Keşke çocuklarıma çekseydim

Feb 05, 2012 - 5 Yorum

Sevdiği şeyleri yaparken sahip olduğu özgüveni için oğluma,

Kafasına koyduğunu elde etmek için gösterdiği azmi için kızıma,

Yazım ve çizim kabiliyeti ve şevki için oğluma,

Boyundan büyük gözükse de yapabileceğine inandıkları karşısındaki korkusuzluğu için kızıma,

Bitmez tükenmez enerjisi için oğluma,

Dikkatini uzun süre bir yere odaklayabilme yeteneği için kızıma,

çekmiş olsaydım keşke.

 

Umarım sahip oldukları özgüvenlerini, şevklerini, kendilerine inançlarını, korkusuzluklarını ve azimlerini kırmadan, bozmadan ve yıkmadan onları büyütebiliriz.

 

 


Etiketler: ,

«       |       »
"Keşke çocuklarıma çekseydim" için 5 Yorum yapılmış.

 1. hande says:

  Dileğinize bütün kalbimle katılıyorum…Umarım hepimiz çocuklarımızın özünü dış dünya etkenlerinden korumayı başarabiliriz kendi tercihlerini yapacak düşünce sistemine erişecekleri güne kadar 🙂

 2. yeliz says:

  Dün ben de benzer bir şeyler düşünüyordum. 3 yaş itibari ile ne kadar özgüveni yüksek ne kadar ben her şeyi yapabilirim motivasyonuna sahip olabiliyorlar, hayret? O kadar eskiyi hatırlamıyorum ama ilkokul ve ortaokulda daha girişken daha cesurdum. Yılların daha doğrusu yaşananların özgüvenimi çok törpülediğini düşünüyorum. O yıllara dönüp ne olduğunu bir hatırlayabilsem Arcanın da başına gelmemesini engelleyebilir miyim, bilmiyorum. Belki de müdahale etmemeli, o kendi yolunu bulmalı, aslında… Belki o, o savaştan daha özgüvenli olarak çıkar, kimbilir?

  • Haklısın, hayat, ortam kesinlikle etkiliyor karakteri. Özellikle de okullar. Farklılıklarını siliyor, özgüvenini zedeliyor, sıradanlaştırıyor çocukları, aynı kalıba sokmak için. Aileler bu baskıyı farkettiklerinde çocuklarının kendini doğru şekilde ifade etmeleri için desteklediklerinde de, bu sefer çocuk kimlik karmaşası yaşıyor.
   Umarım yine de elimizden geldiğince, özgünlüklerini yitirmeden büyütürüz çocuklarımızı.

 3. Bu yaşlarında bu kabiliyetlere sahip olduklarına göre, onlar hiç değişmezler, üstüne daha neler neler eklerler Annesi.
  Maşallah o güzel çocuklara…

 4. Evren says:

  Dilegim dilegin olsun… Ne guzel cocuklar bunlar boyle! Sevgiler size 🙂

Bir Yorum Yazın