Kitap Mimi

Dec 03, 2009 - 4 Yorum


Alpi’nin annesi Elif ‘in gönderdiği kitap mimini yazmak istedim. En büyük saplantılarımdan biri kitap olduğu için belki de.

1. Şu an okumakta olduğunuz kitap/kitaplar, kısaca konusuyla?

Kids, Parents and Power Struggles, Yazarı Mary Kurcinka

Bu kitap Emotional İntelligence ve Emotional Coaching konusunda alıp okumakta olduğum bir seri kitabın 4. sü. Yarısını geçtim sayılır. Konusu, yaşı ne olursa çocuklarınızı gözlemleyerek, onları anlayıp, anlayış göstererek (empati) ve sonucunda doğru sözcük ve cümlelerle uygun iletişim kurarak güç kavgalarını yoketmek. Amaç hem çocuğunuzla aranızdaki iletişimi ve ilişkiyi adam etmek, hem de çocuğunuzu duygusal olarak kendi kendini sakinleştirebilir, duygularını anlayıp kontrol edebilir bir birey haline getirmek.

Kitabın en sevdiğim kısmı çocuğunuzu nasıl tanırsınız, nasıl anlarsınız ve şifrelerini çözersiniz kısmi. Aynı Tracy Hogg ün kitabında olduğu gibi çocukların ve de burada daha çetrefilli hale geliyor sizin yanı ebeveynin kişilik özelliklerinde nelere dikkat etmelisiniz anlatılıyor. Zaten Baby Whisperer ve Diaper Free baby i bu yüzden çok tutmuştum.

Basmakalıp çözüm yok diyor. Çocuklar ve ebeveynler çeşit çeşittir. Önce kendini tanı ve anla, sonra çocuğunu tanı ve anla. Sonra buna göre çözüm üretmeye çalış. Belki de ortada çözülecek birşey yok. Sadece anlayış göster.

Bunlar da kişisel gelişim kitapları gibi belli bir süre sonra aynı çizgide aynı şeyleri söylüyorlar. Ama her kitap bir hatırlatma gibi oluyor. Kendi kendime “Pratik Anne, anlamaya çalış, sakin ol, şunu dene bunu dene” diye hatırlatabiliyorum.

Bu kitaplarla ilgili en büyük sıkıntım kullanılmasını tavsiye ettikleri cümleleri Türkçeye düzgün çevirememem, veya Türkçe’de kullanırken bana saçma gelmesi. Belki ingilizcesi ana dili olanlar da aynı şeyi düşünüyordur. Ama ben çocuklarımla Türkçe konuşuyorum ve ben ona karşı “sen sinirlisin, sen üzgünsün, ben seni anlıyorum” gibi ama doğal cümleler kurmakta zorlanıyorum. “Korkarım peynir alacağım.” diyormuşum gibi geliyor.

Seriyi bitirene kadar okursam, ergenlik çağında pamuk gibi birer oğlum ve kızım olur mu acaba?

2. En son aldığınız kitap/kitaplar?

Aaaah ahh. En son D&R a yine bir kol bir bacak bıraktım. Babam getirdi kitapları.

Ahlak ve Karakter Eğitimi
Ailede Ahlak Eğitimi
Çocuğunuzu Sakinleştirmek İçin 55 Öneri
Çocuğunuzu Kavgacı Tutumundan Uzaklaştırmak İçin 55 Öneri
Çocuğunuzun Öfkesini Gidermek İçin 55 Öneri
Çocuğunuzun Öz Güvenini Geliştirmek İçin 55 Öneri
Testi Kırılmadan
Kapımızdaki Düşman : Uyuşturucu
O Çocuk Senin!Ama Sen Onu Hiiiç Anlamıyorsun
Beyaz Unsuz Şekersiz Hamur İşleri-Üç Beyazsız İlk Yemek Kitabı
Kızımı Yetiştiriyorum
Makrokozmostan Mikrokozmosa
Kayıp Gül
Türkan Tek ve Tek Başına

Amazon.com dan Kıpırcan için 2 kitap
Lollipop Logic
BUILDING THINKING SKILLS BEGINNING

Kütüphaneden kendime 1 kitap
The Insulin-Resistance Diet

3. Şimdiye kadar okuduğunuz kitaplar içinde en çok sevdikleriniz?

Roman türünde genelde Ayşe Kulin dilinde akıcı kitapları seviyorum. Bir yazarı tutmuşsam muhakkak geri kalan her kitabını alırım veya bulur okurum. Ayşe Kulin, İsabel Allende, ve Amin Maalouf mesela. Tarihsel veya biyografik romanları severim.

En son bende derin etki bırakan ise Turgut Özakman’ın Şu Çılgın Türkler kitabı idi. Kitabı Kımılnaz’ı emzirirken okuyordum. O hormonal halimle akıttığım gözyaşlarını siz düşünün. Yunanlı komşularımıza karşı taaruza geçecektim. Diriliş ve Cumhuriyet kitabı kütüphanemizde hazır. Elime alırsam bu çocuk psikolojisi kitapları gibi değil, bir çırpıda okuyacağımı biliyorum aslında ama annelik psikolojisi işte. Sanki öbürlerini bitirmeden onu okursam olmaz.

4. Bir türlü bitiremediğiniz, bitirseniz de sizi okurken illallah ettiren kitap/ kitaplar?
JD Salinger in Dokuz Öykü ve İrvin Yalom’un Her Gün Biraz Daha Yakın kitapları. İkisini de bitirmeden bıraktım.

5. Elinizdeki bitince okumayı düşündüğünüz kitap?
Okuduğum ve okuyacağım kitapları tuttuğum bir veri tabanı olduğundan bahsetmiştim. Okuyacağım kitapları da muhakkak sıraya koyar listelerim. Almayı planladığım kitapları (ve çocuklara eğendiğim oyuncakları) ya Amazon.com daki Wish List ime, veya D&R.com daki sepetime eklerim. Amazon.com dan kitapları satın almaycaksam bile Chicago Public Library‘den istetmek üzere listemde bekletirim.

Five Love Language of Children, Gary Chapman
Bab-ı Esrar, Ahmet Ümit

Bu mim’e bulaşmayan kaldı mı? Konu kitap olunca aklıma hemen aslıberry, yasemin, Anne ve Bebişi ve Kitubi geliyor.


Etiketler:
Kategoriler: Kütüphane

«       |       »
"Kitap Mimi" için 4 Yorum yapılmış.

 1. özlem says:

  Ah kitaplar ah!
  Bu mim bana nasıl gelmedi yahu?
  Sevgilerimle…

 2. enne says:

  Tarihi romanları seviyorsanız İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası kitabını tavsiye ederim.

 3. Pratik Anne says:

  Ozlem,
  Yollayalim Sana. Mimlediiiiim!
  Enne,
  Okudum o romani 🙂 Diger kitaplarina da sira gelir mi acaba?

 4. Anne ve Bebisi says:

  Konu kitap olunca, akla gelen ilk isimlerden olmak ne guzel :)) Aldigim en guzel iltifatlarin basinda geliyor 🙂 Tesekkur ediyorum :))

  En kisa zamanda mime katilacagim 🙂

Bir Yorum Yazın