Proje 11 – Tekerlekli çöp kutusu dolabı

Jan 12, 2011 - 6 Yorum


Bu eserimizin ilham kaynağı şu resimde görmüş olduğunuz hazır çöp tenekesi.

Mutfağımda ortalıkta başıboş duran çöp tenekesine ve çocukların kapağı açıp kaparken ellemerine sinir oluyordum. İnternette dolanırken bu dolaplı kapaklı çöp tenekesini görünce hastası oldum. Hem de üstü de kullanılabiliyor. Gel gör bu meret sadece beyaz olarak mevcut ve bizim mutfak koyu kahverengi (mahogany).

Başka bir gün Lowe’s de dolaşırken de şu kiler sepetli ve tekerlekli dolabı gördüm ve kafamın üstünde ampul belirdi. IKEA’ya gidene kadar, sepetlerini takmayıp, çöp tenekesini dolabın içine koyup kullandık. Sonra IKEA’nın “As is” kısmından ölçülere uyan bir kapak buldum. 55 cent gibi uçuk bir fiyata. Rengi tam olmadı ama annem böyle de uydu dedi.

Bizim çocuklara çalışma masasını yapmaya yardım eden (yapan) arkadaşım eline aletlerini almışken rica ettim, sağolsun kapağı dolaba menteşeleyiverdi.

Ardından çöp kovasını araya ufak bir tahta parçası koyup çöp torbası geçirebilecek şekilde mesafe bırakarak kapağa vidaladık. Kapağın çöp kovasının ağzının tamamı rahatça açılabilecek şekilde oturması için ince ayarını da yaptık. Sonra kapağa üstteki çekmeceye uyan kulp taktık.


En son kapak kendiliğinden öne düşmesin diye ben vidalar takıp iple bağladım. Çöp kovasını açınca insanın bacağına değip duruyor ve biraz dolunca dibine ağırlık yapıp hemen geri gidiyor aslında.

Üstünde kesme tahtası var. Yani sebzenin meyvenin kabuklarını kes, doğra, kapağı aç, at çöpe. Biz yine de kendi kesme tahtamızı onun üstüne koyup kesiyoruz. Ayrıca tekerlekli olması da pek güzel. Mutfak setinin üstünde yapılan işlerden kalana artıkları da atmak için sete çekip, içine boşaltabiliyoruz.

Yazın yan tarafındaki havluluklardan birine IKEA’nın LATTSAM sepetini kenarına takıp, sebze meyve kabukları ve artıkları gibi organik atıkları ayırıyoruz. Bunlar da compost bin’e gidiyorlar.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Evim

«       |       »
"Proje 11 – Tekerlekli çöp kutusu dolabı" için 6 Yorum yapılmış.

 1. Crocus says:

  yaratıcı olmuş.
  Bizde çöp kutusu dolabın içinde ama kapağı tam açamadığımızdan kullanışlı olmuyordu.Belki dolap kapağını bu şekilde çevirirsek kullanabiliriz. 🙂

 2. GeCe says:

  süper olmus ilk aklıma gelen çöpü nasıl döküyorsunuz oldu ki poşetleri bir an için unutmustum

 3. Umut says:

  Ee çok güzel olmuş, ben de tam buna benzer birşey arıyorum. Pratik adını hak ediyorsunuz 🙂

 4. Hayat güzeldir.. says:

  süper bir fikir, çok yaratıcı, emeğinize sağlık

 5. roseinlondon says:

  yani ne diyeyim fikirlerin tek kelime ile harika. Zaten su cocuklara yaptigin masayi gordukten sonra seni takip etmem gerektigini anlamistim..

 6. Güray Tonguç says:

  Çok iyi olmuş. Elinize, aklınıza sağlık..

Bir Yorum Yazın