Ev kuralları tablosu

Oct 22, 2009 - 7 Yorum

Son zamanlarda kardeşler arası kıskançlık ve sahiplenme kaynaklı anlaşmazlıklar ayyuka çıkınca ve de abimiz olması gerekenden daha asabi ve uyuşmaz davranmaya başlayınca bir takım çözümler aramaya başladım.

Sorunu ve kökenini biliyoruz. Fakat ortadan kaldırabileceğimiz birşey değil. Kımılnaz konuşmaya ve abisinin her yaptığını yapmaya veya en azından yapmaya çalışmaya başladı. Bu da bir süredir yokolduğunu zannettiğimiz kıskançlık kökenli gerilimi beraberinde geri getirdi.

Okulda çok güzel paylaştığını ve anlaşarak oynadığını bildiğim halde, evde “bunlar benim” diye eşyaları etiketlemeye ve de Kımılnaz’ı men etmeye başladı.

Kımılnaz’da ondan öğreniyor tabi. O da aynen karşılık vermeye kalkınca evde her daim bir bağırış, çağırış, cidden dayanılmaz olmaya başladı.

İlk adım, Kıpırcan’a ve Kımılnaz’a olay anında müdahale etmenin çok faydası olmadığını ve yetmeyeceğini farketmem üzerine bu basit ve resimli kurallar tablosunu hazırlamak oldu. Hazırlaması çok basit.


1. Önce kurallarınızı listeliyorsunuz.
2. İnternetten uygun fotoğraf veya clip indirip, MS Word’e kopyalayıp yazıcıdan çıktısını alıyorsunuz. (Olmaması gereken davranışları daha silik bastırıp, üzerlerine kırmızı çarpı işareti çizdim. Olması gereken davranışları ise daha canlı ve parlak renklerle bastım.)
3. Kuralların yazılı hali ile beraber büyük poster kağıdına yapıştırıyorsunuz.
4. Üstünü contact paper denilen yapışkan kağıtla kaplayıp
5. En görünür bir yere asıyorsunuz.

Sonra ders ögretir gibi her resmin ne manaya geldiğini ve ne olması gerektiğini anlattım. Oğluş gelip gidip bakıyor. Gerekirse olay anında oraya işaret ediyoruz. Ama bizim için önemli olan, müdahale etmemiz gereken bir olaya varmadan bazı şeyleri düzeltmek.

Bunun sofra kuralları versiyonundan Amerikan servis ve de sokak kuralları versiyonundan başka bir tablo yapmayı düşünüyorum ama kurallara uygun fotoğraf veya clipart toparlayamadım.

Kurallarımızı da paylaşayım.

Ev Kuralları
1. Bağırmak yerine küçük sesimizle konuşmalıyız
2. Sinirlenirsek sakinleşmeye, güzel şeyler düşünmeye çalışmalıyız
3. Vurmadan, güzel konuşarak anlaşmalıyız
4. Oyuncakları elinden çekip almadan, güzelce rica etmeliyiz
5. Oyuncaklar hepimizin, beraber oynamalıyız
6. Oyuncakla işimiz bitince veya ortalık dağılınca toplamalıyız
7. Anneyle ve babayla küçük sesle güzel konuşmalıyız

Sofra Kuralları
1. Sofrada beraber yemek yemeliyiz
2. Çatal ve kaşıkları, tabak ve bardağa vurmadan yemeliyiz.
3. Yemekle oynamamalı ve yere yemek atmamalıyız
4. Yemeğimiz bitince tabağımızı ve bardağımızı toplamalıyız.

Sokak Kuralları
1. Sokakta karşıdan karşıya geçerken büyüklerimizin ellerini tutmalıyız
2. Her zaman kaldırımdan yürümeliyiz (Çocuklar bu kurala güzel uyuyorlar ama İstanbul’da kaldırıma arabaların parkettiği yerlerde çok zorlandık)
3. İzinsiz, sormadan anneden ve babadan uzaklaşmamalıyız
4. Bahçeden izinsiz çıkmamalıyız
5. Tanımadığımiz insanlarla konuşmamalıyız ve onlarla gitmemeliyiz
6. Tanımadığımız insanların arabalarına onlar çağırsalar bile gitmemeli ve binmemeliyiz
7. İzinsiz bize ait olmayan şeyleri almamalıyız
8. Arabada kardeşe vurmamalı ve onu rahatsız etmemeliyiz
9. Sokaktan eve gelir gelmez ellerimizi yıkamalıyız

Devamı gelecek 🙂


Etiketler: , ,
Kategoriler: Disiplin, Eğitim

«       |       »
"Ev kuralları tablosu" için 7 Yorum yapılmış.

