Çocuklar için basit yanardağ yapımı

Jun 21, 2010 - 5 Yorum

Eyjafjallajökull’ın patlaması sonucu İsveç’te mahsur kalma olayından sonra Kıpırcan’da başlayan yanardağ merakı tam gaz devam ediyor.

Kıpırcan’a doğumgününde hediye gelen bu yanardağ seti aslında hazır oyuncak. Ama işleyişi inanılmaz basit ve çocuklar için çok eğlenceli paylaşmak istedim. Set bir kalıp, alçı karışımı ve boya içeriyor. Kalıbı kapayıp, alçıyı döküp kurutuyorsunuz. Kuruyunca çocuklar yanardağı boyadılar. Bir daha kurumaya bıraktılar. Önemli olan yanardağın içinde çay bardağından az küçük kapalı bir çukur kalması. Bunu ufak bir boru ile yapabilirsiniz. Çukurun altı kapalı kalmalı. Bunu sizler de evlerinizde başka alçı veya hamur ile yapabilirsiniz. Amerika’da olanlar için seti tavsiye ederim. Fiyatı çok uygun.

Ardından yanardağı patlatmak çok basit. Yanardağın kraterine karbonat (baking soda) dökün. Üstüne isterseniz biraz turuncu gıda boyası veya bizim yaptığımız gibi fazladan dışarıda kalmış tempera boya ekleyin. En son üstüne bardakla yavaş yavaş sirke dökün. Karbonat ile sirke karıştığınad doğal olarak karbonat kabarmaya başlayıp kraterden taşacak. Hatta duman bile çıkıyor hafiften. Kıpırcan 1 bidon sirke bitirdi bugün. Daha olsaydı, onu da bitirirdi.


Etiketler:
Kategoriler: Eğitim, Oyun

«       |       »
"Çocuklar için basit yanardağ yapımı" için 5 Yorum yapılmış.

 1. Cocukla Cocuk says:

  geçen yıl okulda yaptıkları faaliyetlerden birisi idi, evde yapıp paylaşmak istiyorduk aslında bir türlü fırsat olmadı henüz.

 2. özge says:

  o oyuncağı nasıl alabiliriz çok istiyorum 🙁

 3. özge says:

  çok güzel bir etkinlik bulduğum en anlamı deney …

 4. özge says:

  denedim ve harika çocukların çok ilgisini çekti fakat sirke biraz kokuttu 😀

 5. alara says:

  arkadaşlar bu oyuncak toyz shop ta satılıo orda bulabilirsiniz!!!

Trackbacks/Pingbacks

 1. Kararmış demliği, kireçlenmiş çaydanlığı ve kararmış metalleri temizlemek | Pratik Anne

Bir Yorum Yazın