Amerika’da Doğum – 2

Aug 16, 2009 - 21 Yorum

Amerikan pasaportunun (malesef) Türk pasaportuna kıyasla büyük bir rahatlığı var. Bize göre burada yaşamanın da avantajları var. Benzer düşüncelerdeki anne baba adayları çocuklarına bu alternatifi verebilmiş olma için Amerika’da doğumu düşünebilirler. Çünkü Amerika, toprakları üstünde doğan her bebeğe otomatik olarak vatandaşlık hakkı verir. Bunun çocuğa verebileceği avantajlar ise aileden aileye, kişiden kişiye değişir. Gerek yaşama, gerek eğitim gerekse seyahatte kolaylıklar bunlardan birkaçı

Peki ya doğum işi nasıl olur, ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır ve de en önemlisi ücreti ne kadardır. Bu yazı bu sorulara cevap vermeye çalışacak. Çalışacağım çünkü direk tecrübeden yazmıyorum. Yanlış veya eksik bildiğim yerleri yorum bırakarak düzeltebilirsiniz.

Bence Amerika dışından turist olarak gelip yapılacak doğumun en son düşünülecek yanı ücreti. Bunu iki hamilelik ve iki doğum geçirmiş ve son dakikaya kadar çalışmış biri olarak yazıyorum.

1. Geleceğiniz yeri, hastaneyi, doktoru bulmak
Geleceğiniz eyaleti, doktoru ve hastaneyi önceden ayarlamanız çok önemli. Çünkü göreceğiniz bakım, ödeyeceğiniz hastane ücreti, kalacağınız yer ve yaşam masrafları ve diğer tüm koşullar bu noktadan zincirleme belli olacak. Eyaletteki sigortasız doğum koşulları, Medicaid imkanları, hastanenin doğum ve doğum sonrası bebek bakım koşullarını araştırmak çok çok önemli.

Tanıdık veya referansla bir doktor bulursanız bu daha iyi. Genelde hiç tanımadığınız bir doktor sizi 20. hafta sonrası yeni hasta kabul etmiyorum diye reddedebilir. Ama tanıdıksa veya tanıdığınızın doktoru ise bu engeli aşmak daha kolay.

2. Kalacağınız yeri ayarlamak
Hastane civarında, hamile ve bebekli olarak rahat edebileceğiniz, güvenli bir muhitte, ücreti uygun bir evi ayarlamanız veya ayarlatmanız gerek. Kısa dönem olacağı ve mobilyalı arayacağınız için daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz. Craigslist.com u kullanarak sublet arayabilirsiniz.

3. Yanınızda size refakat edecek biri veya burada yanında kalabileceğiniz sizi gözetecek birini bulmak
Hamilelik, hele ki son dönemleri çok hassa dönemler. Fiziken ve ruhen sevdiklerinizden uzakta, yanlız geçirmeniz hem sizin hem bebeğinizin sağlığı açısından çok tehlikeli. Eğer burada size destek olacak bir tanıdık yok ise, sizinle beraber gelip doğum sonrasında kadar sizinle kalabilecek bir anne, teyze veya yakın olması şart diye düşünüyorum.

4. Vize ve gidiş dönüş uçak biletini ayarlamak
Gelmeden uygun bir dönem evvel (karnınız çok belirginleşmeden) vize için başvurmanız lazım. Burada en az 3 ay kalacağınızı düşünürsek, bunun açıklamasını iyi yapmak, kalacağınız yerleri, tanıdığınız kişileri iyice belirtmeniz lazım. Vizenizi aldıktan sonra gelirken tek kişilik, dönerken bir de bebek için bilet ayarlamanız gerekiyor. Bu işlemi doğumdan sonra da halledebilirsiniz. Dönüşe yakın uçakta pusetli sıralardan yerinizi rezerve etmeyi unutmayın.

5. Amerika’ya sağ salim inip gümrükten geçmek
Öncelikle hamile olarak uçabileceğinize dair doktorunuzdan gerekli izinleri alıp 7. ayı geçirmeden Amerika’ya gelmeye çalışın. Bu noktada avukat olan tanıdıklarım tarafından da teyit edilen bir risk söz konusu. Amerika’ya doğum için gelmek yasal değil. Eğer gümrükte bu sebeple mimlenirseniz, bir sonraki uçağa geri konup gönderiliyorsunuz. Genelde okyanus ötesi uçuşlar da her gün bir tane olduğundan, ertesi günkü uçuşa kadar geceyi geçirmeniz için en yakın nezarethaneye teşrif ediliyorsunuz. Avukat bir arkadaşım tarafından bir forumda yazılan örnekler bu tecrübenin gerçekten kötü olduğunu detaylı oalrak anlatıyordu. Seyrek ama risk var diyebiliriz.

