Yardım kampanyaları ve duyuruları

Aug 11, 2011 - 5 Yorum

Son zamanlarda basında, sosyal medya ve bloglarda gördüğümüz bazı yardım kampanya ve duyurularını ben de toplu halde paylaşmak istiyorum.

1. Somali’ye yardım: Somali’de kuraklık (ve daha birçok başka sebeplerden dolayı) başgösteren kıtlıkla savaşa yardım için Basit Bir Yaşam blogunun sahibi Evren, yazısında yardım kanallarını çok güzel özetlemiş.

T.C. Diyanet İşleri başkanlığı tarafından hazırlanan yiyecek ve yardım malzemesi gönderen ilk uçağın kalkışı sırasında Diyanet İşleri Başkanı Dr. Mehmet Görmez şöyle bir demeç vermiş. Çok doğru söylemiş. Yardım ediyoruz ama havuz problemi misali, bir taraftan hayırseverler üstten üç mesaj beş bağış ile doldurmaya çalışırken diğer taraftan açgözlüler sömürmeye devam ederse bu sistem daha ne kadar böyle gider hiç bilemiyorum.

2. Somali’de 3 Aç Türk: Somali’de korsanlar tarafından kaçırılan gemide bir senedir alıkonan Türk vatandaşları için şu dilekçeyi üst düzey yetkililere göndermenizi rica ediyoruz. Gemideki 3 Türk’ten birinin ablası bloglarda Poyraz’ın annesi olarak bildiğimiz Banu. Çok üzülerek okuduğum bir senedir süren ama eminim ailesine asırlarmış gibi gelen sürecin detayları da burada.  Umarım tez zamanda sağ salim kavuşurlar.

3. Lösemili Çocuklar Köyü: LÖSEV’in inşaatı biten ve açılışı yapılan ama 7 aydır Maliye Bakanlığında Bakan- Makam onayı bekleyen imzanın atılmasını ve 1 yıldır da ASKİ ve Başkent Doğalgazından su ve doğalgaz bağlanması işlemlerinin sonuçlanmasını bekleyen Lösemili Çocuklar Köyü’ne ilgi ve destek gerekiyor. Buradan bültenin tüm sayfalarını görebilirsiniz. Köyde hala eksikler varmış. Burada listesi var. Bağış yapmak için bu sayfadan, gönüllü üye olmak için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz. Büroktatik işlemleri hızlandırmak için ne yapılabilir kesin bir yol gösterilmemiş ama duyurmakta fayda var. Allah tüm çocuklara sağlık ve sıhhat, hasta olanlara acil şifalar versin.

İzler ve yansımalar blogunda detayları görebilirsiniz.

Bütün bunları yazdıktan sonra “insanın insana ettiğini başka hiçbir canlı etmez” demekten başka da birşey gelmiyor aklıma. Son zamanlarda insanlığın gidişatı konusunda çok da olumlu düşünceler üretemiyorum malesef. Herkese hayırlı cumalar, mutlu ve sağlıklı haftasonu diliyorum.


Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Sosyal Sorumluluk

«       |       »
"Yardım kampanyaları ve duyuruları" için 5 Yorum yapılmış.

 1. GeCe says:

  Ramazan ayında yardımlaşmaların çoğalmasına çok seviniyorum ama bütün bu ihtiyaç sahipleri sadece ramazan ayında muhtaç değiller, başka zaman insancıl yönlerimizi unutup da şimdi hatırlanmasına üzülüyorum doğrusu

  • Pratik Anne says:

   Ramazan’da on plana cikiyor aslinda am diger donemlerde de devam ediyor bu yardim kampanyalari. En azindan ben devamli denk geliyorum. Su anda Ramazan’in yardimlasma yonu daha cok on plana cikarilabiliyor olabilir. Beni daha cok uzen dunya dort bir yaninda veya ulkemizde yardima ihtiyaci olan indanlarin gitgide artmasi. Aradaki ucurumun artmasi.

 2. Pratikanne, Somali’deki kardesimi kurtarmak icin elimden cok az sey geliyor. Bana destek olarak kisitli gucume guc kattigin icin cok tesekkur ederim. Sevgiler.. Banu

  • Pratik Anne says:

   Keske daha fazlasini yapabilsek sevgili Banu. Dua dua, Insallah yetkili birileri elini vicdanina koyar da en kisa zamanda kardesinize kavusursunuz.

 3. webanne says:

  işte ramazan ayının özelliklerinden biride bu insanlarda yardımlarşma ihtiyacı olana destek olma duygusu artıyor acaba nelere yapabiliriz diye düşüncelere itiyor

Bir Yorum Yazın