 1. Blogcu Anne says:

  Pratik Anne – Kıpırcan kaç yaşındaydı? Biz de kardeş durumu Nisan'a kadar söz konusu olmayacak, ama yine de böyle bir tabloyu -kıskançlık kısmı sonradan devreye girecek şekilde- hazırlasam mı diye düşündüm. Benim Deniz'im 3 yaşında olmak üzere ve işe yarayacağını düşünüyorum. Özellikle son zamanlarda sıkıntı yaşadığımız anne-babayla küçük sesle güzel konuşmak konusunda…

 2. Anonymous says:

  Pratik Anne Selam, seni hiç kaçırmadan takip edenlerdenim 🙂 Çok beğendim bu kuralları da.. eline sağlık. Tam olarak nerelerden buldun resimleri? Bana bir kaç link örneği yazabilir misin?

  Teşekkürler,

  ASLIHAN

 3. Pratik Anne says:

  Blocu Anne,
  Kipircan, Kimilnaz dogdugunda 2.5 yasindaydi. Simdi 4.5 yasinda. Ilk baslarda paylasma problemi sadece anne baba da oluyor. Esya ve ya oyuncak paylasma problemi 9 ayliga kadar olmaz. Hatta bizde 1-1.5 yasina kadar oyuncak paylasimi problemi olmadi. Ama bizi paylasmada problem oluyordu.
  Ama dedigin gibi genel kizginlik ve sinirliligini ifade etme bizimleri konusunda kullanilabilir.

  Sevgili Aslihan hanim,
  Cok tesekkurler. MS Word de
  Insert > Picture > Clipart tan clipart cok kullandim.
  Bir de google da "share toy"+ picture; "sharing toys clipart" gibi kelimelerle arama yaptim.
  http://www.clipartof.com/ da buldugum bazi clipartlar cok guzeldi. http://www.clipartof.com/portfolio/alexbannykh in portfolio sundan cok kullandim.

 4. Doğa says:

  Çok guzel bır dusunce.. çok hosuma gıttı.. Kesınlıkle bızım evde de uygulanmalı.. Kızımın kardesı yok ama 🙂 arkadasları cok.. eve geldıklerın de..buna benzer kaoslar bızde de oluyor 🙂

  Bu yazını alıntı yaparak yayınlamak ısterım..;)

  Sevgıler..

 5. Pratik Anne says:

  Doga link/adres vererek tabi alinti yapabilirsin.

 6. semiramis says:

  yaaa ne kadar caliskan ve usenmez bir kadinsin sen yaaa!!
  bu kural uygulamasini ben de olaylar cogalinca can havliyle buluverdim. Bizimkiler hemen tum kurallari kabullendiler. Fakat poster hazirlamadim ben (usendigimden). Vurmak yok, cekmek yok, bagirmak yok, itmek yok, atmak yok, aglamak yok diye devam ediyor. hatta kurallara kendileri de eklemeye yaptilar simdi. Sofra ve sokak kurallari cok iyi fikir. Kurallarimiza eklemeliyim.
  Baslarda hemen olay patlak vermeye baslar baslamaz, mudahale edip kurallarimizi hatirlatiyorum. Onlar da kurallari hemen saymaya basliyorlar, neden tartistiklarini bile unutuyorlar:) Cok ise yariyor coook.

 7. Anonymous says:

  güzel kurallar yazmışın ancak bu kurallara uymayan milyonlarca insan var malesef herkesin interneti yok bu nedenle insanların yüzde onu ancak okuyabilir bir de herkesin öğrenebileceği şekilde düzenleseniz süper olabilir….

Trackbacks/Pingbacks

 1. Ev Kuralları Tablosu | muratyildirim

Bir Yorum Yazın