Bebeklerin dişleri ne zaman çıkar ve sırası var mıdır?

Jul 08, 2009 - 4 Yorum


Kıpırcan da Kımılnaz da ilk dişlerini genele kıyasla oldukça geç çıkardılar. Kıpırcan neredeyse 11 aylıktı. Kımılnaz 10 ay 1 hafta iken çıkardı. Kıpırcan’ın ilk altı dişi arka arkaya üçer üçer çıkmıştı, hatırlıyorum. Sonra diğerleri sıra ile birer ikişer normal olarak acılı, ağrılı, zaman zaman ishal etkili üç yaşına kadar tamamlandı. İlk dişlerin erken veya geç çıkması genelde ebeveynlerden ırsi geçen bir özellik oluyormuş.

Kımılnaz ise ilk 6 dişi biz anlamadan çıkardı. Hatta ilk dişini ben emzirirken m.em.emde hissettiğim acı yüzünden farkettim. Üst ön dörtlü ve alt ön ikiliden sonra yeni diş çıkmadı. 18 aylık kontrolünde doktora bunun normal olup olmadığını sordum. Ailede eksik dişi olan yoksa şimdilik endişelenecek bir durum olmadığını söyledi ve iki yaşına kadar ses seda çıkmazsa çocuk dişçisine göstermemi önerdi. Ben de Kıpırcan’ı 4 yaş kontrolü için dişçiye götürürken Kımılnaz’ı da araya sıkıştırmaya karar verdim.

Dişçi randevusu perşembe günü. Endişelenip randevuyu aldım ya, bütün dişler aynı anda çıkmaya karar verdi.

Önce geçtiğimiz haftasonu inanılmaz vızıldak hallerden sonra aklıma gelip elimi atınca üstteki azı dişlerinin baş verdiğini farkettim. O kadar uzun zamandır diş çıkarmadı ki zaten bu huysuzluğu neye yoracağımı bile bilemedim uzun süre. Doktora diş çıkarmaların bir sırası olup olmadığını ve köpek dişleri çıkmadan ve alttaki dörtlü tamamlanmadan azıların çıkmasının normal olup olmadığını sordum. Gelen cevap, “Dişler ne zaman çıkarsa ve ne sırayla çıkarsa öyle çıkar. Ortalama bir trend olsa bile kesin bir zamanı ve sırası yoktur” oldu.

Şimdi de üst köpek dişleri ile alttan birşeyler kabarmış ama artık tam da kestiremiyorum. O kadar rahatsız ki, ağrı kesici verip, diş jeli sürmeye başladım. Parmak fırçasına diş jelini sürüp 15 dakika diş etlerini ovalıyorum. Sesini çıkarmadan kucağımda ağzını açıp bana bakıyor. Adam gibi bir diş kaşıyıcı bulmam lazım.

Gece uyanmalarını yazmıyorum. Tam da emzirmeyi bırakmaya niyetlenmiştim. Namümkün.

İştah yokoldu gitti. Soğuk meyve ve yoğurt ile idare ediyoruz.

Dişler biran evvel çıksa da sakin ve melek kızım geri gelse.


Etiketler: , ,
Kategoriler: Bebek / Çocuk

«       |       »
"Bebeklerin dişleri ne zaman çıkar ve sırası var mıdır?" için 4 Yorum yapılmış.

 1. SONGUL says:

  Sevgili Burcu diş dönemi gerçekten çok sıkıntılı, benim kızım 21. ayını bitirecek ve üst köpek ve alt azı dişleri aynı anda harekete geçince huyu suyu değişti, "anne canım acıyor" diye diye perişan oldu. Ben de emzirmeyi bırakmaya çalışırken, ertelemek zorunda kaldım ama bu konuda tavsiyen var mıdır? Benim kuzu gece emerek uyuyor ve çok düşkün….. Sevgilerimle

 2. Güneş says:

  Begümde ilk dişini 11.ayından sonra çıkarttı ve benim melek kızımda gitti 🙂

 3. Sinem Keleş says:

  Oğlum 18 aylık ve ilk iki azı dişi üstten baş gösterdi. Birincisini çıktıktan sonra fark ettik, ancak ikincisi yaklaşık 55 saat süren ateşten sonra kendini gösterdi. Daha önceki diş çıkarmalarında ne ateş ne huysuzluk ne de uykusuzluk yaşamıştık. İlk azı dişinde de yaşamayınca ateşi başta neye yoracağımıza şaşırdık ve 24 saat sonra doktora gittik. Muayene esnasında doktor da herhangibir şey bulamayınca ertesi gün ateşin sona ermesiyle birlikte tesadüfen ikinci azıyı gördük ve ateşi buna yorduk. Ateş düştü, iştah geri geldi, uyku düzelmeye başlamıştı ki 4 gün sonra yine ateş başladı. Bu sefer de alt azı dişi epey kabarmıştı, kesin diş geliyor dedik. Ateş düşürücü ile ilk 48 saati beklemeye başladık. Ancak bu sefer ateş 39.1'i görünce aklımızdaki acaba sorusu ile yine doktorun yolunu tuttuk. Doktor 38 derecenin üzerindeki ateşi dişe yoramayacağını söyleyince moralimiz bozuldu, ama ateşe sebep olabilecek bir neden de bulamadı. Haftasonu olduğu için 1 gün daha beklememizi ve eğer Pazar günü de düşmezse Pazartesi idrar ve kan tahlili yaptırmamızı istedi. Cumartesi gecesi yaklaşık 55 saatlik bir periyotttan sonra yine ateş düştü ve aklımız karıştı. Başka bir hastalık belirtisi olmadığı için kan ve idrar tahlilini askıya aldık, ancak aklımızda bir soru işareti kaldı. Diş çıkarma döneminde özellikle azı dişleri çıkarken ateşlenen çocuklarda kaç dereceye kadar ateş görüldüğünü merak ediyorum. Benzeri durum yaşayan anneler varsa tecrübelerini ve yorumlarını bekliyorum.

 4. Limonlu Turta says:

  Sevgili Pratik Anne,
  Benim kızım ilk dişlerini 6 aylıkken çıkardı. Şu anda 18 aylık ve ağzında 16 diş var. Genel olarak önce ilk azı dişleri sonra köpek dişleri ve 23. aydan itibaren de ikinci azı dişleri çıkıyor. Bu konuda blogumda http://yasasinanneyim.blogspot.com/search/label/disler%20vd. tecrübelerimin de yer aldığı gayet faydalı olduğunu düşündüğüm bir yazı yazmıştım. İşine yarayabilir. Ben Meleğimdeki diş sancısından çok üzerimden inmeyen, post it halinden azıcık bunalmıştım. Kolay gelsin.
  Sevgiler,
  Çiğdem Y.

Bir Yorum Yazın