6. Rutin kontrollerinize devam etmek
Gelmeden evvel doktorunuzdan tüm rutin tetkiklerinizin sonuçlarını toplayın. Doktorunuzdan olur almadan gelmeyin. Riskli hamilelikte okyanus ötesi uçuş size ve bebeğe zarar verebilir. Doktorum hemileliklerim esnasında Türkiye’ye seyahat ederken özellikle uzun uçuşlarda bol bol kalkıp yürümemi ve kan dolaşımını hızlandırıcı egzersiz yapmamı önermişti. En tehlikeli risk kan pıhtılaşması demişti.

Amerika’ya indikten sonra hemen doktorunuza ulaşıp rutin kontrollerinize devam etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığı alacağı pasaport veya vatandaşlıktan çok çok daha önemli. Masrafları aza indirmek için doğumu son dakikada acile giderek yapmayı ve doğuma kadar doktor hastane görmemeyi düşünüyorsanız anne veya baba olma konusunu ikinci defa düşünün derim.

7. Bebeğinizin alışverişini yapmak
Bebeğiniz doğduktan sonra en basit giyecek, bez, biberon, yatak, bebek arabası ve araba koltuğu gibi alışverişleri vakitlice halletmeniz gerek.

8. Hastaneye gidip doğum yapıp çıkmak
Bu esnada ya ingilizce biliyor olmanız, veya ingilizce bilen birinin yanınızda olması, olası acil durumlar karşısında saçma sapan sonuçlar doğmasına engel olur. Daha evvel doğum yapmış birinin sizin yanınızda olması daha da iyi. Bilmeniz gereken Amerika’da normal doğumlarda yanınıza 3 kişiye kadar tanıdıklarınızın girmesine izin veriyor olmaları. Sezeryanda ise durum daha farklı.

Amerika’da herşey yasal sorumluluk olduğu için size bir sürü kağıt imzalatabilirler. Epidural takmadan evvel bile kağıt imzalıyorsunuz sancılı sancılı. Bu kağıtlara kabataslak da olsa bakıp, okuyup, anlayabilecek birinin olması çok faydalı.

9. Nüfus ve pasaport işlemlerini yapmak
Normal doğumdan sonra iki, sezeryandan sonra 4 gün hastanede kalırsınız. Bu arada Amerika’da Doğum – 1 yazısında bahsettiğim nüfus memuru gelir ve birth cerfiticate için başvuruyu alır. Hızlı işlem yapılmasını işaretletmeyi unutmayın. Hastane çıkışı yine Amerika’da Doğum – 1 yazısında bahsettiğim sosyal güvenlik numarası ve pasaport işlemlerini tamamlamanız lazım. TC nüfus kimliğine Türkiye dönüşü başvurabilirsiniz. Yalnız ilk iki ay içinde başvurmak gerekiyor.

10. Çocuğunuzun ilk kontrol ve aşılarını yaptırmak
Doğar doğmaz hastanede çocuğunuzu görecek bir çocuk doktoru ayarlamanız lazım. Sonra siz Türkiye’ye dönene kadar hastane çıkışı, 2. hafta, 1. ay kontrollerini yapıp, aşılarını vurdurun.

Son olarak ücreti düşünebilirsiniz. Bu konuda değişik forumlarda tek tük “ben doğumu yaptım. hiçbir para ödemeden de elimi kolumu sallayarak döndüm.” diye yazanları da okuduysam da kendi gözümle görüp kulağımla duymuşluğum yoktur. Ama milyonlarca Hispanik de trink parasını ödeyip doğum yapıyor olamaz. Medicaid denen bir imkan vardır, duyabilirsiniz. Bu eyalet içinde yasal olarak yaşayıp, düşük gelirli vatandaşlar içindir. Gittiğiniz eyaletin ve hastanenin seçeneklerini iyi öğrenin. Hastanelerin finans ve faturalama bölümleri ile doğum sonrası pazarlık edebilirsiniz.

Hastane masrafları bir kenara vize ücretini, uçak biletini, kalacağınız süre boyunca (min 3-4 ay) kaldığınız yerin kirasını, yanınızda gelecek kişinin masraflarını, sizin yaşam masraflarınızı, taşıma/vasıta masraflarını, bebek alışverişini hep hesaba katmak zorundasınız.

