Halk kütüphaneleri nimettir

Mar 28, 2012 - 4 Yorum


Bu hafta Türkiye’de Kütüphane haftası olması nedeniyle Kitap Değerlendirme yazısı yerine kütüphane değerlendirme yazısı yazmak istedim.

Amerika’da, en azından benim yaşadığım yerinde, yaşamanın en büyük nimetlerinden biri bence Halk Kütüphaneleri. Hem kitap bağımlısı olarak, hem anne olarak, hem de yüksek öğrenim yapmış, araştırma yapmak durumunda kalmış biri olarak verdiğimiz verginin hakkını geri aldığımıza inandığım sayılı hizmetlerdendir kütüphaneler.

3 sene evvel Şikago Halk Kütüphaneleri ile ilgili bilgi veren bir yazı yazmıştım. O zamandan bu zamana Kıpırcan okumaya başladı. Hergün okuması gerekiyor. Bu yüzden kütüphane elimiz ayağımız oldu. Artık chapter book dediğimiz, resimsiz veya az resimli uzun kitaplara geçtik. Kitap almaya kalksak ne imkanımız yeter ne yerimiz. Sevilen çocuk serilerini öğrendik. Sırayla onları ödünç alıyoruz. Kımılnaz hala resimli kitaplar seviyor. Ben her türlü ingilizce kitabı ödünç alıyorum. Artık sadece Türkçe kitap satın alıyorum.

Kardeşimin eşi kütüphaneden e-kitap da ödünç alıyor. Normalde ben eve aldığım CD, DVD dışında sanal kütüphaneden ödünç sesli kitap indirmiştim ancak bilgisayardan veya e-kitap okuyuculardan kitap okumaya alışamadığım için e-kitapları şimdilik pas geçiyorum.

Bize 5 dk uzaklıkta 2 kütüphane var. Buralarda istediğimiz kitap yoksa ve başka şubede mevcutsa, internetten isteyebiliyoruz ve gelince telefona mesaj bırakıp haber veriyorlar. Böylece Kıpırcan ve Kımılnaz için ödüllü çocuk kitapları listesinden tüm kitapları okuyabiliyoruz.

Okul sonrası kütüphaneye gelen çok çocuk var. Bazıları ödev yapıyor, bazıları bilgisayarda oyun oynuyorlar. Kıpırcan’ın da gözü ve aklı bilgisayarlarda.

Çocuklar da kütüphane ortamını çok seviyorlar. Şehir merkezindeki ana kütüphanenin kocaman çocuk kütüphanesine gitmek istiyorlar. O çocuk kütüphanesi, Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünde, Üzümci Binasındaki, (hala duruyor mu bilmem) İşletme Kütüphanesinin 3 katıdır herhalde. Rafların arasında çocuklarla dolaşmayı, onların kendilerine göre kitap seçmesini çok seviyorum. Onların da kartları var. Kendileri ödünç alıyorlar. Sonra evin her tarafı, yerler, kanepeler, yataklar, sehpalar kitap doluyor.

Bizim kütüphanenin çocuk kütüphanecisini (Librarian) Google olarak kullanıyorum.

 • Afedersiniz, bizim çocuk bu seriyi seviyor, ona benzer ama şu serideki gibi daha büyük yaşlara hitap etmeyen ne önerirsiniz? – Bunları
 • Paylaşmak üzerine resimli kitap arıyorum? – Şu ikisi iyidir
 • Kış uykusuna yatan hayvanlar ile ilgili resimli ama bilimsel kitabınız var mı? – Tabi karşıda 3. sırada sağda
 • Şu mühim insan hakkında 1. sınıflar için ne önerirsiniz? – Önemli insanlar kategorisi PQ’da
 • Bu konuda ödevimiz var, hangi kitaplardan faydalanabiliriz? – Bu, şu ve şu, daha isterseniz “xxx” anahtar kelimeleri ile arayın.

Kadına hayranım, bilmediği yok.

Civarımızdaki banliyölerin kütüphaneleri de harika. Sırf gezmek için Nortwestern Üniversitesinin bulunduğu Evanston’ın ana kütüphanesinin çocuk kısmına gideriz ayda bir. Okuma ve oyun alanları ile tam bir tasarım harikası. Niles ve Skokie kütüphaneleri de oldukça güzel. İçlerinde çocukların müzik dinleyebilecekleri kulaklıklı istasyonlar, kukla tiyatroları, lego ve puzzle alanları ve tam yatıp uyumalık okuma alanları mevcut.

Ayrıca Şikago’da Türk Amerikan Kültür Derneğinin Türkçe kitaplar içeren kütüphanesi de hizmete açıldı. Yaklaşık 1,000 kadar kitabı ücretsiz ödünç alabilirsiniz. Kütüphane ile ilgili bilgiyi, kütüphane kurallarını ve kitap listesini bu linkte bulabilirsiniz.

Kitap okuma ritüellerimiz burada.

Dipt not: 1. ve 2. sınıflar için tavsiye edebileceğim Chapter book serileri:

 1. Geronimo Stilton
 2. Magic Tree House
 3. Junie B. Jones
 4. The Boxcar Children
 5. Imagination Station

 


Etiketler: ,
Kategoriler: Eğitim, Kütüphane

«       |       »
"Halk kütüphaneleri nimettir" için 4 Yorum yapılmış.

 1. yeliz says:

  ben de çok severdim kütüphane ortamını. google teyzeye bayıldım:)

 2. Benim çocukluğumda da Halk Kütüphaneleri çok önemli idi.Bütün Dünya dergisini orada tanımıştım. 2000 de deprem
  sonrası bir süre kaldığım Ispartada ödünç kitap almak için gittiğim kütüphanede büyük bir hayal kırıklığı yaşayıp eli boş döndüm.
  artık Kütüphaneye gidemiyorum,gitmek de istemiyordum. Aklı ma gelmişken son durumu soruşturayım hatta bunu blogumdan yapayım.
  Seni takdirle okumaya devam ediyorum.Sevgiler

 3. Evren says:

  Hakikaten nimet! Bayiliyorum ben de kutuphanelere. Kutuphanecilerin bilgisi beni de saskina ceviriyor bazen. Programlara katiliyor musunuz? Gitmediyseniz bir de orada gorun onlari.

 4. e-kitapar, bilgisyar ekranları, tablet bilgisayarlar vs.
  Hiç birisi bir kitabın sayfalarını açtığınızda yüzüne ççarpan kağıt ve matbaa kokusunun,bir kitabı elinzde tutmanın hazzını veremez. Yaşasın kütüphaneler.

Bir Yorum Yazın