanız yarın da vücut 3 saatte bir süt yapmaya devam eder. Farzedelim arada acele dışarı çıkmanız gerekti. Akşama kadar 2 emzirme kaçırdınız. İlk 3. saatin sonunda memeleriniz süt dolar ve hazırdır. 4. saatin sonunda sızı başlar. 5. saatin sonuna doğru sızıntı ve patlama noktasına gelebilirsiniz. Ta ki eve gidip bütün o biriken sütü pompalayana kadar. Ertesi gün aynı saatlerde süt üretiminde azalma görürsünüz. Ama eğer sadece bir gün kaçırdıysanız aynı saatlerde emzirerek tekrar aynı düzene geri dönersiniz.

Farzedelim işe başladınız ve 2-3 tane emzirme gündüz iş vakitlerine geliyor. Eğer aynı saatlerde pompalamaya deva ederseniz vücüt aynı miktarda sütü üretmeye devam edecektir. Ama pompalama miktarını azaltırsanız veya tamamen bırakırsanız, ilk günlerde şişme olurken ikinci ve üçüncü günde artık üretim yavaş yavaş azalır şişme olmaz ve sonunda o vakitlerde memelerde hiç süt olmaz. Sadece sabah akşam süt üretimi olur. Belli vakitlerde emzirmeyi bırakmak istiyorsanız o vakitlerde azar azar pompalayarak göğüslerinizin şişip acımasına engel olarak üretimi azaltabilirsiniz.

Pompalamanın bebek emişi kadar kuvvetli olmadığını belirteyim. Bebeğinizin kaç dakikada ne kadar süt içtiğini ölçmek için pompa ile kıyas yaparsanız bebeğinizin alabileceğinden daha az süt çıkar, endişelenmeyin.

4. Emzirirken yüzmek (havuz, deniz) zararlı olur mu enfeksiyon kapma riski artar mı?

Meme uçlarında çatlak veya açık yara varsa buradan mikrop kapma riski her zaman vardır. Havuzda herhangi bir enfeksiyon riski (kulak, meme başı, üriner veya üreme organları) açık denizden çok daha fazladır. Güvenilir yerlerde ve insanların duş alıp veya ayaklarını özel havuzlara sokup havuza girdiği yerleri tercih edin.

Bu serinin devamı:
Emzirme 1 – Mucize anne sütü
Emzirme 2 – Doğumdan sonra ilk tecrübe
Emzirme 3 – Doğru emzirmenin ipuçları
Emzirme 4 – Rahat ve sağlıklı emzirme duruşu
Emzirme 5 – Anne sütünü artırmak
Emzirme 6 – Olası Problemler ve Çözümleri
Emzirme 7 – Anne sütünü saklamak


Etiketler: , ,
Kategoriler: Emzirme

«       |       »
"Emzirme – Soru Cevap" için 6 Yorum yapılmış.

 1. burcin says:

  sagol pratik anne, ozellikle havuz/deniz olayi aynen dusundugum gibi girdim sende okudum cevap yazdigin icin cok tesekkurler 🙂
  bu haftasonu tatile gidiyoruz ama ben kendimi biliyorum girmeyecegim denize,sirf kafaya takacagimdan (yara falan olmasa da goguslerimde biraz ekstra tedbirlilik var bende) bitince diyorum emzirme olayi o zaman bol bol girerim denize birdahaki yaz…

 2. SELIN says:

  HARIKASIN BILIYOMUSUN BUYUK SEVAP ISLIYOSUN YENI ANNE OLACAK ADAYLARA KARSI IYI GUNLER filiz

 3. www.edasuner.com says:

  Ya ben şunu merak ediyorum belli bir süre sonra memeyi kesince yani çocuk mamaya kolay alışıyor mu?

 4. zeynep says:

  pratik anne ilk 6 ay yalnzca anne sütüyle besledik tamam. peki 6. aydan sonra beslenme düzeni nasıl olacak? örnek bir beslenme programı nasıl olabilir? lütfen bu konuya da bir el atıver:))

 5. Anonymous says:

  Merhaba, blogunuz gercekten cok faydali bilgilerle dolu. bilgilerinizi paylastiginiz icin tsekkurler..az once plastik biberon vs.lerdeki tehlikeyle alakali bir yazi okudum ve endiselendim..belki blogunuzda bu konuya da deginirsiniz..ben de Amerika’da yasiyorum..yasanilan ulkeye gore uretim standartlari vs. degisiklik gosterebilir ama dikkatli olmakta fayda var. yazinin linki: http://www.environmentcalifornia.org/reports/environmental-health/environmental-health-reports/toxic-baby-bottles
  semra

 6. Pratik Anne says:

  Semra,
  Sen Mezun forumdaki bebek buyutme forumunu mu okuyorsun yoksa? :)Yazacagim bu konuda. Hem de sadece plastik biberonlar degil, sippy cuplar, plastik ve melamin mama kaplari ve saklama kaplari konusunda.
  Zeynep,
  Katilara gecis anne sutunden cok daha alengrili bir konu. Insallah musait bir zamanda kafami toparlarsam bu kondua yazarim. Sana super baby foods kitabini oneririm bu konuda.
  Eda,
  Memeyi kesip kati mamaya gecis yapmiyorsun. Anne sutu verirken katilara basliyorsun. Sut her zaman bebegin ana besini. Anne sutunden inek sutune gecis var, o da cocuktan cocuga degisiyor. Ayrica vakti gelince bebegin o kati mamalara ihtiyaci oldugu icin kolayca alisiyor zaten.
  Filiz,
  Ne yapiyorum ki? Sadece vidi vidi yaz. Kendi kesfettigim seyler de degil bunlarin cogu (bir kismi haric). Faydasi oluyorsa vakit bosa gitmiyor demektir en azindan.
  Burcin,
  Canin cok deniz cekerse bence kendini kisitlama. Denizden hemen sonra guzelce dus al. Valla nasil Akdeniz cekti canim. of offff.

Bir Yorum Yazın