Amerika’da doğum yapmak imkansız değil, doğurup dönen arkadaşlarım var. Çoğu burada daha önce bir şekilde bağlantıları olan insanlar. Ya daha önceden burada yaşamış, çalışmış, çalıştığı şirketin bağlantısı , eş dost akrabası olanlar. Gelmeden artısını eksisini iyi tartıp, hazırlığınızı iyi yapın.

Faydalı yazılar:
Amerikaya Doğum için Gelmek
Amerikada Doğum Ücretleri
Amerika’da doğum


Etiketler: , , , ,
Kategoriler: Doğum

«       |       »
"Amerika’da Doğum – 2" için 21 Yorum yapılmış.

 1. Anonymous says:

  Sevgili Burcu,birkac sene oncesine kadar en az 5 anne biliyorum ki Amerika'da ucretsiz dogum yaptilar.2'si turist vizesi ile geldi,dogum yapti ve dondu.Diger 3'u hala burada.Herhangi bir sigortalari olmadigi icin bunlar devletin guvencesi altina aliniyorlar.Gereken yerlere gereken kagitlari doldurduktan sonra devlet bunlara hem doktor ve hem hastane gosteriyor.Dogum oncesi ve dogum,dogum sonrasi cocuklarin bakimi ucretsiz.Bir doktor arkadasimin verdigi bilgiyi aktarayim:"Hastanenin avukatlari ,hastanin eger sigortasi yoksa hemen devreye giriyorlar ve devlet tarafindan hastayi sigortaliyorlar.Hastane bu tip hastalara daha fazla ilgi gosteriyor,cunku devlet gosterilen ucreti kesin oder,ama sigortalar bazi sorunlar cikarir.Normalinde sigortali hastayi eger normal dogum yaptilarsa en fazla 3 gunde gonderirken,sigortasiz hastayi fazladan hastanede tutmaya bakarlar,daha fazla ucret alabilmek icin.Evet burada tip cok gelismis,imkanlar fazla,ama maalesef olaya tamamen ticari gozlerle bakiliyor.Yani her hasta bir musteri,ne kadar cok hasta o kadar cok is ve para demek.

 2. Anonymous says:

  amerikada yapilan dogumlar ucretsiz degildir, turkiyedekinden farki sigortaniz olmadiginda kapi onune konmazsiniz hastahanede bakiminiz devlet tarafindan ustlenilir o ucretsiz dediginiz dogumun paralarini biz calisanlar vergilerimizle oderiz.Yani ucretsiz dogum diye bir sey yoktur sadece sigortasi olmadigini bile bile doguran sistemi kullananlar vardir.

  Esra

 3. Pratik Anne says:

  Sevgili Esra,
  😀 Evet cok dogru yazmissin. Devamli artan sigorta primlerini odeyip de dogum yapanlar olarak biz biraz enayi durumuna dusuyoruz tabi 😀

 4. banu says:

  Eşim Amerika Türkiye uçuşu sırasında yeni doğmuş bebekleri ile dönen bir çift ile karşılaşmış. Çıkışta bebeğin doğum faturalarının ödendiğine dair belgeleri ibraz etmeleri istenmiş. Hastaneden uyarıldıkları için evrakları yanındaymış. Sanırım artık hastane faturasını ödemeden elini kolunu sallayarak çıkıp gitmek pek mümkün değil.

  Sigortanız olmadığında hastane veya doktora "self payment" gerçekleştireceğinizi söylerseniz ücretlerde %60 – %70 gibi bir indirim yapabiliyorlardı.

 5. Gulcin says:

  Merhaba Burcu hanim. Yazilarinizi ilgi ile takip ediyorum. Bebegim su an 10 aylik ve pek cok konuda yazilarinizin, verdiginiz degerli bilgilerin faydasini gordum. Buna dogum icin ABD’ye gelis konusunda bilgilerde dahil. Hatta dogumumu sizin gecen sene sehrinize gelip oradaki bir dogum hizmet firmasi ile calisarak dogumumu gerceklestirdim. Ilgilenen olursa http://www.amerika-dogum.com ‘dan bilgi edinebilirler. Hem firmanin kendisinden, hemde doktorumdan cok memnun kaldim. Simdiden ikinciyi bile ayni sekilde dusunuyoruz. :)) Chicago bize cok rahat bir sehir olarak geldi. Gerci biz ayrilirken hava ekimdi ve hala cok guzeldi ama sehirde her zaman yapacak birseyler oluyordu, pek sıkılmadık acikcasi.

  • selda says:

   Gülçin Hanım hayırlı olsun bebeğiniz, Allah analı-babalı büyütsün.

   Bizde abd de doğum düşünüyoruz. Ancak şirket fiyatları abartılı gibi geldi. Sizin oradaki harcamalarınız ne kadar tuttu söyleyebilirmisiniz?

 6. selda says:

  Gülçin Hanım, ayrıca deneyiminizi bizimle daha detaylı paylaşırsanız çok memnun olurum.

 7. Gülçin says:

  Bu sayfaya çoktandır bakmamıştım. Sorular gelmiş. Şöyle özetleyim, biz firmanın bize sunduğu konut seçenekleri arasından, onların daha öncede çalıştığı bir şahsın evini tercih ettik maliyeti daha düşük olduğu için, çokta memnun kaldık. 3 ay kalış dahil ve pek çok şeyin dahil olduğü tüm paket bize $21bin civarına gelmişti. Uçak biletini biz millerimizle almıştık, normalde pakete dahil, ama biz bilet değerini paket fiyatından düşürttük. Ne zaman bir sorumuz veya bir şeye ihtiyacımız olduğunda da hep destek aldık. Hatta ben 2 hafta kadar tek başıma kaldım, bazen arayıp yemeğe vs de götürüyorlardı beni, firmanın yakınlığı sayesinde hiçbir endişem olmadı, yanlız hissetmedim.

 8. aysegul alin says:

  Herkeze merhaba,2.5 ay once Amerika’ya gittim ve gecen hafta Pazartesi gunu Istanbul’a oglum ile birlikte donduk. Amerika’da dogumu arastirirken bir cok siteye girdik, yazistik mumkun oldugunca bilgi topladik.Internette yazilan tum yazilar bize cok yardimci oldugu icin dondugumde bende tecrubemi yazip belki karar vermeye calisan birkac kisiye yardimci olabilirim demistim, bugun hic gelmeyecek gibi geliyordu. Simdi tum vaktimi alan saglikli bir oglum var. Referanslarla gorustukden sonra (hatta bir kaci ile ailecek yuzyuze gorusme imkanim oldu) sectigimiz sirket Mediustour. Biraz heycan, korku ve acabalarla baslasladigimiz maceramiz umarim omur boyu surecek dostluklarla devam edecegiz. Ozellikle Eveay hanim ve tum calisanlarina ilgilerinden, profestonel yaklasimlarindan dolayi cok cok tesekkur ediyorum. Doguma kadar yanlizdim, esim islerinden dolayi ancak dogumdan bir gun evvel geldi, bu surede hic yanlizlik hissettirmediler. Doktorlarim, hastanedeki hemriseler ve gordugum alaka ( ablamlarin dogumu ile karsilastirdigimda)boy olcusemez. Daha evvel gecirdigim ameliyattan ve su andaki saglik sorunlarimdan dolayi sezeryan dogum yaptim ve hastanede birkac gun ektra kalmak zorunda kaldik. Sirket avukatlari bizim icin birtakim yerlere basvuru yapti tam olarak ne yaptiklarini bilmiyorum ama basvurumuz kabul edildi ve ektra herhangi bir ucret odemek zorunda kalmadik. Umarim herkez saglikli ve kolay dogum yasar ve yazim yardimci olur. Aysegul Alin

 9. Pınar says:

  Aysegul Hanim merhaba,
  Bu tecrubeyi yeni yasamis biri olarak size sormak istedigim sey; gumrukten gecis fasli. Acikcasi beni en cok geren sey bu…cunku bundan yillar once Chicago ucusumda nedensiz yere (herkesin basina gelebilecegi gibi) pasaport kontrolunde 2 saate yakin alikoyulmustum. Bu durumun hamileyken basima gelme ihtimalini dusunemiyorum. Kolayca gectiniz mi? Hamile olmanizla ilgili size sorular yoneltiler mi? v.s. Yanitlarsaniz cok sevinirim.
  Selamlar, Pinar

 10. Cagla Karali says:

  Merhabalar,
  Ben de Chicago’da doğum yaptım iki sene önce. Sizinle başımdan geçeni paylaşmak ve bir nevi uyarı olmasını istedim. Ben doktor ile 5bin $, hastane ile 6bin $’a anlaşmıştım. Chicago’da doğum yaptıktan sonra bana 22bin $’lık bir fatura çıkardılar. Nedeni ise her doktor ve hemşire visitesi için saatlik ücret uygulanıyormuş. Bebeğin ilk kontrolleri de extra charge mış. Tabii bunları iş işten geçtikten sonra öğrendiğimizden iki katı fiyat ödemek durumunda kaldık. Şimdi ikinci bebeğime hamileyim, bu sefer kesinlikle tek başıma gitmek yerine bir aracı kurum kullanmayı düşünüyorum. Hem masraflar olsun hem de ev, telefon gibi konularda çok daha yardımcı olduklarını gördüm. Bu sefer Miami’de doğuracağım ve bebeğimle daha çok vakit geçirebileceğim sanırım 🙂
  Chicago ile ilgili sorunuz olursa caglakarali@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz.

 11. filiz says:

  Ben de ağustos ayında new york’da doğum yaptım. Allaha çok şükür çok güzel bir 3 ay geçirip bebeğimle beraber Türkiyeye döndüm. Yatacak, yiyecek ve ihtiyaçlara tabii ki para harcadık fakat hastane ve doğumu gerçekten çok uygun fiyata getirdim. Newyorkdaki en iyi hastanelerden Presbyterian hospital’de doğum yaptım. internetten araştırabilirsiniz. Gidiş geliş, hastane her ne olursa olsun bütün sorularınıza cevap verebilirim. Ben de gitmeden önce çok telaşlıydım. hiç bilmediğim bir yer, hiç kimsen yok ne yaparım Allahım diye ağlaya ağlaya gittim fakat maşallah herşey çok güzel geçti. Sorunuz varsa mail adresim filizuslu@hotmail.com sizinle paylaşımda bulunmaktan mutluluk duyarım. Çünkü insanın kafasında binlerce soru oluyor. Görüşmek üzere..

 12. Cece says:

  5. Maddede bahsetmiş olduğunuz avukat arkadaşınızın iletişim bilgilerini alabilir miyim?

  Amerika’da doğum yapmak legal aslında. Ancak bulmadıkları yalan ve bahane kalmıyor.

  Deneyimli biri işe görüşmek için iletişim bilgilerini paylaşabilirseniz benimle, sevinirim.

 13. Melike says:

  Merhabalar,

  Bende Amerika’ da Doğum yapmayı planlıyorum fakat güvenilir bir şirket arıyorum, birçok blog ve sayfaları araştırdım aynı firmalar adına pozitif ve negatif bircok yorum okudum. Benim için en önemli konuların başıda İngilizce bilmiyor olmam var. Doğum zamanım eşimin iş programı ile farklı zamanlar düşüyor 1 hafta fark ile eşimde gelecek fakat 1 hafta orada İngilizce bilmeden kalkamak beni biraz korkutuyor.

 14. Yukaridaki yoruma istinaden, DOGUM ICIN AMERIKA sirketi tarafindan yapilan aciklamadir;
  Iddia edildigi uzere bir giris hikayesi kesinlikle ASILSIZDIR. Boyle bir durum ASLA yasanmamistir.
  Bugune kadar TEK BIR hamilemiz bile kapidan dondurulmemistir. On yildir HATASIZ yaptigimiz isimiz gururumuzdur.
  Bilakis, ailelerimize koklu ve guvenilir Amerikan sirketi ile dogru adim attiklari icin tesekkur edilir. Yuzlerce ailemiz bunun kanitidir.
  Amerika’ya, Dogum icin YASAL beyanla giris yapabileceginiz tek isim olmanin gururunu tasimaktayiz. Rakiplerimizin cirkin bir saldirisi olarak kabul ettigimiz yazinin delillerle desteklenmesi veya hangi cikar amaci ile yaziliyorsa direk sirketimizle irtibata gecilmesini bekliyoruz..
  Yorumu yapan kisi veya kisiler adina yasal islemlerimiz baslatilmistir.
  Ayrica,
  Magdur oldugunu iddia eden kisiden istegimiz deliler;
  1/ iddia ettigi gibi,
  bize yaptigi odemenin dekontu
  Veya
  2/ iddia ettigi sekliyle,
  gidis ve geri gonderilis bileti
  Veya
  3/ iddia ettigi gibi,
  kendisine sirketimiz tarafindan yazilan mektup ( ki mektup ile yasal giris yapilir mi bu da ayri konudur).
  Yine ayni sekilde yayinlamasidir.
  Bugune kadar yasal sekilde yanimiza gelen ailelerimize tesekkur ederiz.

  DOGUM ICIN AMERIKA

 15. Emel ercan says:

  Merhabalar
  Gokce hn. Yorumuna istinaden yaziyorum. Dogum icin Amerika sirketiyle geri cevrildigini one suruyor.. Bu tarihte yani 18 agustos 2015 tarihinde Detroit`den dogum icin geldigimi belirten dosyalarimla sorunsuz olarak ve tebrik edilerek giris yaptim (34 haftalikken)
  Ve halada toledoda bebegimin gelmesini bekliyorum ekim ortasindada donmeyi dusunuyoruz. Ne amacla size ne kazandiracak dogru olmayan olaylari olmus gibi anlatmak bilmiyorum ama.Buraya hayalimizi gerceklestirmek icin geliyoruz fakat guzel bir aile dost edinip tatilimizi yapmis olarak ulkemize donmus oluyoruz.oyle guzel paylasimlarimiz ve aile sicakligiyla iciceyiz ki (daha donmeden acaba birdaha ne zaman gelmeliyim dusuncesiyle ve uzulerek donus yapiyoruz)
  Bu karalamaya karsilik yasadiklarimi anlatmadan gecemedim.
  aydinemell@gmail.com
  Emel Ercan

 16. Sevgili Pratik Anne,
  Blogunuzu inceledim ozellikle Amerika’da dogum konusu benim alanim oldugu icin biraz yasal bilgi iilave etmek istedim.
  Amerika’da dogum yapmak sizin ve avukat arkadasinizin dedigi sekliyle Yasal Degil ibaresi YANLISTIR!
  Amerika’da dogum yasaldir. Ancak gumruk memurunu kandirmak Yasal Degildir. Sizlerin adina Amerikali bir sirket tarafindan yapilan on hazirliklarinizla amerika’ya doguma gelebilirsiniz. Sirketimiz uluslarasi calisip, degisik ulke vatandasi hamileleri Amerika’ya yasal sokmaktadir.kisiye ozel hazirlanan belgeler ile, Bugune kadar asla geri cevirme yasanmamistir. Turkiye’de bizim formlarimizda calisan baska bir dogum sirketi yoktur. Yukarida yayinladiginiz Gokce rumuzlu yazi tamamen sahtedir. Kendisi hic bir sekilde bizimle irribata gecmemistir. Gokcenuryazici isim ve mail adresi ile degisik bloglara da copy-paste yaptigi yazisinin yanitini yanimiza kisa donemde gelmis ailelerimizden almistir.
  Sizin de blogunuzda sag duyulu davranip bizleri ve emegimizi korumaniz takdir edilecek bir davranistir.
  Olay yasal boyuta tasinmistir. Bu karalamayi yapan, kisi veya kurulus ile yasal ortamda gorusulecektir.
  Sozu hecen 18 Agustos tarihinde Emel Ercan isimli hamilemiz Deteoit’ten memurun hos geldiniz deyisi ile iceri alinmistir. Ailelerimizi 34. Haftada yanimiza aliriz gumrukte Doguma Geldik beyani verdiririz. Gumruk memurlari gerekli evraklari incelerler ve gulumseyerek, sakalasarak iceri alirlar. Yasalligimizdan dolayi ailelerimizin isimlerini ve fotograflarini Facebook sayfamizda gonul rahatligi ile yayinlariz ki ihtiyaci olan aileler kendilerine ulassin herkes birbirine referans olabilsin diye.
  Ancak ulkemizde daha iyiye ulasmanin yolu rakibini karalamaktan gectigi icin bu sektorde de durum aynidir. Maalesef biz de zaman zaman bu cirkinlikten nasibimizi aliyoruz
  http://www.dogumicinamerika.com web sitemizde ilk sayfada AMERIKA’da YASAL DOGUMUN ONEMI anlatilmaktadir.
  Gokce rumuzlu yoruma tek bir delill gelmeyecegini garanti eder, bugune degin bizimle YASAL giris yapmis ailelerimize yesekkur ederim
  Mehtap Yalcinkaya
  DOGUM ICIN AMERIKA
  Amerika’da dogumun Yasal adresi

 17. azer says:

  Iyi gunler… Lutfen Green Cardli olarak Amerikaya hamile olarak gittigimizde devlet tarafindan dogum ucretleri karsilaniyormu? bunun icin ne yapmali bilen varmi?

Bir Yorum Yazın